×
Wirtualna Polska

Tajemnica rozwiązana! 5 powodów dlaczego koty upodobały sobie kartonowe pudełka

Chyba każdy właściciel kota doskonale wie, że te zwierzaki uwielbiają przesiadywać w pudełkach. Zręcznie ignorują eleganckie oraz drogie legowiska i wybierają szare kartony. Dlaczego tak się dzieje?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Mało atrakcyjne legowiska

Jak wiemy z domowych obserwacji koty są w stanie wcisnąć się prawie wszędzie. Nie ważne, że koszyk, szklana miska czy torba są z pozoru za małe. Futrzaki każdemu udowodnią, że osiągnęły wysoki poziom elastyczności i potrafią spokojnie zasnąć w pozycji, którą my uznalibyśmy za wielce niewygodną. Jednak ich ulubionym legowiskiem są kartony.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Dlaczego koty lubią przesiadywać w pudełkach?

1. Szukają schronienia i uciekają od ludzi

Jak udowodnili behawioryści, koty nie za bardzo lubią się socjalizować i nie przepadają za rozwiązywaniem konfliktów. Kiedy wejdą w zatarg z ludźmi lub innymi zwierzętami, szukają miejsca, w którym mogłyby się schronić i zwyczajnie uciec od problemów. Pudełka doskonale nadają się na kryjówkę.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

2. Czatownia

W naturze kota leżą polowania. Dlatego zwierzak musi znaleźć sobie dobre miejsce, w którym zaczai się na swoją ofiarę i będzie mógł ją swobodnie obserwować. Zapewne wiele osób, po zbliżeniu się do pudełka, przekonało się jak ostre są pazurki jego pupila. 😉

3. Sposób radzenia sobie ze stresem

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

W Holandii prowadzono obserwacje kotów, które zostały świeżo przywiezione do schroniska. Te z nich, które od razu zadomowiły się w pudełkach były mniej zestresowane, szybciej nawiązały nic porozumienia z ludźmi, a także z łatwością przyzwyczaiły się do nowego otoczenia.

4. Bezpieczne schronienie

Koty w pudełkach zwyczajnie czują się bezpiecznie. Zwierzak ma kontrolę nad całym otoczeniem, może spokojnie obserwować pokój i nie jest narażony na niespodziewane ataki. W kartonie nikt go nie zajdzie od tyłu.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

5. Kontrola temperatury ciała

Koty swój komfort cieplny  (nie odczuwają ani uczucia gorąca, ani zimna) osiągają wtedy, kiedy temperatura powietrza oscyluje na poziomie 30 do 38°C. Jak wiadomo w naszych domach jest zdecydowanie chłodniej. Aby utrzymać wysoką temperaturę ciała, czworonogi wciskają się w niewielkie przestrzenie.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

BONUS

Duże, dzikie koty też kochają kartony. 😉

Gdzie najbardziej lubi spać Twój kot?

21 zdjęć demaskujących życie zwierząt domowych. Psy i koty mają swoje dziwaczne sekrety

Zrób zabawkę dla swojego kota

 

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Źródła: www.crazynauka.pl

Może Cię zainteresować