PoradyLajfhakiŁadowanie telefonu jest bardziej skomplikowane niż myślisz. Sprawdź dlaczego nie wolno ładować go w nocy

Ładowanie telefonu jest bardziej skomplikowane niż myślisz. Sprawdź dlaczego nie wolno ładować go w nocy

Ładowanie telefonu jest bardziej skomplikowane niż myślisz. Sprawdź dlaczego nie wolno ładować go w nocy
Katarzyna
23.10.2019 08:20, aktualizacja: 23.10.2019 09:13

Każdy z nas myśli, że zawsze prawidłowo korzysta ze swojego telefonu, a nawet jeśli spadnie nam raz czy dwa z niewielkiej wysokości, to przecież nic się nie dzieje, bo urządzenie dalej działa. Oprócz upadków, urządzenie może popsuć się ze względu na złe ładowanie telefonu - i to właśnie z tego powodu nasze smartfony najczęściej ulegają awarii.

Niektórzy sprzedawcy informują nas, że nie powinniśmy ładować urządzenia w nocy, ale czy słuchamy tej rady? Raczej bardzo rzadko.

Czy przeładowanie telefonu jest niebezpieczne?

Obraz

Niektórzy ludzie wpadają na pomysł, że można naładować telefon na więcej niż 100% i nawet nie twierdzą, że coś takiego może mieć negatywne skutki. Twój telefon nigdy nie naładuje się więcej niż w 100% i ładowanie go nie jest może niebezpieczne (na pewno nie doprowadzi to do wybuchu czy pożaru), jednak mimo to, ładowanie smartfona przez dłuższy niż wskazany czas, jest złym pomysłem, ponieważ może to spowodować popsucie się baterii.

Jak większość osób, ustawiam swój budzik w telefonie, i pewnie jak wielu z was, zostawiałam telefon podłączony do ładowania na noc

Obraz

Okazuje się, że dłuższe stosowanie takiej praktyki skutecznie psuje smartfony. Po pierwszym włączeniu telefonu bateria litowo-jonowa zaczyna się niszczyć, a ładowanie telefonu przez noc sprawi, że zużywa się jeszcze szybciej. Jeśli więc chcesz, aby Twój telefon przetrwał parę lat, naucz się nawyku poprawnego ładowania telefonu.

Co się dzieje kiedy ładujemy telefon przez całą noc?

Smartfony są na tyle inteligentnymi urządzeniami, że potrafią przestać pobierać energię w momencie, gdy załadują się do 100%. Jednak jak tylko poziom energii spadnie do 99%, podłączony telefon zaczyna ponownie pobierać energię, lecz pobiera jej dwa lub nawet trzy razy więcej. Kiedy ładujesz telefon w nocy, energia powoli przechodzi do telefonu, to zwiększa jego temperaturę i obciąża akumulator.

unsplash.com
unsplash.com

Jeśli ładujesz telefon co drugą noc, to oznacza, że w przeciągu całego roku przez 3-4 miesiące jest on podłączony do prądu. To oznacza, że szybko skrócisz "żywotność" telefonu dlatego lepiej jest ładować telefon w dzień i odłączyć go, gdy osiągnie odpowiedni poziom naładowania.

pixabay.com
pixabay.com

Według ekspertów najlepiej poczekać z ładowaniem aż bateria będzie słaba, ale nie całkowicie rozładowana. Podobnie jak ładowanie telefonu przez całą noc, ładowanie akumulatora z 0% do 100% może przeciążyć baterię. Aby cieszyć się telefonem przez wiele miesięcy dobrze jest ładować go z 3% do osiągnięcia 30 lub 40%. Po chwili użytkowania można podłączyć telefon i odłączyć kiedy załaduje się do np. 98%.

Podczas ładowania warto też ściągnąć wszelkiego rodzaju sylikonowe obudowy, które mogą sprawić, że urządzenie szybciej się nagrzeje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także