Kategorie Lajfhaki

Kurz w domu – jak się go pozbyć?

Chcesz, aby Twój dom był piękny i czysty jednak mimo wielu starań i częstego sprzątania, wciąż widzisz wszechobecny kurz, którego ciężko jest się pozbyć? Kurz zbiera się wszędzie, zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych i tych które sprzątamy bardzo rzadko. Oczywiście gwarancją porządku jest częste sprzątanie, jednak jak pozbyć się kurzu i nie zwariować z codziennym sprzątaniem?

Skąd się bierze kurz?

altarta.com

Zacznijmy od wyjaśnienia czym tak naprawdę jest kurz i skąd się bierze. Kurz w domu to przede wszystkim brud, który dostaje się do mieszkania za pośrednictwem okien i drzwi. Zalicza się tutaj wszystko co przyniesiesz na butach, ubraniach czy swojej skórze. W każdym domu kurz składa się z innych elementów, które wspólnie tworzą mikrośrodowisko powodujące liczne alergie. Przeważnie w skład kurzu wchodzą włosy, ludzki naskórek, sierść pupili, odchody i jaja insektów, zarodniki bakterii czy grzybów. Kurz to także drobinki piasku, gleby i inne elementy, które mogły znaleźć się w naszym domu ze względu na naniesienie ich przez wiatr. Kurz może osadzać się na podłodze, meblach, blatach.

Kurz w domu – jak się go pozbyć?

freepik.com

Skoro już wiesz czym jest kurz, na pewno zdajesz sobie sprawę, że niemożliwe jest całkowite i stałe wyeliminowanie go z naszych mieszkań. Możesz jednak wpłynąć na to, aby gromadził się on w mniejszej ilości. Przede wszystkim warto wiedzieć jak zabrać się za sprzątanie mieszkania oraz jakich narzędzi do tego używać.

Szybkie sposoby na kurz w domu

Jeśli na długo chcesz rozstać się z widokiem kurzu ważne jest regularne sprzątanie i sprawdzanie czy na meblach oraz podłodze nie zbiera się niechciana warstwa kurzu. Kiedy wycierasz kurze, zawsze trzymaj się zasady, że najpierw sprzątamy od najwyższych powierzchni, a kończymy na odkurzaniu. Nigdy nie robimy na odwrót, ponieważ kurz ścierany na niższych partiach będzie wzbijał się do góry i opadał na wcześniej wyczyszczonych powierzchniach.

freepik.com

Przy walce z kurzem warto użyć specjalnych ściereczek do kurzu, które nie powodują niepotrzebnego rozprzestrzeniania go w powietrzu. Warto też regularnie czyścić filtr w odkurzaczu lub wybrać taki model, który ma dobry system filtrujący. Dzięki temu kurz nie wydostanie się z urządzenia razem z wydmuchiwanym powietrzem.

Ocet na kurz

Kurz możesz usunąć za pomocą mieszaniny białego octu oraz wody. Taki roztwór można wykorzystać niemal na każdej powierzchni. Ocet sprawdza się w wielu przypadkach i ma właściwości odkażające, dlatego pomoże zlikwidować mikroorganizmy i kurz.

Rękawice i specjalne ściereczki

Możesz ich użyć do wyczyszczenia delikatnych powierzchni np. lamp czy żyrandoli. Miękkie, materiałowe rękawice czy ściereczki nie powodują wzbijania się kurzu w powietrze i szybko go pochłaniają.

Ściereczki z mikrofibry

Świetnie nadają się do usuwania kurzu z telewizorów czy ekranów komputera. Pamiętaj jednak, aby nie rozpylać środków czystości bezpośrednio na urządzenia!

Oczyszczacz powietrza a kurz – czyli pochłaniacze kurzu

instagram.com/allme_girl

Na rynku istnieje wiele pochłaniaczy kurzu, które skutecznie pomogą Ci oczyścić powietrze w domu z brudem i kurzem. Przeważnie oczyszczacze powietrza kojarzą nam się z wilgocią, pyłem, alergenami i smogiem. Warto sprawdzić specyfikację poszczególnych modeli oczyszczaczy – wiele z nich potrafi skutecznie wyeliminować kłębki kurzu czy zwierzęcą sierść! Jednak warto wiedzieć, że kurz który osiadł na meblach, a ten unoszący się w powietrzu to dwie inny rzeczy, dlatego nie licz na to, że pochłaniacze zrobią za Ciebie wszystko i usuną kurz z mebli. Jeśli jednak zmagasz się z alergią na kurz, oczyszczacz z pewnością poradzi sobie z drobinkami kurzu unoszącymi się w powietrzu.

Zobacz także:

1) 10 życiowych trików, które przydadzą się w łazience. Jej organizacja i sprzątanie to pestka!

2) 15 prostych trików które ułatwią Ci sprzątanie. Pożałujesz, że nie znałeś ich wcześniej