×
Wirtualna Polska

Lego stworzy instrukcję dla osób niewidomych, aby każde dziecko mogło układać kultowe klocki

Pamiętasz jak jako dziecko uwielbiałeś układać klocki Lego? Godziny spędzone na budowaniu domów, a nawet całych miast, pozwalały na rozwój kreatywności i procesu twórczego, a dodatkowo stanowiły świetną rozrywkę. Układanie klocków Lego było proste, prawda? Niestety, nie każdy może bez problemu pozwolić sobie na zabawę Lego. Dzieci z niepełnosprawnościami do tej pory nie miały możliwości układania skomplikowanych konstrukcji z klocków, na szczęście firma Lego chce to zmienić.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wszystko zaczęło się od historii Matthew Shifrin’a, który jako dzieciak był ogromnym fanem klocków Lego. Razem z kolegami ze szkoły chętnie układał klocki, kiedy jednak przychodził moment, że należy ułożyć coś według obrazkowej instrukcji, Matthew napotykał trudność. 22-latek, od urodzenia jest niewidomy dlatego układanie konstrukcji według instrukcji obrazkowej było dla niego niemożliwe. Jego rodzina oraz znajomi poświęcali wiele godzin, aby rozpisać instrukcję, a następie przepisać je do specjalnego programu, który przekładał spisane instrukcje na język Braille’a. To pozwalało Matthew’u układać i tworzyć budowle dzięki, którym mógł wyobrazić sobie jak wyglądają pojazdy i budynki całego świata.

Lego dla niewidomych – marka wprowadzi nowe zestawy, przystępne dla osób niewidzących

Obecnie Matthew jest świadomym 22-latkiem, który chce aby dzieci z całego świata miał łatwość w układaniu klocków Lego, dlatego też postanowił rozpocząć współpracę z firmą Lego. Dzięki swojemu doświadczeniu oraz obecnym możliwościom technologicznym, możliwe jest stworzenie modeli z użyciem audio deskrypcji oraz instrukcji stworzonych Braillem.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Po rozmowach z Matthew, firma Lego postanowiła wprowadzić zaproponowany przez niego sposób deskrypcji, ale także wprowadzić inne języki do opisania wszystkich zestawów Lego. Na samym początku powstaną 4 zestawy klocków – wszystkie mają trafić do sprzedaży jeszcze przed końcem roku 2019, a ich cena będzie wahać się pomiędzy 9,99 dolarów do 29,99 dolarów. Zestawy te będą miały instrukcje w formie audio oraz te spisane alfabetem Braille’a. Wśród modeli z instrukcją dla osób niewidomych pojawią się .m.in. budynki, statki kosmiczne oraz inne pojazdy z filmu Lego Movie 2.

Jakiś czas temu Matthew Shiffrin oraz jego przyjaciółka Lilya Finkiel, stworzyli jedną z pierwszych ogólnodostępnych instrukcji dla osób niewidzących. Instrukcję można znaleźć online na stronie Lego For Blinds. Wśród instrukcji znajdują się też te dotyczące kultowego czarodzieja czyli Harry’ego Pottera. Oprócz instrukcji dla niewidomych, 22-latek pracuje nad stworzeniem wirtualnej rzeczywistości dla osób niewidzących. Matthew miał także okazję wystąpić na jednym z najbardziej znanych cykli konferencji TEDx.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

https://www.facebook.com/LEGO/videos/2601643943221203/

Zobacz także:

1) Adidas idzie na wojnę z plastikiem. Do produkcji swoich butów marka używa śmieci z oceanów

2) Inteligentna doniczka sprawi, że Twoja roślinka będzie niczym zwierzątko z Tamagotchi

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

3) Antygrawitacyjne buty dzięki, którym poczujesz się, jak na księżycu

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować