×

Konwalia majowa – pięknie pachnący kwiat, który jest śmiertelnie niebezpieczny

Konwalie to pięknie pachnące majowe kwiatki. Rosną w lasach, na łąkach i ogrodach. Żeby je mieć w swoim ogródku, wystarczy je posadzić rozdzielając jakąś większą kępkę. I rosną właściwie same. Jej kwiaty w kształcie dzwoneczka zna każdy z nas. Ale konwalia jest trująca.

Konwalia – popularna roślina ogrodowa

Niskie rośliny z pięknymi dzwonkami rosną prawie w każdych warunkach. Konwalia sama się szybko rozrasta i wręcz trzeba jej ograniczać teren przeszkodami takimi chociażby jak krawężniki, czy inne specjalne obrzeża do ogrodu.

konwalia
wikipedia.commons

Poza jej ekspansywnością w ogrodzie, przede wszystkim znamy ją z pięknych białych kwiatków, wyglądających jak dzwoneczki i słodko pachnących. Dlatego często trzymamy konwalię w wazoniku na stole.

Konwalia to trucizna

Konwalie są wykorzystywane do produkcji perfum ze względu na swój zapach i do produkcji lekarstw przeciwpadaczkowych i nasercowych ze względu na jej właściwości lecznicze.

jagody konwalii
wikipedia.commons

Jednak dla nas, a zwłaszcza dla małych dzieci, cała roślina jest trująca.
Zjedzenie jej kwiatków, czy kolorowych owoców, może być śmiertelnie niebezpieczne.
Zjedzenie kilku jagód konwalii przez dzieci może je zabić.
Nawet woda, w której stały ścięte kwiaty może nam poważnie zaszkodzić.

Dla zwierząt konwalia też jest trująca

kot i konwalia
pinterest.com

Objawy zatrucia konwalią

Trucizny konwalii działają na serce i przewód pokarmowy. Pojawienie się duszności, zaburzeń rytmu serca, wymiotów, biegunki, to pierwsze objawy zatrucia.
Należy wtedy niezwłocznie jechać na pogotowie, próbując w międzyczasie pozbyć się trucizny wymiotując i zażywając solnych środków przeczyszczających (np. siarczan magnezu, czy siarczan sodu).

konwalia
wikipedia.commons

Konwalia a czosnek niedźwiedzi

Większość z nas nie jada kwiatków, więc zatrucie nam nie grozi, ale trzeba uważać na konwalię, kiedy szukamy czosnku niedźwiedziego. Listki obu tych roślin są do siebie podobne i jeżeli konwalia nie kwitnie, można by pomyśleć, że to liście czosnku niedźwiedziego. Na szczęście liście czosnku niedźwiedziego mają swój charakterystyczny czosnkowy zapach. Poza tym czosnek niedźwiedzi wyrasta z cebuli, a konwalia z kłącza.

Masz konwalie majowe w swoim ogródku?

Źródła: regiodom.pl
zamknij