×
Wirtualna Polska

10 cennych porad, dzięki którym nie zachorujesz w trakcie i po podróży samolotem

Nawet dla najbardziej wprawionego turysty czy podróżnika lot samolotem może być stresujący. Oprócz tych wszystkich trudności związanych z odprawą, opóźnieniem lotów, krzyczącymi dziećmi i przepychającymi się ludźmi, pojawiają się również problemy ze złym samopoczuciem. Co w takim razie można zrobić aby uniknąć złego samopoczucia po wylądowaniu?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Złe samopoczucie podczas podróży to nie wszystko! Często gdy wysiadamy z samolotu zaczynamy kaszleć i kichać. Od czego to zależy?

Przede wszystkim samolot to zamknięta przestrzeń, w której występuje stała recyrkulacja powietrza, a ze względu na to, że znajdujesz się tak wysoko, poziom wilgotności spada. To powoduje, że wydzielany śluz w gardle i nosie wysycha i niszczy naturalny system obronny. Nasza odporność spada, a ciało staje się bardziej podatne na bakterie.

<a href=jetsetpandaz / instagram">

jetsetpandaz / instagram


Przeziębienie po podróży samolotem jest dość powszechne, według badań blisko 20% osób, które wysiadają z podniebnego pojazdu skarżą się na złe samopoczucie.

Oto kilka rzeczy, które sprawią, że unikniesz przeziębienia oraz choroby lokomocyjnej.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#1 Często myj ręce

via GIPHY

Nawet jeśli nie chcesz korzystać z małej i ciasnej kabiny toaletowej lub łazienek na lotnisku, warto mieć ze sobą żele antybakteryjne, które eliminują blisko 99% zarazków. Myj ręce co najmniej 20 sekund i upewnij się, że dobrze wyczyściłeś przestrzeń między palcami oraz pod paznokciami.

#2 Unikaj rozkładania stolików podczas lotu

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
<a href=jetsetpandaz / instagram">

jetsetpandaz / instagram

Wiem, że to kuszące, aby położyć swojego laptopa lub książkę, ale jeśli nie musisz to lepiej nie rozkładaj stolika. To miejsce jest bardzo rzadko czyszczone i znajduje się na nim ogromna ilość zarazków, które mogą wywołać u Ciebie przeziębienie lub grypę żołądkową.

#3 Picie gorącej wody

<a href=https://liveandletsfly.boardingarea.com/2018/01/19/united-777-300er-polaris-business-class-review/iveandletsfly.boardingarea.com
">

iveandletsfly.boardingarea.com

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Ze względu na to, że w samolocie panuje inna wilgotność musisz zadbać o odpowiednie nawodnienie. Najlepszym sposobem jest picie gorącej wody. Podczas gdy chłodna woda jest bardziej orzeźwiająca, gorąca pomoże ci utrzymać drogi oddechowe w stanie nienaruszonym.

#4 Nie korzystaj z poduszek i koców z samolotu

<a href=unsplash.com
">

unsplash.com

Jeśli chcesz spać w samolocie lepiej weź własną poduszkę i wygodną bluzę. Koce i poduszki nie są prane pomiędzy lotami, dlatego jeśli Twój samolot wykonał już kilka kursów jednego dnia lepiej odpuścić sobie korzystanie z koców i poduszek pełnych zarazków. Więcej na ten temat dowiesz się tutaj.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#5 Miejsce przy oknie

<a href=aviation-airline-industry.weebly.com
">

aviation-airline-industry.weebly.com

Jeśli masz możliwość wyboru miejsca, miejsce przy oknie jest najlepszym wyborem. Oznacza to, że nie będziesz mieć tak dużego kontaktu z innymi ludźmi, co jest dobre, jeśli chodzi o powstrzymanie zarazków. Z drugiej strony miejsca przy oknie są przeważnie droższe i mają mniej miejsca na nogi.

#6 Używaj wentylacji

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
<a href=wikimedia.org
">

wikimedia.org

Możesz uważać, że włączając wentylacje, dostarczasz sobie więcej powietrza z zarazkami, jednak jest to błędne myślenie. Zamiast tego wentylacja sprawi, że powietrze będzie krążyć szybciej i utrzyma inne bakterie z dala od ciebie.

#7 Nie bój się poprosić o zmianę miejsca

Jeśli zauważysz, że pasażer obok ciągle kicha i kaszle, a w samolocie są dostępne inne miejsca, poproś stewardessę o zmianę miejsca.

#8 Nie jedz potraw jeśli nie są ciepłe

<a href=theconversation.com">

theconversation.com

W większości przypadków jedzenie w samolocie nie jest najlepsze (chyba, że podróżujesz którąś z tych linii lotniczych), ale jeśli zdecydujesz się na posiłek podczas lotu, koniecznie sprawdź czy Twoja potrawa jest wystarczająco ciepła. Jeśli nie, istnieje ogromna szansa na to, że zarazki i bakterie z Twojego posiłku nie zostały wyeliminowane.

#9 Wyśpij się

<a href=healthytravelblog.com
">

healthytravelblog.com

Jeśli jesteś nerwowym pasażerem i stresujesz się przed lotem, najlepsze co możesz zrobić dla siebie i swojego organizmu to odpłynąć w świat Morfeusza. Sen sprawi, że odpoczniesz, nie będziesz się stresować i na pewno nie poczujesz się źle.

#10 Użyj papieru toaletowego podczas otwierania drzwi do łazienki

<a href=jetsetpandaz / instagram">

jetsetpandaz / instagram

Połowa podróżujących podczas lotu korzysta z toalety. Jeśli chcesz uniknąć tych wszystkich bakterii, najlepiej będzie jeśli podczas wychodzenia chwycisz za kawałek papieru toaletowego i otworzysz drzwi z takim zabezpieczeniem.

A czy Ty znasz jakieś triki, które uchronią Cię przed chorobą po podróży samolotem?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować