PoradyLajfhakiMąka ziemniaczana przyda się przy pieczeniu bezy. Za każdym razem wyjdzie idealna!

Mąka ziemniaczana przyda się przy pieczeniu bezy. Za każdym razem wyjdzie idealna!

Mąka ziemniaczana przyda się przy pieczeniu bezy. Za każdym razem wyjdzie idealna!
Katarzyna
22.06.2020 11:18, aktualizacja: 23.06.2020 14:56

Nawet jeśli dobrze czujesz się przygotowując wypieki, pewnie na słowa "przygotuj bezę" dostajesz gęsiej skórki. Ten pyszny, lecz nieco skomplikowany, deser często uważany jest przez wielu za bardzo trudny. Dlaczego? Bo często opada, spala się lub po prostu - dla niektórych jest za trudna.

Ale wcale nie musi tak być! Dzięki kilku prostym trikom uda Ci się przygotować pyszną i puszystą bezę, którą zachwycisz wszystkich.

dessertpleasure / instagram
dessertpleasure / instagram

#1 Mąka ziemniaczana

Jeśli chcesz, aby beza miała nieco grubszą i twardszą warstwę zewnętrzną, dodaj mąkę ziemniaczaną. To właśnie ona sprawi, że bezowe desery nie opadną i będą wzmocnione. Ten trik przyda się głównie przy tortach przekładanych kremami. Warto jednak wiedzieć, że dodatek w postaci mąki ziemniaczanej zmienia strukturę bezy i może doprowadzić do jej pękania, dlatego unikaj mąki podczas przygotowywania małych bez - lepiej dodać ją od bezowych tortów.

#2 Idealne białko

Przygotowując bezę zadbaj o to by wszystkie naczynia, w których będziesz przechowywać i ubijać białko, były suche. Dodatkowo pamiętaj, żeby oddzielić je od żółtka, gdy do białka dostanie się odrobina, postaraj się nie panikować i wyciągnąć żółtko skorupką jajka lub łyżeczką - najlepiej drewnianą, a nie tą metalową!

Białka mogą być w temperaturze pokojowej lub wyciągnięte prosto z lodówki. Jednak jeśli zdecydujesz się na te pierwsze, cukier szybciej się w nich rozpuści, a piana szybciej ubije.

#3 Jak wybrać cukier?

Cukier puder przyda się przy małych bezikach, które przygotowujesz wyciskając za pomocą rękawa cukierniczego. Z kolei drobny cukier przyda się do każdego rodzaju bezy czy tortów. Pamiętaj, żeby dodawać go partiami, najlepiej po łyżce.

#4 Odpowiednie naczynie

Wiesz już, że naczynia powinny być całkowicie suche. To samo tyczy się mieszadełek, których używasz. Dodatkowo lepiej jest ubijać bezę w szklanym naczyniu niż w tym metalowym.

#5 Beza i czekolada to nienajlepsze połączenie

Czekolada spowoduje, że beza opadnie i zmieni swoją konsystencję. Jeśli koniecznie chcesz zrobić deser z czekoladą, lepiej zdecyduj się na przygotowanie niewielkiej bezy.

#6 Nie zapomnij o occie

Kiedy już ubijesz białka, dodaj trochę octu. Ten trik spowoduje, że po odstawieniu bezy, woda nie zacznie oddzielać się od jajek. Nie martw się ostrym zapachem i smakiem octu - wyparuje on podczas pieczenia.

To kiedy planujesz przygotować bezę?
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także