Kategorie Genialne

Komunijny savoir-vivre, czyli jak godnie przeżyć majową uroczystość tak ważną dla dzieci

Maj to miesiąc, który upływa pod znakiem pierwszych komunii. Zanim udasz się na tę uroczystość jako gość, warto zapoznać się z zasadami komunijnego savoir-vivre. Z tą wiedzą będziesz mógł czuć się swobodnie i unikniesz krępujących sytuacji.

komunia
Nowaja/pixabay

Alkohol

Komunia to święto dziecka i to ona jest najważniejsze w tym dniu. Jeśli na przyjęciu będzie zaserwowany alkohol, to oczywiście możesz go skosztować. Nie należy jednak przesadzać z trunkami i warto zachować trzeźwą głowę. Dzieci z pewnością nie chciałyby oglądać podchmielonych gości, którzy nagle robią się nazbyt wylewni.

Prezenty

To odwieczny dylemat: pieniądze czy prezent? Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto porozmawiać z samym dzieckiem. Możesz je dopytać o czym marzy i co najbardziej chciałoby dostać. Oczywiście pomocni powinni być także rodzice, którzy znają pragnienia swoich pociech.

Opcją najbardziej pragmatyczną jest ofiarowanie w prezencie koperty z pieniędzmi. Goście, a zwłaszcza rodzice chrzestni nie powinny tutaj popadać w przesadę. Nie warto na tę okazję zapożyczać się, a podarek należy dostosować do własnych możliwości finansowych. Dobrym rozwiązaniem jest także kupienie prezentu religijnego. Może to być łańcuszek z medalikiem czy krzyżykiem, efektowne wydanie Biblii, książki o tematyce związanej z chrześcijaństwem.

różaniec
pompi/pixabay

Dużym dylematem jest także kwestia komu wręczyć kopertę z pieniędzmi. Powinno ją otrzymać dziecko, a nie rodzice. Możesz wówczas powiedzieć, że: „Daję ci prezent w tej formie i mam nadzieję, że przyczyni się on do spełnienia twoich najskrytszych marzeń”.

Musisz pamiętać, że komunia to dla dziecka duże przeżycie duchowe. Prezenty są tutaj tylko dodatkiem i nie muszą być drogie. Wiele dzieci wcale nie oczekuje kosztownych podarunków.

Kościół

Absolutnie nie należy pomijać uroczystości w kościele i przyjechać tylko na samo przyjęcie. To bardzo w złym guście. Nawet jeśli ktoś jest innego wyznania bądź ateistą, powinien udać się do kościoła (bez przymusu angażowania się w modlitwę). Chodzi o obecność na całej uroczystości.

dzieci
tobiaswahl/pixabay

Ubiór

Strój powinien być schludny i stosowny do okazji. Nie akceptowane są wyzywające ubrania, które odsłaniają zbyt dużo. W szafie należy zostawić stroje wieczorowe oraz ciężkie, czarne okrycia. Panie powinny postawić na lekkie tkaniny w kolorowych barwach (odpowiednie będą pastele). Nie należy zakładać czarnych sukienek, ani tych w ostrych, rażących barwach.

Panowie powinni wybrać garnitur (raczej nie czarny) i koszulę z długim rękawem.

Przyjęcie

Podczas uroczystego obiadu i całego przyjęcia staraj się zwracać uwagę na dziecięcego gościa honorowego. Porozmawiaj z nim, pochwal jego strój. Daj mu poczuć, że to ono jest najważniejsze.

kwiaty
pmellocaribe/pixabay

Porada dla rodziców

Nie zabieraj dziecku pieniędzy, które otrzymało na komunię. Nie powinny one być przeznaczone na ratowanie domowego budżetu. Pociecha doskonale wie czego potrzebuje i co chciałaby za nie kupić. Natomiast jeśli jesteś w podbramkowej sytuacji i potrzebujesz pieniędzy, to zwyczajnie je pożycz od swojego dziecka i oddaj kiedy będziesz mógł. To nie żart. Twój syn lub córka nie jest już maluchem i należy uczyć je wkraczać w dorosły świat.

Jakie sytuacje są dla Ciebie najbardziej krępujące podczas komunii?

Savoir-vivre przy stole. 18 krępujących pytań, które często przekraczają granicę prywatności

Komunijny savoir-vivre, czyli jak godnie przeżyć majową uroczystość tak ważną dla dzieci
genialne