×

80% ludzi źle ładuje swój telefon. Przez te częste błędy niszczą urządzenia

Tak, wiem – to wszystko wina baterii smartfonów, bo wytrzymują zaledwie jeden dzień od naładowania. Jednak dla niektórych osób zaskakujący może być fakt, że częściowo to nasza wina, ponieważ bardzo często źle ładujemy nasze telefony.

Wielu z nas ciągle uważa, że niepełne ładowanie smartfona w małych seriach spowoduje długotrwałe szkody dla jego baterii. I lepiej jest ładować je od razu do pełna.

Nic bardziej mylnego!

150309-charging-cellphone-smartphone-blue.jpg

Firma Cadex, zwana Uniwersytetem Baterii, podaje szczegóły dotyczące używania akumulatorów litowo-jonowych, które znajdują się w większości smartfonów oraz wskazuje jak wrażliwe są one na „stres”. Tak, narażenie na ten „stres” może znacznie wpłynąć na żywotność baterii.

Jeśli chcesz utrzymać jak najdłuższą żywotność swojej baterii, musisz zmienić kilka rzeczy.

Odłączaj ładowarkę, gdy bateria jest w pełni naładowana

Według Uniwersytetu Baterii, pozostawienie telefonu podłączonego do ładowarki, gdy jest on już w pełni naładowany i powtarzanie takiego zachowania jest dla akumulatora bardzo złe. Gdy smartfon osiąga 100% naładowania baterii, a ładowarka nie zostaje odpięta, to bateria jest doładowywana przy każdym nawet najmniejszym poborze energii, aby utrzymać go w stałym 100% poziomie naładowania. To sprawia, że bateria „żyje w wysokim stresie”, który niszczy jej chemiczną strukturę od wewnątrz.

Wniosek? Po pełnym naładowaniu baterii, odłącz ładowarkę z prądu. To jest jak rozluźnienie mięśni po wysiłku fizycznym. Ty też byłbyś nieszczęśliwy, jeśli ktoś zmuszałby Cię do ciągłego wysiłku przez wiele godzin, prawda?

Staraj się nie ładować telefonu do 100%

Źródło: Skye Gould / Tech Insider
Źródło: Skye Gould / Tech Insider

Według Uniwersytetu Baterii „Li-ion nie muszą być w pełni naładowane. W rzeczywistości, lepiej nie ładować ich do końca, ponieważ wysokie napięcie zwiększa ich stres”.

Podłączaj swój telefon do ładowania, kiedy tylko możesz

Źródło: 24M
Źródło: 24M

Okazuje się, że baterie w naszych smartfonach są o wiele szczęśliwsze, jeśli ładujemy je kilka razy w ciągu dnia, zamiast jednego pełnego cyklu ładowania.

Według Uniwersytetu Baterii optymalnie byłoby ładować telefon, gdy straci 10% swojego poziomu naładowania. Oczywiście dla większości z nas jest niepraktyczne, więc wystarczy, że podłączysz smartfona do ładowania, kiedy tylko możesz. To nie tylko utrzyma długość życia Twojej baterii, ale również sprawi, że będzie „uzupełniana energią” przez cały dzień.

Dodatkowym atutem jest fakt, że częste ładowania w ciągu dnia pozwoli korzystać z funkcji, z których wcześniej musieliśmy rezygnować, właśnie ze względu na „prądożerność”, np. lokalizacja przy pomocy anteny GPS.

Unikaj przegrzewania

Baterie są wrażliwe na ciepło, dlatego odradza się trzymania telefonu np. na słońcu lub przy komputerze. Również podczas ładowania, telefon powinien znajdować się w optymalnym położeniu (nie ładuj baterii, gdy telefon jest w pudełku, czy pod poduszką).

Te wskazówki z pewnością pomogą Ci poradzić sobie z problemem słabej baterii i zaoszczędzić pieniądze, które musiałbyś wydać na nowy akumulator. Pomóż zaoszczędzić je również swoim znajomym i udostępnij wpis na Facebooku!

Może Cię zainteresować

zamknij