×

10 sposobów, które pozwolą Ci uniknąć mandatu za przekroczenie prędkości

Chyba nikt z nas nie lubi być zatrzymany przez policję. Nagle zaczynasz się stresować, dłonie Ci się pocą, a w głowie powtarzasz sobie, że przecież masz włączone światła i chyba nie przekroczyłeś prędkości (ja nigdy nie mam tej pewności, bo zawsze boję się, że przeoczyłam jakiś znak). Co robić aby nie dostać mandatu? Jak uniknąć zatrzymania przez policję?

#1 Zadbaj o wygląd swojego samochodu

Na pewno zdasz popularne przysłowie, które mówi żeby nie oceniać książki po okładce. No cóż… Ta zasada nie dotyczy się Twojego auta. Jeśli przekroczysz prędkość, policja najpierw oceni Twój samochód, a później również Ciebie. Jeśli stan Twojego pojazdu jest zatrważający, odpada Ci zderzak, masz liczne wgniecenia lub karoseria pokryta jest licznymi naklejkami z dość wymownymi i nieprzyjemnymi napisami, a wewnątrz auta panuje bałagan, policjant może zdecydować, że dostaniesz mandat zanim zdążysz cokolwiek powiedzieć.

#2 Zawsze trzymaj dokumenty blisko siebie

abcnews.go.com

Przede wszystkim jeśli szybko pokażesz dokumenty, będzie to świadczyło o tym, że panujesz nad sytuacją i masz poukładane rzeczy. Jeśli trzymasz dokumenty w torebce i nie będziesz mogła ich znaleźć, funkcjonariusz może zacząć się denerwować i zacząć Cię poganiać, a Ty w jeszcze większym stresie zapomnisz gdzie mogłaś odłożyć dowód rejestracyjny i prawo jazdy. Lepiej jest umieścić dokumenty do schowka – zawsze wyciągaj je wysiadając z auta i chowaj wsiadając do pojazdu! Jeśli zapomnisz dokumentów policjant może uznać, że jesteś osobą zapominalską i jeśli zapomniałaś o dowodzie rejestracyjnym to równie dobrze możesz zapomnieć o przestrzeganiu innych zasad poruszania się po drodze.

#3 Pomachaj do funkcjonariusza

freepik.com

Jeśli radiowóz na sygnale będzie jechał za Tobą lub obok Ciebie, lecz nie masz miejsca gdzie spokojnie mógłbyś się zatrzymać po prostu grzecznie i z uśmiechem pomachaj do policjanta. W ten sposób funkcjonariusz będzie wiedział, że rozumiesz iż powinieneś się zatrzymać, ale nie chcesz złamać kolejnego przepisu i dlatego jedziesz dalej aby zaparkować w dozwolonym miejscu.

#4 Bądź życzliwy

freepik.com

Postaraj się nie denerwować, ale też nie bądź zbytnio wyluzowany. Po prostu uśmiechaj się i oddychaj. Powiedz dzień dobry i zacznij spokojnie rozmowę. Nawet jeśli masz do czynienia z funkcjonariuszem, który będzie chciał pokazać, że to on ma władzę, staraj się być miły i chociaż Ty okaż ludzką twarz. Nie przepraszaj za przekroczenie prędkości i nie mów, że więcej to się nie powtórzy – uwierz mi, policjanci słyszeli to już nie jeden raz.

#5 Nie podawaj zbyt dużo informacji

freepik.com

Jeśli zawsze mówisz po 100 razy jak bardzo jesteś zestresowana, to podczas zatrzymania postaraj się trzymać język za zębami. Stres może doprowadzić do tego, że zaczniesz mówić bardzo głupie zwroty jak np. „Czy nie wie Pan kim ja jestem?” lub „Na wszystkie pytania odpowie mój prawnik”. Takie zdania mogą sprawić, że staniesz się osobą podejrzaną i ze zwykłego zatrzymania dojdzie do aresztowania.

#6 Poproś o pozwolenie

driversedguru.com

Podczas zatrzymania obydwie ręce powinny znajdować się na kierownicy, chyba że poproszono Cię o coś innego. Podczas zatrzymania poproś o pozwolenie, aby sięgnąć po swój portfel z dokumentami lub aby wyciągnąć ze schowka dowód rejestracyjny.

#7 Poproś o pouczenie

cheatsheet.com

Nic nie szkodzi jeśli poprosisz, aby zamiast mandatu dostać pouczenie. Policjanci to w końcu też ludzie, jeśli trafisz na miłego funkcjonariusza, może się okazać, że nie będziesz musiał zapłacić mandatu. Jeśli jesteś miły, a Twój samochód wygląda na sprawny i czysty masz szansę na dostanie pouczenie.

#8 Nie rozpraszaj funkcjonariusza

dailyherald.com

Niektórzy ludzie starają się być zbyt uprzejmi, oferując oficerom jedzenie lub chwaląc ich ciężką pracę, jednak jest to postrzegane jedynie jako odwracanie uwagi od prawdziwego powodu zatrzymania.

#9 Unikaj pewnych fraz

cheatsheet.com

„Ale tamten samochód jechał znacznie szybciej niż ja” lub „Wcale nie jechałem tak szybko” – te zdania na pewno Ci nie pomogą. Jeśli już chcesz powiedzieć coś na temat swojej jazdy to lepiej będzie jeśli powiesz „Nie mam pojęcia jak to się stało, że tak szybko jechałem”, jednak takiego zwrotu również lepiej unikać. Po prostu bądź cicho i odzywaj się tylko tyle ile powinieneś.

#10 Jeśli jednak dostaniesz mandat…

Jeśli mimo wszystko dostaniesz mandat to nie ma co się zamartwiać, wielu kierowców codziennie dostaje mandaty. Oczywiście weź sobie do serca (i głowy!) fakt, że zostałeś ukarany i musisz jeździć ostrożniej, ale otrzymanie mandatu nie oznacza, że jesteś kryminalistą. Pamiętaj tylko żeby zapłacić go w terminie i uważać jak jeździsz.

A Ty masz jakieś rady jak można uniknąć mandatu?

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować

zamknij