×

Seniorzy w Nowej Zelandii spotykają się i dekorują swoje własne trumny. To oswajanie śmierci

Niektórzy seniorzy w Nowej Zelandii mają ciekawe podejście do śmierci. Oni spotykają się, aby dekorować własne trumny.

pinterest

Pogaduszki o śmierci

W 2010 roku w Rotorua powstał Coffin Club (klub trumienny). Założyła go 77-letnia wówczas pielęgniarka: Katie Williams. Członkowie tego klubu spotykali się raz na tydzień, aby otwarcie rozmawiać o śmierci oraz pogrzebach, które według nich mają monotonny charakter. Z czasem Williams stwierdziła, że chciałaby stworzyć swoją własną trumnę. Początkowo jej pomysł wywołał pewną konsternację, ale ostatecznie znalazła grono osób, które myślały podobnie.

trumna
Kiwi Coffin Club Charitable Trust/facebook

Spersonalizowane trumny

Katie odnalazła starszych panów, którzy parali się stolarstwem i budownictwem, a także grono kobiet z artystyczną duszą. W jej garażu zaczęto wytwarzać oraz dekorować trumny. Każdy według własnego uznania. Coffin Club działa do dziś, a jego członkowie spotykają się co tydzień. W każdą środę na wspólną integrację przybywa ok. 50-60 osób. Wszyscy oni chcą mieć wpływ na to, w jakiej trumnie zostanie złożone do grobu ich ciało.

Kiwi Coffin Club Charitable Trust/facebook

Wspólne herbatki

Podczas spotkań panuje bardzo rodzinna oraz przyjacielska atmosfera. Do klubu często dołączają osoby, które straciły kogoś bliskiego i łakną kontaktów towarzyskich lub potrzebują się po prostu do kogoś przytulić. Członkowie nie tylko dekorują własne trumny. Piją wspólnie herbatę, rozmawiają, jedzą posiłki. Oni starają się celebrować śmierć (podobnie jak życie) i zaczynają oswajać się z myślę, że kiedyś ich zabraknie na tym świecie.

pinterest

W motylki i z brokatem

Dodatkowo seniorzy mogą spisać swoje ostatnie życzenia i, dzięki własnoręcznie wykonanej trumnie, znacznie obniżają koszty pogrzebu. W Nowej Zelandii ceny trumien zaczynają się od ok. 5000 NZD, a członkowie klubu mogą wyprodukować trumnę za ok. 200 NZD. Różnica w cenie jest znacząca. Seniorzy zdobią trumny na różne sposoby. Niektórzy lubią stonowane kolory, a inni stawiają na motywy roślinne czy mnóstwo brokatu.

trumna
Kiwi Coffin Club Charitable Trust/facebook

Oswajanie śmierci

Idea Coffin Clubu tak bardzo spodobała się seniorom na całym świecie, że podobne kluby powstają w Irlandii, Wielkiej Brytanii czy USA. Dzięki nim starsze osoby wyzbywają się strachu przed śmiercią, gdyż mają świadomość, że otaczają ich życzliwi ludzie.

trumna
pinterest

BONUS

Zabawny filmik ukazujący seniorów z nowozelandzkiego Coffin Clubu.

Zdobyłbyś się na udekorowanie swojej trumny?

Źródła: www.nationalgeographic.com

Może Cię zainteresować

zamknij