Lampa LED-owa, którą zrobisz samodzielnie i będzie wyglądać cudownie wieczorem w ogrodzie
Dekoracje w ogrodzie sprawdzą się zawsze o każdej porze roku. Niektóre elementy dekoracyjne, takie jak lampy, bajecznie wyglądają nie tylko na zewnątrz, ale i w domu.


Dlatego też dziś pokażemy Ci, jak łatwo zrobić nowoczesną i elegancką lampę, która wygląda o niebo lepiej od tych, które można spotkać w sklepie. Zadanie w sam raz dla zapalonych majsterkowiczów!
Materiały:
- rura PVC
- waza
- LED-owe oświetlenie
- beton
Krok 1: Forma PCV właściwej wielkości

Najpierw wyrównaj krawędzie kupionej przez Ciebie rury PCV, a potem wytnij z niej tyle kawałków, ile tylko chcesz – w tym przypadku 10 cm długości. Na wszelki wypadek warto umyć nasze przyszłe formy, aby pozbyć się wszelkich potencjalnych zabrudzeń czy zanieczyszczeń.
Krok 2: Forma PCV – ciąg dalszy

Forma w środku powinna być pusta, aby zmieścić w niej kontroler taśmy LED. Możesz w tym celu użyć dosłownie wszystkiego – w tym przypadku postawiono na przycięte wcześniej plastikowe butelki.
Krok 3: Ostateczne przygotowanie formy

Teraz musimy zrobić miejsce na gwint szklanej „bańki”, w której zwiniemy taśmę LED naszej lampy. Wykorzystano w tym celu piankową taśmę do uszczelniania drzwi i okien – taśma o 0,5cm grubości i 2cm szerokości powinna w zupełności wystarczyć. Za spód formy posłuży nam dobrze naciągnięta folia spożywcza, którą dla dodatkowego uszczelnienia okleiliśmy na obwodzie rury PCV taśmą izolacyjną.
Krok 4: Rozrobienie betonu

Nic prostszego – w małym wiaderku rozrób beton z wodą i starannie wymieszaj, używając w tym celu małej szpachli lub łopatki.
Krok 5: Formę czas zalać!

Ustaw gotową formę folią spożywczą do dołu, starannie umieść w jej środku przyciętą butelkę (dnem do góry), a następnie tak przygotowaną formę wypełnij po same brzegi betonem. Upewnij się, że beton wypełnił formę do dna, mając przy tym cały czas na uwadze umiejscowienie butelki – lubi bowiem wypływać i przesuwać się na boki.
Krok 6: Usunięcie formy PCV

Teraz pozostaje nam poczekać parę dni, aż beton całkowicie zastygnie. Gdy baza lampy będzie już gotowa, czeka nas wyciągnięcie jej z form PCV. Aby to zrobić, proponujemy wykonać dwa podłużne nacięcia, oddalone od siebie o ok. 5 do 8 cm. Pamiętajcie, aby nie naruszyć betonowego odlewu – dla uzyskania pewnego i dokładnego cięcia, radzimy użyć brzeszczotu, a nie piły mechanicznej. Gdy nacięcia będą już gotowe, odrywamy fragmenty formy, aby wreszcie uwolnić pierwszą część naszej lampy.
Krok 7: Szlifowanie i polerowanie

Nie będziecie musieli szlifować bocznej powierzchni bazy waszej lampy - wewnętrzne ścianki rury PCV nadały jej gładką fakturę. Nie można niestety tego samego powiedzieć o tych częściach podstawy, które miały styczność z pianką uszczelniającą. Aby wygładzić te powierzchnie i zapewnić sobie dokładne osadzenie klosza, najlepiej będzie użyć papieru ściernego o niskiej gradacji. Następnie nawierćcie otwór na samym środku stropu waszej bazy – posłuży on jako kanał dla okablowania.
Krok 8: Wprowadzenie taśmy LED

Umieśćcie kontroler taśmy LED oraz źródło zasilania w wydrążonej części podstawy, przeprowadzając przewód przez wcześniej nawiercony przez Was otwór. Dla zabezpieczenia całej elektroniki przed wypadaniem możecie użyć ciepłego kleju z pistoletu elektrycznego.
Krok 9: Wykończenie

Teraz pozostaje wam tylko ułożyć taśmę LED wewnątrz szklanego klosza, który następnie osadzicie na betonowej bazie. Podłączcie Waszą lampę do prądu i GOTOWE – powinna zaświecić dziesiątkami małych diod!
Cudowna, prawda?




