Lawenda zakwitnie jak nigdy, jeśli tak zadbasz o nią na wiosnę

Lawenda zakwitnie jak nigdy, jeśli tak zadbasz o nią na wiosnę

cięcie lawendy fot. freepik
cięcie lawendy fot. freepik
25.02.2023 12:11

Cięcie lawendy to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny, który należy przeprowadzać dwa razy do roku. Właśnie zbliża się pierwszy termin przycinania tej rośliny.

Lawenda jest piękną i przede wszystkim pachnącą ozdobą każdego ogrodu. Co więcej to roślina wieloletnia, więc absolutnie nie należy usuwać jej z rabatek po jednym sezonie. Przybyła do Europy z basenu Morza Śródziemnego i uchodzi za wiecznie zielony krzew.

cięcie lawendy, fot. Freepik
cięcie lawendy, fot. Freepik

Dlaczego należy przycinać lawendę?

  • Cięcie sprawia, że roślina staje się bardziej odporna na warunki atmosferyczne.
  • Możesz ładnie uformować krzaczki, a także pozbyć się chorych, uszkodzonych czy martwych pędów.
  • Dzięki cieciu nie będzie rozrastała się na boki i kładła na ziemi, a także na jej gałązkach rozwinie się więcej kwiatów.

Kiedy należy przycinać lawendę?

Ogrodnicy zalecają wykonywać cięcie dwa razy w roku:

  • na wiosnę (przełom marca i kwietnia); jeszcze przed kwitnieniem,
  • na jesień (po przekwitnięciu) obetnij suche pędy i zwiędłe kwiatostany.

Jak przycinać lawendę?

Do pracy zabierz się w słoneczny oraz suchy dzień. Wiosną gałązki skróć o połowę ich długości. Pamiętaj, aby przycinać niezdrewniałe i młode pędy. Ważną rzeczą jest to, że nie przycinamy zdrewniałych gałązek. One wolno się rozkrzewiają. Podczas cięcia staraj się nadać krzaczkom kulisty kształt. Dzięki temu do wnętrza krzewu bez trudu dostanie się powietrze oraz promienie słoneczne. To uchroni pędy przed gniciem. Oczywiście koniecznie usuń wszystkie chwasty, które nagromadziły się wokół lawendy.

cięcie lawendy, fot. Freepik
cięcie lawendy, fot. Freepik

Natomiast jeżeli Twoje krzaczki są mocno zaniedbane lub stare, to zafunduj im bardziej restrykcyjne cięcie. Pędy skróć o 1/3 ich długości. To odmłodzi lawendę i znacznie poprawi jej kondycję.

Jesienne przycinanie jest podobne do tego wiosennego. Różnica jest taka, że (najczęściej we wrześniu) usuniesz już przekwitnięte oraz suche pędy. To zahartuje roślinę i przygotuje ją na nadejście zimy.

Gdzie sadzić lawendę?

Pachnąca roślina odstrasza mrówki oraz mszyce. Dlatego posadź ją obok roślin, które są często atakowane przez te insekty. Dobrze czuje się także w towarzystwie róż, tymianku, nagietków, rozmarynu czy hyzop.

Coraz więcej osób wiesza żółte wstążki w ogrodzie. Powód Cię zaskoczy!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także