×

Film z kasety VHS znika już po 10 latach! Oto prosty sposób na uratowanie ich

Stare kasety VHS odchodzą w zapomnienie, a ich odtworzenie staje się coraz bardziej problematyczne. Warto zatem już teraz zadbać o to, abyśmy w przyszłości również mieli dostęp do nagranego na nich materiału. Jest na to metoda, której warto przyjrzeć się z bliska. Konwertowanie kaset VHS na DVD to genialny sposób na zachowanie starych filmów, które niegdyś cieszyły się ogromną popularnością, ale również tych, do których mamy spory sentyment – starych, pamiątkowych, rodzinnych filmów czy bajek, przy których się wychowywaliśmy. W końcu warto zadbać o wspomnienia, prawda?

Specjalnie dla Was opisaliśmy metodę, która pozwoli Ci na zachowanie upragnionego materiału poprzez konwersację. Oparta jest ona nagrywarkę płyt DVD.

Ta metoda jest stosunkowo prosta, jednak dostarcza nam dość małych możliwości odnośnie modyfikowaniu filmów. Najważniejszy jest jednak fakt, że możemy przenieść dany materiał na nieco inny, nowocześniejszy nośnik pamięci!

Metoda z wykorzystaniem nagrywarki DVD

W tym przypadku niezbędna okazuje się nagrywarka do płyt DVD. Jeśli posiadasz magnetowid lub kamerę w łączem Firewire, możesz połączyć nagrywarkę DVD z danym urządzeniem i w prosty sposób przenieść znajdujący się na kasecie materiał.

Port FireWire wygląda podobnie do portu USB – różnica jest taka, że są bardzie spłaszczone i zwężone.

Jeśli nie masz możliwości podpięcia się przez Firewire, znajdź odpowiedni kabel, którym połączysz magnetowid/kamerę z nagrywarką DVD.

Oba urządzenia powinny mieć możliwość podpięcia kabla RCA lub S-Video. RCA są czerwone, białe i żółte i łączą się z odpowiednimi, kolorowymi portami zarówno w przypadku nagrywarki, jak i drugiego urządzenia. Kable S-Video mają cztery małe złącza. Sprawdź z tyłu obu urządzeń, jakiego kabla potrzebujesz. Jeśli nie posiadasz żadnego z nich, możesz go kupić w każdym sklepie elektronicznym.

Kiedy posiadasz już odpowiedni kabel, podłącz magnetowid/kamerę z nagrywarką DVD. Następnie włóż kasetę do odtwarzacza i czystą płytę DVD do nagrywarki.

Przyciśnij przycisk „Nagraj” na nagrywarce.

Dopiero teraz kliknij przycisk Start na magnetowidzie lub kamerze.

Aby wyciąć fragment wideo, którego nie chcesz, wystarczy na nagrywarce DVD wcisnąć pauzę, przewinąć taśmę na magnetowidzie/kamerze i wznowić nagrywanie.

Kiedy Twój upragniony materiał zostanie już nagrany, naciśnij Stop.

Jeśli jednak wideo skończy się wcześniej, nagrywarka DVD zatrzyma nagrywanie automatycznie.

 

Wybrane dla Ciebie

Nie wyrzucaj starych kaset VHS. Kolekcjonerzy mogą je odkupić za ogromne kwoty

Choć technologia rozwija się w zastraszającym tempie, stare rozwiązania niekoniecznie muszą tracić na wartości, a wręcz przeciwnie, coraz częściej zdobywają wartość kolekcjonerską. Nie wierzysz? Ten przykład jest tego doskonałym dowodem. Pamiętasz kastety VHS i stare wideo, dzięki któremu mieliśmy możliwość obejrzenia nagranego filmu? To było coś! Niestety, po większości kaset VHS nie ma już dzisiaj […]