×

11 kwiatów, które kwitną tylko nocą. Cudownie pachną i nadają się do ogródka!

Są kwiaty, które rozkwitają o zmierzchu. Najczęściej ich cechą wspólną jest intensywny zapach, którego brak wśród wielu innych roślin hodowanych w naszych ogrodach. Królowa jednej nocy, księżycowe pnącze i inne rośliny, oczarowują nas swoimi kwiatami i zapachem w najpiękniejszej porze dnia, przy zachodzie słońca…

Kiedy przychodzi wieczór, niektóre kwiaty zaczynają wabić owady swoim pięknym zapachem. Są wśród nich i takie, które dosłownie świecą po zmierzchu! Zapach niektórych jest często niebiański i dlatego warto mieć choć jeden rodzaj tych kwiatów w swoim ogrodzie.

1. Moonflower (Ipomoea alba) – wilec biały

To pnącze w naszym klimacie uważane jest za jednoroczne. Bardzo szybko rośnie i ma charakterystyczne białe kwiaty, które otwierają się krótko przed zmrokiem i wcześnie rano. Białe kwiaty przyciągają ćmy, które je zapylają. Nazywa się go przez to też księżycowym pnączem.

Moonflower

2. Lilia wodna kwitnąca w nocy

Do nocnych odmian lilii należą te tropikalne. Ich kwiaty otwierają się późnym wieczorem, a zamykają przed południem następnego dnia.

3. Wiesiołek

Ma charakterystyczne żółte kwiaty, które na noc się otwierają, a rano zamykają. Wiesiołek kwitnie najczęściej od czerwca do września.

4. Dziwaczek jalapa – Mirabilis jalapa

Roślina jednoroczna, która otwiera kwiaty późnym popołudniem, a zamyka je rano, wydzielając przy tym niesamowity zapach. Co ciekawe jego kwiaty są fluorescencyjne – świecą w nocy. Pierwsze kwiaty pojawiają się u niego dopiero w lipcu.

5. Mieczyk nocny – Night Gladiolus

Może ktoś ma takie mieczyki? Ja ich u nas jeszcze nie spotkałam…

6. Lepnica zwisła – Nottingham Catchfly

Roślina wieloletnia o zwisających kwiatach w kolorze białym lub różowym, otwierające się na noc.
Silene nutans

7. Zaluzianskya capensis -Night Flox

Ma drobne, pachnące kwiaty, które otwierają się na noc. W dzień kwiaty zamykają się tworząc kulki.
U nas jeszcze mało popularna roślina, choć ponoć łatwa w uprawie.

8. Lewkonia długopłatkowa – Matthiola longipetala

To popularna maciejka. Jej kwiaty otwierają się dopiero wieczorem wydzielając piękny zapach.

9. Epifyllum

Ta należąca do kaktusów roślina z powodzeniem może być hodowana latem na zewnątrz. Jej kwiaty otwierają się tylko na parę godzin w nocy i są tak piękne, że epifyllum nazywana jest królową jednej nocy.

10. Nocny jaśmin – Cestrum nocturnum

Pachnące kwiaty otwierają się o zmierzchu, a zamykają o świcie. A zapach – niezapomniany…

11. Bieluń – trąby anielskie

Trujący, ale ma swój urok. I jak większość kwiatów z dzisiejszej prezentacji, pięknie pachnie, kiedy jego kielichy, wyglądające jak trąbki, otwierają się na noc.

 
Źródła: brightside.me