×

Za to „błahe” wykroczenie przyjdzie Ci zapłacić 2000 zł mandatu. Uważaj na rogatkach!

W nowym taryfikatorze mandat za przejazd przez tory jest jednym z najsurowszych, jakie możesz otrzymać. Również sam przejazd przez tory wygląda nieco inaczej niż to, do czego wielu doświadczonych kierowców było przyzwyczajonych.

Miejsce, gdzie śmierć wciąż zbiera obfite żniwo

Pomimo zmian w prawie i coraz to wyższych kar, przejazdy kolejowe wciąż są jednym z miejsc, gdzie ginie sporo osób. Tylko w 2021 r. na przejazdach kolejowych w naszym kraju zginęło 49 osób. W zderzeniu z pędzącym pociągiem kierowca samochodu i pasażerowie nie mają najmniejszych szans. Może dlatego przejazdy coraz częściej są patrolowane przez policję, która mandaty sypie na prawo i lewo.

Wjazd na przejazd tylko wtedy, kiedy sygnalizator na to pozwoli

Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych
§ 98. Ust. 5. Sygnał czerwony migający lub dwa na przemian migające sygnały czerwone oznaczają zakaz wjazdu za sygnalizator lub inne urządzenie nadające te sygnały.

Przy większości przejazdów są już ustawione kamery i łamanie tego przepisu grozi mandatem. Najczęściej mandaty otrzymywane są na przejazdach z rogatkami. Większość kierowców nie sugeruje się sygnalizacją, tylko podnoszącą się rogatką i nie czekają, aż sygnalizacja pozwoli na wjazd po zakończeniu podnoszenia rogatek.

Sygnalizacja jest uruchamiana czujnikami pociągów na trasie. Może się zdarzyć, że podczas podnoszenia rogatek kolejny nadjeżdżający pociąg załączy ich zamykanie w trakcie jeszcze ich podnoszenia. Dlatego ze względu na nasze bezpieczeństwo, na przejazd kolejowy można wjechać dopiero wtedy, kiedy rogatki są już otwarte a sygnalizator przestanie migać na czerwono.

Mandat za przejazd przez tory Fot.Pixabay

Mandat za przejazd przez tory – ile obecnie będziesz musiał zapłacić?

W tej chwili za przekroczenie torów kolejowych w sposób niezgodny z prawem kierowcy najczęściej karani są mandatem w wysokości 2000 zł. Jest to stawka wprowadzona przez nowy taryfikator. I jest to również jedna z najwyższych możliwych kar. Dodatkowo dostaje się za to aż 10 punktów karnych, a nie 4 jak to było do tej pory. Pomimo tak wysokich stawek policja zdecydowanie ma komu je wystawiać – tych, którym przed przejazdem kolejowym nie chce się chwili odczekać podobno nigdy nie brakuje.

Mandat za przejazd przez tory
Mandat za przejazd przez tory, fot. Freepik

Przejazd kolejowy – pełna automatyzacja

Wielu doświadczonych kierowców przez lata przy przejazdach zachowywało szczególną ostrożność. Często brakowało bowiem pewności, czy na pewno dany przejazd jest bezpieczny. Czy nagle „zza węgła” nie ukaże się rozpędzony pociąg, o którym dróżnik pilnujący przejazdu „zapomniał”. Obecnie prawdopodobnie już nigdzie w kraju nie trzeba się o takie rzeczy martwić. Cała procedura opuszczania szlabanów została bowiem zautomatyzowana. To już nie człowiek odpowiada za opuszczenie szlabanów, tylko precyzyjne systemy pomiarowe, które zawsze zabezpieczają przejazd na czas. Mimo to oczywiście zawsze warto zachować podstawową czujność i się przynajmniej rozejrzeć przed przejazdem.

A tutaj się dowiesz, gdzie możesz parkować w lesie: Wybierasz się na grzyby? Za wejście do lasu możesz dostać nawet 500 zł mandatu.

Może Cię zainteresować

zamknij