×
Wirtualna Polska

Kupując cukier wanilinowy, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że to nie jest cukier waniliowy

Czy wiesz, że w sklepie zapewne najczęściej kupujesz cukier wanilinowy, a nie cukier waniliowy? Przekonaj się czym właściwie jest ten pierwszy.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Przygotowują słodkie wypieki zapewne dość często sięgamy po cukier waniliowy. Jest dostępny w wygodnych, pojedynczych woreczkach. Jeden w zupełności wystarczy, aby podbić smak ciasta. Jednak ten produkt skrywa swoją tajemnicę.

Subtelna różnica

Bliżej przyglądając się opakowaniom produktów przeznaczonych do wypieków, dostrzeżesz, że na sklepowych półkach znajduje się:

  • cukier waniliowy,
  • cukier wanilinowy.
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Nazwa jest niezwykle podobna i różnica wynika jedynie z dodanej literki n. Jednak w rzeczywistości to całkiem inne produkty, które otrzymuje się także w różny sposób. Jednak nasz mózg potrafi działać dość automatycznie i czasami ignoruje literę n, która czyni tak dużą różnicę.

cukier wanilinowy
cukier wanilinowy, fot. Freepik

Czym jest wanilina?

Naturalna wanilia jest produktem dość drogim, gdyż jej roczne zbiory nie zaspokajają popytu na tę przyprawę. W związku z tym zastępowana jest przez wanilinę, czyli sztuczną wanilię.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Z chemicznego punktu widzenia wanilina to 4-hydroksy-3-metoksybenzaldehyd, czyli składnik syntetyczny. Ma on słabszy aromat oraz mniej intensywny smak niż prawdziwa wanilia. Na skalę przemysłową pozyskiwana jest z gwajakolu (związek chemiczny uzyskiwany m.in. z goździków). Wcześniej wyodrębniano ją także poprzez eliminację ligniny w czasie produkcji papieru. Jednak wówczas powstawało dużo produktów ubocznych, które stanowiły zagrożenie dla środowiska naturalnego, więc zaprzestano tej metody.

Jak samodzielnie zrobić cukier waniliowy?

Oczywiście wcale nie musisz kupować cukru wanilinowego. W domu możesz spokojnie zrobić swój własny i aromatyczny cukier waniliowy. Do słoika wsyp cukier (dwie szklanki). Następnie włóż do niego prawdziwą laskę wanilii i zeskrobane waniliowe ziarenka. Całość dobrze wymieszaj i odstaw na ok. 2 tygodnie. Po tym czasie przyprawa będzie gotowa do użytku.

cukier wanilinowy
cukier wanilinowy, fot. Wikimediacommons
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jeżeli liczysz kalorie lub chcesz się odżywiać zdrowiej, to zwykły cukier zastąp go erytrytolem. To zamiennik cukru, który ma zerowy indeks glikemiczny, a jego wartość energetyczna wynosi 0,2 kcal  na 1 g.

Dlaczego zioła z supermarketów usychają tak szybko? Być może wolałbyś tego nie wiedzieć

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować