×
Wirtualna Polska

10 popularnych kwiatów ogrodowych, których alergicy powinni unikać

Osoby uczulone na pyłki traw, drzew, zbóż czy chwastów  nie mają łatwego życia. Alergeny unoszące się  w powietrzu odpowiadają za występowanie suchego kaszlu, zapalenia spojówek, kataru, łzawienia oczu. W niektórych przypadkach utrudniają także zasypianie. Okazuje się, że dla alergików niebezpieczne mogą być także kwiaty ozdobne (pomimo tego, że ich pyłek nie jest roznoszony przez wiatr).  Ten rodzaj nadwrażliwości objawia się głównie uporczywym kichaniem, ale może także prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego czy pojawienia się obrzęków. Niepożądana reakcja pojawia się w przypadku kontaktu z kwiatami, które mają sporo pyłku, a czasami drażniący bywa ich zapach. Dotyczy to tych kwiatów, które wydzielają szczególnie mocną woń.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Poniżej przygotowałam zestawienie kwiatów ogrodowych, których powinny unikać osoby cierpiące na alergię wziewną i uczulone na różnego rodzaju pyłki.
Na szczęście jest już wiele odmian tych kwiatów, które zostały tak zmienione przez człowieka, że nie tworzą pyłku, na przykład niektóre odmiany dalii. Inne, zapylane przez owady, mają pyłek na tyle ciężki, że nie unosi się on w powietrzu. Ale wciąż są odmiany kwiatów, na które osoby z różnymi alergiami mogą reagować pewną nadwrażliwością.

1. Lilie

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Chociaż są wyjątkowo piękne, to ich mocny zapach często działa drażniąco. Podobnie rzecz ma się z tulipanami, bzem czy hiacyntami.

2. Słoneczniki

Chociaż posiadają raczej słaby zapach, to pyłki tych kwiatów mogą uczulać. W grupie ryzyka są osoby mieszkające w pobliżu dużych plantacji, gdzie uprawiany jest słonecznik oraz pracownicy biorący udział w zbiorach.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

3. Stokrotki

Wyglądają niewinnie, ale są producentami dużej ilości pyłku. Przyjrzyj się jak wiele pszczół przysiada na tych kwiatach.

4. Chryzantemy

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Najsilniejsze reakcje uczuleniowe wywołują kwiaty oraz liście (alergia na pyłki jest bardzo rzadka). Szczególną ostrożność powinny zachować kwiaciarze oraz osoby pracujące w szklarniach.

5. Rumianek

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Nadwrażliwość na sam rumianek występuje niezwykle rzadko. Zwykle obserwuje się ją u ludzi uczulonych na chryzantemy i rośliny z rodziny astrowatych.

6. Gerbery

Ich kwiatostany oszałamiają gamą kolorystyczną. Są jednak szkodliwe dla alergików. Wywołują ataki kichania, a co za tym idzie w obecności gerberów raczej nie rozstaniesz się z chusteczką.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

7. Narcyzy

Zwiastują wiosnę, a alergikom przypominają o rozpoczynającym się dla nich trudnym czasie. Swoim intensywnym zapachem zwabiają owady, które roznoszą ich pyłek w powietrzu.

8. Pelargonie

Latem królują na balkonach, ale dobrze rosną również w gruncie. Niestety mogą wywoływać reakcje alergiczne objawiające się głównie łzawieniem oczu i katarem.

9. Jastrun właściwy

Zwany jest potocznie margaretką lub margerytką. W okresie swojego kwitnienia (od maja do lipca) produkuje duże ilości uczulającego pyłku.

10. Konwalie

Kwitną w maju i tym samym zwiastują nadejście sezonu komunijnego. Ich silny zapach może nasilać reakcje alergiczne.

Podchodzisz w dystansem do kwiatów ogrodowych? Które jeszcze negatywnie wpływają na Twoje zdrowie?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Źródła: www.thespruce.com

Może Cię zainteresować