×

Policja radzi, aby owinąć kluczyki do auta w folię. W ten sposób unikniesz kradzieży pojazdu

Jeśli jesteś posiadaczem samochodu na pewno wiesz, że złodzieje stosują wiele różnych taktyk, aby ukraść Twój pojazd. Czasami nawet alarm antywłamaniowy i tracker GPS nie wystarczają, żeby zabezpieczyć Twój samochód przed rabusiami, dlatego warto zastosować proste triki, które uchronią Cię przed kradzieżą.

#1 Zainstaluj kamerę lub głośny alarm

W samochodzie możesz zamontować elektroniczną nianię, która pozwoli Ci usłyszeć każdy dźwięk wydobywający się z Twojego samochodu – przestępcy nie będą mogli niezauważenie otworzyć drzwi i odpalić silnika. Możesz również zainstalować kamerę lub głośny alarm, który uruchomi się przy najmniejszym ruchu.

#2 Oznaczenia na szybach

Szyby przednie oraz lusterka mogą być oznaczone numerem VIN czyli tzn. numerem identyfikacyjnym pojazdu. Taka usługa nie kosztuje dużo, a znacznie zmniejsza ryzyko kradzieży, ponieważ złodziej musiałby stracić sporo czasu i pieniędzy na zmianę tak oznaczonych szyb.

#3 Schowaj w samochodzie swój stary telefon

Czasami wiemy, że będziemy musieli zaparkować w dość niebezpiecznej dzielnicy lub nieznanym miejscu, dlatego warto zostawić w samochodzie stary telefon lub tablet. Ważne, żeby urządzenie było włączone i dobrze schowane. Poprzez wcześniejszą synchronizację urządzenia z kontem Google, dzięki funkcji „Znajdź mój telefon” będziesz mógł wytropić auto, po lokalizacji urządzenia.

#4 Trzymaj swoje kluczyki w folii aluminiowej

Złodzieje bardzo często posługują się urządzeniami, które wychwytują sygnał i mogą ukraść samochód bez kluczyków. Na przykład, jeśli samochód jest zaparkowany w Twoim prywatnym garażu obok domu lub pod oknami wielopiętrowego budynku, a klucze znajdą się w zasięgu urządzenia radiowego, złodziej bez problemu wychwyci sygnał i otworzy auto. Zdaniem ekspertów, aby chronić klucze przed atakami „przekaźnikowymi”, należy użyć czegoś co zablokuje sygnał – tutaj świetnie sprawdzi się folia aluminiowa.

Zobacz jak szybko złodziej może wychwycić sygnał z kluczyków! Zajęło to mniej niż 30 sekund!

#5 Zaparkuj ze skręconymi kolami

Policjanci zalecają skręcenie kół w stronę krawężnika – ten prosty trik sprawia, że holowanie pojazdu będzie utrudnione (wielu złodziei kradnie pojazdy używając lawety). Nawet jeśli będzie to drobny złodziejaszek, w pośpiechu może nie zauważyć, że koła są skręcone i utrudni mu to wyjazd, dzięki czemu możesz zdążyć złapać go na gorącym uczynku.

#6 Odwróć uwagę złodzieja

Zainstalowanie trackera GPS w niekonwencjonalnym miejscu to dobre rozwiązanie, ale jeszcze lepszym jest dodatkowe założenie drugiej pułapki na złodzieja. Kiedy ten znajdzie jedną przeszkodę, prawdopodobnie nie będzie szukał następnej.

#7 Uważaj podczas drobnej kolizji

Spowodowanie małego wypadku przez złodziei ma odwrócić uwagę od kradzieży samochodu. Kierowca zazwyczaj jest w szoku i nie myśli o tym, że może paść ofiarą kradzieży. W tym celu przestępca lekko uderza w samochód ofiary, tak aby szkody był niewielkie. Jeśli ktoś wjedzie w Twoje auto, nie trać czujności – zamknij okna i drzwi samochodu i zadzwoń po policję. Innym rodzajem zatrzymania kierowcy jest wskazanie, że jego samochód jest gdzieś obity lub zarysowany, zestresowany tym faktem kierowca wysiada z auta zapominając wyłączyć silnik, a to kończy się utratą auta.

