×

11 kwiatów doniczkowych, które zadomowią się w każdej kuchni. Poradzą sobie w ciężkich warunkach

Miłośnicy kwiatów cieszyć się nimi w każdym zakątku swojego domu bądź mieszkania. Tyczy się to także kuchni. Jednak znalezienie odpowiednich roślin, które dobrze czułyby się w tym pomieszczeniu nie jest łatwym zadaniem. Wiele z nich nie toleruje wysokiej temperatury oraz źle znosi gazowe opary. Jednak istnieją prawdziwi mocarze, którym niestraszne zapachy wydobywające się z garnków i patelni.

1. Sępolia

Inaczej zwana jest fiołkiem afrykańskim. Posiada małe, kolorowe kwiaty i jest, mimo swojego delikatnego wyglądu, dość odporna na przesuszenie. Dodatkowo nie zaszkodzi jej para wodna oraz duży poziom wilgoci panujący w pomieszczeniu. Sępolia lubi rozproszone światło.

sępolia
freepik

2. Skrzydłokwiat

Jego liści pokryte są woskowym nalotem, który zabezpiecza roślinę przed osadzaniem się tłuszczu bądź innych zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Dobrze znosi wysokie temperatury oraz wysoką wilgotność powietrza.

15 roślin doniczkowych, które naprawdę mają realny wpływ na nasze zdrowie – zestawieniu znalazł się także skrzydłokwiat.

Skrzydłokwiat, roślina która pięknie kwitnie przez prawie cały rok! – porady odnoszące się do uprawy skrzydłokwiatów.

skrzydłokwiat
freepik

3. Hoja różowa

To pnącze preferuje ciepłe miejsca i nie jest wymagające w uprawie (odpowiada mu nawet trochę za ciasna doniczka;). Będzie dobrze rosło w lekko zacienionej kuchni oraz nie jest wrażliwe na delikatne przesuszenie. Jeśli hoja zadomowi się w Twojej kuchni, to latem obdarzy wszystkich domowników różowymi kwiatami w kształcie gwiazdek.

hoja
freepik

4. Sansewieria gwinejska

Ma woskowate liście, które chronią ją przed oparami gazowymi i utratą wody. Jest niezwykle wytrzymała i odporna na wahania temperatury. Odpowiadają jej nasłonecznione stanowiska, ale będzie także dobrze rosła w delikatnym półcieniu.

kwiaty
freepik

5. Aloes zwyczajny

Ten sukulent toleruje wysokie temperatury, ale potrzebuje dostępu do sporej ilości światła. Dzięki temu jego liście będą miały intensywnie zielony kolor. Aloes nie potrzebuje dużo wody.

Porady ogrodników, które sprawią, że hodowanie aloesu będzie samą przyjemnością! – garść informacji dotyczących pielęgnacji aloesu.

aloes
freepik

6. Zielistka Sternberga

Ma długie liście, które przypominają kępę trawy. Nie jest wymagająca w uprawie i toleruje lekkie przesuszenie. Dobrze znosi wysokie temperatury oraz intensywne nasłonecznienie. Najlepiej będzie prezentowała się w wiszącej donicy.

Jak uprawiać zielistkę? – wszystko co musisz wiedzieć by rosła piękna i zdrowa – wszystko co trzeba wiedzieć o uprawie zielistki.

zielenistka
freepik

7. Aspidistra wyniosła

Zwana jest także żelaznym liściem, gdyż jest wyjątkowo odporna na wszelkie zaniedbania w uprawie. Dobrze odnajdzie się w bardzo nasłonecznionej kuchni oraz pomieszczeniu, którego okna wychodzą na północną stronę. Toleruje przesuszone podłoże oraz wysoką wilgotność powietrza.

kwiat
© Nino Barbieri/wikimediacommons

8. Kalanchoe Blossfelda

Ta niewielka roślina kwitnie zimą. Ma woskowane liście, które czynią ją odporną na zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu. Nie przeszkadza jej duża ilość pary wodnej, wysoka wilgotność oraz chwilowe przesuszenie. Musisz jednak pamiętać, że kwiat ten potrzebuje dość dużej ilości światła, dlatego nie można go ustawić w zacienionej kuchni.

kwiat
freepik

9. Peperomia

Posiada mięsiste i grube liście, pokryte  warstwą wosku. Dzięki temu roślina jest odporna na gromadzący się na nich tłuszcz, który z łatwością usuniesz. Nie wymaga częstego podlewania, ale najlepiej będzie rosła w jasnej kuchni.

peperomia
freepik

10. Cyklamen perski

Dzięki swoim kwiatom w intensywnie kolorowych barwach będzie efektownie prezentował się na parapecie. Lubi wilgotne powietrze, a także dużą ilość rozproszonego światła. Należy pamiętać, aby wodę wlać do podstawki (nie bezpośrednio do doniczki).

cyklamen
freepik

BONUS DLA ODWAŻNYCH

Kapturnica

Ta mięsożerna roślina zwabia do swoich barwnych kielichów owady, które zostają strawione za pomocą specjalnego enzymu. Kapturnicom odpowiada wysoka wilgotność powietrza, a zimą nie przeszkadza chłodniejsza aura. Ponadto nie potrzebują nawożenia i lubią nasłonecznione stanowiska.

kapturnica
freepik

Jakie kwiaty uprawiasz w swojej kuchni?

Źródła: muratordom.pl, poradnikogrodniczy.pl, www.homebook.pl

Może Cię zainteresować