×

Do czego służą małe linie po bokach telefonu? Są ważniejsze niż myślisz

Pewnie zdarzyło Ci się kiedyś zauważyć małe linie po bokach tylnej obudowy telefonu i zastanawiać, do czego one właściwie służą. Wbrew pozorom nie mają one funkcji jedynie estetycznej i są dużo ważniejsze niż myślisz.

Małe, niby znane, a tak nieznane urządzenie…

Telefony, które na co dzień nosimy w naszych kieszeniach i/lub torebkach na pozór są nam bardzo dobrze znane. Wszak korzystamy z nich przeciętnie co najmniej kilka razy dziennie. I wydawałoby się, że przynajmniej z grubsza kojarzymy wszystkie ich funkcje i mniej więcej wiemy, do czego służą. Ale tak naprawdę nasze telefony mają tyle drobnych szczegółów i „poukrywanych” elementów, że z większości z nich nawet sobie nie zdajemy sprawy. Nawet jeśli na co dzień z nich korzystamy. Tak jest i w tym przypadku, który dzisiaj opisujemy w niniejszym artykule.

małe linie po bokach telefonu
małe linie po bokach telefonu fot. genialne.pl

 

Być może zauważyłeś, że Twój telefon na krawędzi jego obudowy ma zarówno u dołu, jak i u góry kilka poprzecznych pasków, które układają się tak jakby w wąskie i ściśnięte prążki. Nie wszystkie telefony tak mają, ale jeśli w swoim życiu byłeś w posiadaniu kilku, to prawie na pewno spotkałeś się z takim modelem. I pewnie do głowy Ci nie przyszło, że owe prążki mogą być czymś więcej niż ozdobą. A jak się okazuje, z byciem ozdobą tak naprawdę nie mają wiele wspólnego. Ich funkcja jest bardzo praktyczna i zależy od nich zasięg w Twoim telefonie.

małe linie po bokach telefonu
małe linie po bokach telefonu, fot. freepik

Do czego służą małe linie po bokach telefonu?

Małe linie po bokach telefonu, o których mówimy, są tak jakby zewnętrzną częścią anteny ukrytej we wnętrzu komórki. Są więc bardzo ważne dla odbioru sygnału radiowego za pomocą którego transmitowane są rozmowy, wysyłane są SMSy, czy jest przesyłany sygnał, dzięki któremu możesz odbierać internet w swoim telefonie. Większość telefonów jest bowiem zbudowanych z metali, które mocno zakłócają sygnał odbierany przez antenę ukryta wewnątrz telefonu. I te drobne paseczki, na górze i na dole obudowy, służą temu, żeby ten problem częściowo chociaż zniwelować.

Każdy kubek z IKEA ma ten rowek. Jego funkcja jest genialna, a większość osób nawet o niej nie wie

Jeśli masz lodówkę starszą niż 5 lat, zrób test szczelności. Może mieć wpływ na rachunki!

Może Cię zainteresować