#8 Nie ułatwiaj zadania złodziejowi

Według statystyk samochody najczęściej znikają z publicznych parkingów, stacji benzynowych, skrzyżowań lub w pobliżu bankomatów. Policja zaleca więc aby:

– zawsze zajrzeć do środka samochodu oraz pod samochód zanim siądziesz za kierownicą,
– jeśli czujesz, że coś z autem jest „nie tak”, zjedź na bok,
– jeśli zauważysz podejrzaną osobę zbliżającą się do Ciebie na parkingu, spokojnie odjedź,
– jeśli zatrzymujesz się w nieznanym miejscu, pozostaw trochę miejsca aby wykonać manewr w razie ucieczki,
– nie parkuj w miejscu o złej widoczności,
– nie zostawiaj samochodu „na chodzie” nawet jeśli wychodzisz z niego tylko na chwilę,
– wychodząc z auta, zawsze wyłączaj silnik, zamykaj okna i blokuj drzwi,
– jeśli mieszkasz w domu prywatnym nigdy nie zostawiaj kluczy w pobliżu drzwi wejściowych i zawsze zamykaj drzwi do mieszkania.

Miałeś kiedyś sytuację w której ktoś ukradł Twój samochód? Co wtedy zrobiłeś? Jak teraz bronisz się przed złodziejami?

 

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Wybrane dla Ciebie

20 mocarnych zabezpieczeń, które nic nie zabezpieczają

Niektórzy mają istną obsesję na punkcie bezpieczeństwa, zamków, kłódek i systemów ochrony. Czasem jest to posunięte aż do absurdu, a czasem tak wkurza innych ludzi wokół, ze robią sobie z tego żarty. Oto kolekcja mocarnych systemów bezpieczeństwa. #1 Kiedy mieszkasz ze współlokatorami, których nie wybrałeś #2 Prawdziwy mistrz #3 Ojej… #4 Solidność to podstawa #5 […]

14 patentów, które zabezpieczą Twój dom przed włamaniem. Skutecznie odstraszą złodziei

Z każdym rokiem wzrasta liczba włamań do nieruchomości w naszym kraju. W 2019 r. policja odnotowała ich ponad 71 tys. Przestępcy atakują zwykle w momencie, kiedy domownicy są na wakacjach. Jednak stosując kilka prostych trików, skutecznie zabezpieczysz swój dom i uczynisz z niego małą twierdzę. 😉 1. Zamykaj drzwi Zawsze zamykaj drzwi wejściowe! Nawet gdy […]

Policja radzi, aby kobiety zawsze nosiły karabińczyk przy swoich torebkach

Amerykańscy policjanci radzą paniom, aby zawsze nosiły przy sobie karabińczyk. Brzmi to dość nietypowo, ale faktycznie się przydaje… W jakim celu? Każda pani powinna mieć przy sobie karabińczyk, aby uchronić się przed złodziejami. Prawda jest taka, że wystarczy chwila nieuwagi i możemy stracić całą torebkę wraz z pieniędzmi i wszystkimi dokumentami. Tego na pewno byśmy […]

7 sposobów na to, jak zwiększyć swoje szanse na przeżycie katastrofy lotniczej

Jak dowodzą statystyki podróże samolotowe są bezpieczniejsze od samochodowych. Mimo tego dużo osób wręcz panicznie boi się wzbić w przestworza. Zamknięci w samolotowej kabinie nie jesteśmy całkowicie bezbronni. Stosując się do pewnych zasad możemy zwiększyć nasze szanse na przeżycie podczas katastrofy w przestworzach. 1. Nie wyciągaj nóg Bagaż podręczny umieszczaj zawsze pod siedzeniem znajdującym się […]

Producenci aut ukryli w zagłówkach narzędzie, które może uratować Ci życie

Mam nadzieję, że nigdy nie znaleźliście się i nie będziecie, w sytuacji zagrożenia, jakiej jest palący lub tonący samochód. Wypadek samochodowy może wydarzyć się w najmniej oczekiwanym momencie, a po zderzeniu pasażerowie mogą być w ogromnym szoku, dlatego zawsze należy wiedzieć jak się zachować. Kształt zagłówka ma znaczenie Jeśli jesteś kierowcą, pewnie często wsiadasz do […]

17 byłych włamywaczy i zwykłych obywateli doradza jak ukryć w domu cenne przedmioty i nie dać się okraść

Jak się okazuje złodziejem nie zostaje się na całe życie, a przestępcy, którzy porzucili swój fach są w stanie chętnie udzielać porad. Oczywiście ukrywając się pod pseudonimem. 😉 Porady od byłych włamywaczy Na portalu reddit.com można znaleźć najróżniejsze rzeczy. Dużym hitem okazało się pytanie zadane przez użytkownika AsleepFondant. Poprosił on, aby byli włamywacze udzielili porad […]