×
Wirtualna Polska

Mało kto wie, jak bardzo konwalia majowa jest trująca…

Konwalia majowa to urokliwa roślina o delikatnym zapachu. Mogłaby być piękną ozdobą ogrodu. Jest jednak jedno „ale”. Roślina ta jest też trująca! Co jeszcze powinieneś wiedzieć o konwalii majowej?
Roślina ta wyróżnia się białymi kwiatami w kształcie dzwoneczka. Jest niewielka i niepozorna oraz samosiewna. Mimo to trzeba na nią uważać. Zdradzamy, dlaczego.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Konwalia majowa, co warto o niej wiedzieć?

Ta mała roślina często jest ozdobą naszych wazonów. Są osoby, które cenią jej miniaturowy wygląd i słodki, subtelny zapach. Dla początkujących ogrodników konwalia majowa jest idealną rośliną – sieje się sama. Trzeba jedynie ograniczać jej rozrost przeszkodami, np. grzędami, aby nie rozrosła się za bardzo. Mimo swojej delikatności i popularności jest to roślina, na którą trzeba uważać. Konwalia majowa jest bowiem trująca, szczególnie dla małych dzieci.

konwalia majowa, fot. Pixabay

konwalia majowa, fot. Pixabay

Zobacz również: Roślina, która jest toksyczna i szkodzi zdrowiu?! Prawie każdy Polak ma ją w swoim ogrodzie

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Czy konwalia majowa jest trująca?

Jeśli masz w domu małe dzieci – uważaj! Konwalia jest dla nich silnie trująca! Zjedzenie owoców lub kwiatów rośliny jest niebezpieczne, a nawet śmiertelne! Dlatego najlepiej, abyś w obecności dzieci, nie miał tych kwiatów w domu. Woda po konwalii również jest szkodliwa i należy wylać ją tak, aby nie miała kontaktu z naczyniami. Nasz zwierzak również może zatruć się tą rośliną. Objawy, zarówno u ludzi, jak i ich pupili są takie same. Po czym rozpoznać zatrucie?

konwalia majowa, fot. Pixabay

konwalia majowa, fot. Pixabay

Objawy zatrucia konwalią majową

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Trucizna konwalii majowej działa na serce i przewód pokarmowy. Po zjedzeniu jej owoców lub kwiatów pojawiają się: duszności, zaburzenia rytmu serca, wymioty, biegunki. Od razu po zauważeniu tych objawów należy jechać na pogotowie. Jeśli zatruł się zwierzak – zabrać go do weterynarza. Wymuszenie odruchu wymiotnego jest pomocne przy pozbyciu się jej toksyn z organizmu. Zaleca się zastosować środki przeczyszczające. Mimo to bez interwencji medycznej się nie obejdzie. Inaczej możemy – lub nasz zwierzak – przypłacić to życiem. Konwalią można się zatruć, kiedy pomylimy ją z czosnkiem niedźwiedzim. Kiedy nie kwitnie – ma podobne do niego listki i o pomyłkę wcale nietrudno. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność.

Zobacz również: Ponad 20 roślin, które są trujące dla zwierząt domowych. Pozbądź się ich, jeśli masz pupila

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować