×

Jest cała pokryta kolcami pełnymi trucizny. Jej owoce wybuchają z prędkością 240 km/h

Łoskotnica pękająca to jedno z najbardziej trujących, a zarazem interesujących drzew na świecie. Już sam jej wygląd jest niesamowity, ale to w sokach drzewa kryje się całe jej niebezpieczeństwo.

Łoskotnica pękająca

Występuje przede wszystkim w Ameryce Łacińskiej, choć można ją spotkać także w Azji. Cała pokryta jest kolcami, które wyglądają jak swoisty pancerz.

łoskotnica pękająca
pinterest

Drzewo to jest niebezpieczne zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Nawet niewielki kontakt jego soku z oczami może doprowadzić do utraty wzroku

łoskotnica pękająca
pinterest

Sok łoskotnicy

Sok z drzewa ma właściwości paraliżujące i oszałamiające. Plemiona indiańskie zamieszkujące Karaiby kiedyś używały go do zatruwania strzałek używanych w polowaniach na zwierzynę.

pinterest

Łoskotnica pękająca doceniania przez wędkarzy

Do dziś oszałamiające właściwości soku cenią sobie wędkarze z terenów Ameryki Łacińskiej – podobno świetnie się sprawdza w łowieniu ryb i znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo, że ofiara urwie się z haczyka.

łoskotnica pękająca
pinterest

Owoce drzewa łoskotnicy eksplodują z prędkością do 240 km/h, gdy są dojrzałe. Są trujące, powodują wymioty, biegunkę i skurcze po spożyciu

PC_Cuuhhrriiss / reddit

Drewno z łoskotnicy pękającej

Co do samego drzewa, to warto zaznaczyć, że daje świetnej jakości drewno, ale ze względu na właściwości soku rzadko jest wykorzystywane w budownictwie.

łoskotnica
pinterest

Za to kiedyś chętnie wykorzystywano owoce, które służyły w dawnych wiekach jako pojemniki na piasek, w którym osuszano atrament z piór

Fascynują Cię trujące rośliny? Zobacz, jak rosną produkty żywnościowe, zanim trafią na stół.

Może Cię zainteresować