×

Mam 30 lat i dopiero teraz dowiedziałam się, że kolor gąbki do naczyń ma znaczenie!

Gąbki do mycia naczyń znajdują się w każdej kuchni, bez wyjątku – nawet, jeśli mamy na wyposażeniu zmywarkę. Zwykle pewnie nie zwracałeś uwagi na to, jaki jest ich kolor. Brałeś „pierwszą-lepszą” z brzegu i nie zastanawiałeś się nad tym, jakie ma sprecyzowane zastosowanie. Robiłeś duży błąd. Co oznaczają kolory gąbek do mycia naczyń?

Kolor gąbki do naczyń wcale nie ma funkcji ozdobnej (jak wielu błędnie myśli). Nie występują one w różnych odcieniach po to, abyśmy mogli dobrać odpowiednią barwę do wystroju kuchni. Chodzi tutaj o coś znacznie istotniejszego…

Czy kolor gąbki do mycia naczyń ma znaczenie?

Ma i to ogromne! Chyba, że kupujesz te najtańsze w wielopakach – ich kolory, owszem, są jedynie dekoracją. Ale jeśli wyposażasz się w lepszej jakości gąbki do mycia naczyń, to faktycznie powinieneś zwrócić uwagę na barwę, jaką wybierasz.

Czy kolor gąbki do mycia naczyń ma znaczenie
Czy kolor gąbki do mycia naczyń ma znaczenie? Fot. Freepik.com

Co oznaczają kolory gąbek do mycia naczyń?

Każdy kolor ma odmienne działanie. Warto je znać i odpowiednio stosować.

Do czego jest niebieska gąbka?

To najdelikatniejsza ze wszystkich kolorów – nadaje się do mycia porcelany. Nie sprawdzi się przy trudniejszych zabrudzeniach.

Gąbka żółta – jak ją wykorzystać?

Użyj jej do czyszczenia szkła – bez obaw wykorzystaj ją np. do mycia szklanek i kieliszków.

co oznaczają kolory gąbek do mycia naczyń
Co oznaczają kolory gąbek do mycia naczyń? Fot. Freepik.com

 

Do czego przeznaczona jest zielona gąbka?

Do najtrudniejszych zabrudzeń. Jest najsilniejszą ze wszystkich kolorów i radzi sobie przy usuwaniu uporczywych zaschniętych resztek jedzenia czy tłuszczu. Można nią szorować naczynia, jednak należy uważać, aby nie porysować tych delikatniejszych.

A co z czerwoną lub różową?

Choć wydawać by się mogło, że jest odwrotnie, to jest bardziej delikatna niż zielona! Również służy do mycia trudniejszych brudów, jednak jest bezpieczniejsza i z mniejszym prawdopodobieństwem porysuje naczynia. Jest najbardziej uniwersalna.

Czy kolor gąbki do mycia naczyń ma znaczenie
Czy kolor gąbki do mycia naczyń ma znaczenie? Fot. Freepik.com

 

Czy wiesz, że na gąbkach rozwija się ogromna ilość bakterii? To właśnie one są powodem nieprzyjemnego zapachu unoszącego się ze zmywaka. Poznaj skuteczny domowy sposób na to, jak odświeżyć gąbkę do mycia naczyń. Na pewno będziesz robił to regularnie, kiedy dowiesz się, skąd faktycznie bierze się smród…

O tych 14 kuchennych trikach z pewnością jeszcze nie słyszałeś…

Może Cię zainteresować