×

Mam sposób na brud i nieprzyjemny zapach ze zmywarki. Wystarczy wstawić i włączyć

Twoja zmywarka jest prawdopodobnie jednym z najczęściej używanych urządzeń w domu, ale jeśli chodzi o konserwację, wiele osób ją zaniedbuje. Jak wyczyścić zmywarkę? Zrobisz to bardzo skutecznie za pomocą octu i sody oczyszczonej.

Jeśli nie będziesz okresowo swojej zmywarki poddawać dokładnemu czyszczeniu, ryzykujesz, że stanie się ona skupiskiem bakterii, grzybów i nieprzyjemnych zapachów. Możesz też w ten sposób znacznie skrócić jej żywotność. Okresowe czyszczenie uchroni Cię też na pewno przed wieloma naprawami w przyszłości.

Jak wyczyścić zmywarkę za pomocą octu i sody oczyszczonej?

Będą Ci potrzebne:

  • Ciepła woda;
  • Biały ocet destylowany;
  • Soda oczyszczona;
  • Opcjonalnie szczoteczka do zębów lub wykałaczka;

Aby dostać się do najdrobniejszych pęknięć i szczelin, musisz usunąć stojaki, uchwyty na sztućce i filtr (niektóre filtry po prostu się odkręcają, ale inne wymagają narzędzi do ich odkręcenia). Wyjmij je i umieść w mieszaninie ciepłej wody i 1 szklanki białego octu destylowanego. Zostaw je do namoczenia na co najmniej 30 minut.

jak wyczyścić zmywarkę
Jak wyczyścić zmywarkę, fot. Freepik

Oczyść zmywarkę z widocznych resztek jedzenia i brudu

Teraz sprawdź, czy nie ma żadnych zalegających zanieczyszczeń, które mogłyby się ukryć w środku. Przetrzyj ramiona natryskowe i ściany boczne, zwłaszcza w narożnikach u góry i u dołu. Sprawdź filtr i dozownik zmywarki i zajrzyj do wszystkich małych otworów i szczelin, przez które wypływa woda. Jeśli widzisz cząstki jedzenia lub inne zanieczyszczenia, które znajdują się w takich małych szczelinach, użyj szczoteczki do zębów i/lub wykałaczki, aby je wyczyścić.

Jak wyczyścić zmywarkę za pomocą octu?

Wstaw wszystkie elementy zmywarki z powrotem: sitko, szuflady, pojemniki na sztućce. Wypełnij miskę nadającą się do mycia w zmywarce jedną filiżanką białego octu i umieść ją na górnej szufladzie zmywarki. Ustaw zmywarkę, aby działała na cyklu bardzo gorącej wody i włącz. Opcja suszenia będzie niepotrzebna. Ocet rozbije wszelkie pozostałe kawałki jedzenia, tłuszcz, szumowiny mydlane, pozostałości i wszelkie inne resztki brudu.

Kolej na sodę

Po zakończeniu pierwszego cyklu wyjmij miskę i wysyp jedną filiżankę sody oczyszczonej na dnie zmywarki. Uruchom ją na krótkim cyklu. Soda oczyszczona usunie plamy i odświeży zmywarkę.

Jak wyczyścić zmywarkę na jednym cyklu mycia? Jeżeli nie chcesz uruchamiać dwóch cykli, możesz wsypać sodę do pojemnika na kostkę do zmywarki już do pierwszego cyklu mycia. I na tym zakończyć mycie zmywarki.

A tutaj przeczytasz 6 domowych sposobów na czyszczenie stali nierdzewnej. Ślady po palcach w końcu znikną! 

Może Cię zainteresować

zamknij