×
Wirtualna Polska

Koperek może wykiełkować już po 4 dniach! Wystarczy prosty trik

Przekonaj się, kiedy siać koperek. Stosując bardzo prosty trik, przyspieszysz dodatkowo jego kiełkowanie. To świetny patent.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Koper ogrodowy to lubiana przyprawa. W końcu bez niej nie obejdą się ogórki kiszone i niektóre potrawy. A sam sos koperkowy świetnie uzupełnia smak wielu mięs czy ryb. Co więcej, to zioło jest bardzo proste w uprawie i w zasadzie rozsiewa się samo. Nie musisz specjalnie o nie dbać. Dodatkowo koper nadaje się do uprawy w donicach, a także na grządkach.

Kiedy zacząć siać koper?

Musisz wiedzieć, że koperek jest wrażliwy na przymrozki. To zdecydowany minus. Jednak plusem jest to, że można go siać przez cały sezon. Nowe nasiona umieszczaj w glebie co 2-3 tygodnie. Na pierwszy siew powinieneś wybrać właściwy termin. Dobrze przeanalizuj temperaturę. Jeśli słupek rtęci spadnie poniżej 0 stopni Celsjusza, to koper zmarnieje i nie da rady wykiełkować. Dlatego z siewem warto wstrzymać się właśnie do maja. Kiedy za oknami jest już dość ciepło (ok. 10 stopni Celsjusza), to możesz rozpoczynać sianie. W całym sezonie jest jeszcze jeden dość niefortunny miesiąc. To sierpień. Wówczas jest zbyt gorąco oraz sucho dla kopru. Roślina wprawdzie wzejdzie, ale wyda dość słaby plon. Natomiast koniecznie rozważ sianie kopru jeszcze po 15 października. Kiedy to uczynisz, to już wczesną wiosną będziesz mógł cieszyć się zbiorami.

kiedy siać koperek, fot. gettyimages

kiedy siać koperek, fot. gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Dodaj garść do pojemnika, zanim posadzisz w nim pomidory. To je wzmocni

Jak przyspieszyć kiełkowanie kopru?

Musisz wiedzieć, że koper wykiełkuje po ok. 14-20 dniach. Jednak musi mieć do tego dogodne warunki (temperatura powyżej 10 stopni Celsjusza). Natomiast jeśli jest chłodniej, to oczywiście ten proces ulegnie wydłużeniu. Jeżeli jesteś osobą niecierpliwą, to możesz zastosować pewien trik, który znacznie przyspieszy kiełkowanie kopru. Malutkie roślinki pojawiają się już po 4 dniach. Co zrobić, aby koperek szybciej wykiełkował?

  • Najpierw nasiona umieść w woreczku zrobionym z naturalnej tkaniny.
  • Następnie przygotuj pojemnik i wlej do niego wodę o temperaturze ok. 50-60 stopni Celsjusza.
  • W takiej kąpieli zanurz woreczek wypełniony nasionami. Pozostaw go w wodzie przez 2 minuty.
  • Kolejny krok to umieszczenie woreczka na dwa dni w zimnej wodzie.
  • W trakcie tych dwóch dni wymieniaj regularnie wodę. Po ich upływie wysusz nasiona i umieść je w glebie.
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Koper w swoich nasionach ma olejki eteryczne i hormony, które wydłużają proces wzrostu. Przez moczenie w wodzie, pozbędziesz się ich, a koperek wykiełkuje szybciej.

kiedy siać koperek, fot. gettyimages

kiedy siać koperek, fot. gettyimages

Zobacz również: Kiedy moje tuje zaczynają brązowieć, to nie czekam długo i robię ten oprysk

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować