×

7 cennych wskazówek, dzięki którym zawsze będziesz uchodzić za kompetentną osobę

Bycie kompetentnym, a wyglądanie na osobę kompetentną to dwie różne sprawy.

Istnieje kilka sztuczek, które pomogą ci lepiej wypaść i sprawić wrażenie, że jesteś znacznie kompetentniejszy niż może być naprawdę. Pamiętaj jednak, by niczego nie robić na siłę, sytuacji i zachowań, które sprawiają, że czujesz się niekomfortowo lepiej unikać.

Pewność siebie to jedna z podstawowych cech, która sprawia, że wydajesz się bardziej profesjonalny i wiarygodny. Czasem pomimo ogromnej wiedzy i doświadczenia wcale nie wyglądasz na eksperta, czas więc to zmienić.

Mów szybciej

Jeśli masz coś do powiedzenia, po prostu to powiedz. W jednym z badań opublikowanych w 1975 roku, ochotnicy oceniali poszczególne wypowiedzi puszczane w różnym tempie. Mówiąc szybciej nie dajesz drugiej osobie zbyt wiele czasu, by skrytykować twoją pozycję i podważyć przedstawione argumenty. Jednocześnie mówiąc szybko bez ciągłego analizowania swojej wypowiedzi wyglądasz na osobę, która faktycznie ma pojęcie o czym mówi.

Pamiętaj o formie komunikacji

Bez względu na to jak bliskie łączą cię relacje ze współpracownikami lub szefostwem, pamiętaj o stylu jaki powinien być zachowany w miejscu pracy. Wysyłając maile czy notatki służbowe utrzymaj formalny charakter wiadomości i kontekst. Unikaj niepotrzebnych informacji, a przede wszystkim wystrzegaj się różnego rodzaju emotikonek i uśmieszków.

Jeśli jesteś kobietą, rozważ makijaż

Nancy Etcoff z Uniwersytetu Harvard przeprowadziła badania, w których 250 osób oceniało kobiety z różnym rodzajem makijażu. Te, które makijażu nie miały, wyglądały „naturalnie”, delikatny makijaż nadawał „profesjonalny wygląd”, a mocny i widoczny makijaż sprawiał, że kobiety prezentowały się „szykownie”.

Pytaj o rady

https://flic.kr/p/VXKHjL

Wydaje ci się, że pytanie o rady będzie miało odwrotny efekt? Nic bardziej mylnego. Naukowcy wyjaśniają, że prosząc o radę, potwierdzasz inteligencję i doświadczenie danej osoby, które czują się docenianie. Z kolei również o tobie dobrze to świadczy, gdyż pokazujesz, że jesteś otwarty na sugestie i ciągle chcesz się rozwijać.

Pamiętaj o swojej pozycji

Choć proszenie o rady generalnie może sprawić, że prezentujesz się lepiej, pamiętaj o pozycji jaką zajmujesz i swojej roli. Jeśli zajmujesz stanowisko lidera, upewnij się, że nie wyglądasz na zdezorientowanego swoją rolą. Staraj się również samodzielnie szukać rozwiązań.

Nie daj się ponieść emocjom

https://flic.kr/p/WFj12V

Nie zawsze musisz manifestować swój entuzjazm. Warto zachować odrobinę dystansu i pewne rzeczy przyjmować „na chłodno”. Taka postawa również sprawi, że wydasz się znacznie kompetentniejszy. Umiejętność ukrywania niektórych emocji świadczy o twoim profesjonalizmie. Praca to nie miejsce, w którym można dać ponieść się emocjom i warto to sobie zapamiętać.

Pamiętaj o mediach społecznościowych

Nasze profile na portalach społecznościowych często są sprawdzane przez środowisko, w którym pracujemy. Pamiętaj, by twoje zdjęcia były adekwatne do zajmowanej pozycji i miej na uwadze co i o kim publikujesz. Warto również rozważyć zablokowanie możliwości przeglądania profilu przez osoby, których nie masz w znajomych. W ten sposób z pewnością unikniesz żenujących sytuacji i nie będziesz musiał się tłumaczyć z czegoś, co zostało opublikowane dla żartu. „Czysty” profil dobrze o tobie świadczy i jednocześnie zwiększa twój profesjonalizm w oczach innych.

Może Cię zainteresować

zamknij