×

Maranta. Jej liście zachwycą każdego, jeśli prawidłowo o nią zadbasz

Miłośnicy roślin doniczkowych, z pewnością doceniają wyjątkową urodę maranty. Jej liście budzą powszechny zachwyt, ale w uprawie jest dość wymagająca.

pinterest

Egzotyczna piękność

Pokojowa maranta to roślina egzotyczna. Wszystkich marantowatych wyróżnia się ok. 550 gatunków. Upodobały sobie wilgotne lasy równikowe Ameryki Południowej i Środkowej. W uprawie doniczkowej spotyka się tylko dwa gatunki tej rośliny:

  • marantę dwubarwną (Maranta bicolor),
  • marantę biało unerwioną (Maranta leuconeura).

Ta pierwsza charakteryzuje się owalnymi i szerokimi liśćmi. Jej ozdobą są brązowe lub ciemnozielone plamki (wyglądają jak niedbałe maźnięcia pędzla uczynione pospiesznie przez malarza) znajdujące się między nerwami.

ooljee_works/instagram

Natomiast Maranta leuconeura ma większe liście pokryte włoskami. Jej znakiem szczególnym są, kontrastujące z zielenią rośliny, kolorowe nerwy. Hodowcy będąc pod wrażeniem maranty biało unerwionej, stworzyli kilka jej zachwycających odmian:

  • Massangeana – liście są intensywnie zielone i mają srebrne unerwienie,
  • Fascinator Tricolor i Erythroneura– z jasnozielonymi liśćmi kontrastują różowe nerwy i ciemnozielone plamy
  • Kerchoveana – zielone liście i brązowe plamy między nerwami.
mx.greenwind/instagram

Rozmodlona roślina

Maranty zwane są roślinami modlącymi się. Wszystko za sprawą tego, że przed nocnym spoczynkiem składają swoje liście (unoszą je do góry lub kierują ku dołowi). To zjawisko nazywa się nyktynastia (ruchy senne). Niektórzy nazywają marantę rośliną dziesięciorga przykazań. Wszystko za sprawą 10 plamek znajdujących się pomiędzy nerwami.

pinterest

Jak z sukcesem uprawiać maranty?

Stanowisko

Rośliny potrzebują dużo rozproszonego światła. Wolą stanowiska półcieniste i bardzo źle znoszą bezpośrednie nasłonecznienie. Wówczas ich liście zaczynają blednąć. Nie należy stawiać doniczek na parapetach południowych i zachodnich.

the_plantish_life / instagram

Temperatura

Maranty są roślinami tropikalnymi, więc potrzebują przez cały rok dość wysokiej temperatury w ciągu dnia (ok. 21-26°C latem i ok. 16-20°C zimą). Nocą wystarczy ok. 18°C. Musisz bezwzględnie pilnować, aby słupek rtęci nie spadł poniżej 16°C.

pinterest

Wilgotność

Maranty muszą mieć zapewnioną wysoką wilgotność powietrza. W tym celu możesz ustawić obok doniczki nawilżacz powietrza lub każdego dnia zraszać liście miękką wodą.

Podlewanie

Latem maranty należy podlewać 2-3 razy w tygodniu. Podłoże powinno być stale wilgotne i nie należy dopuścić do przesuszenia ziemi w doniczce. Zimą podlewanie można ograniczyć do jednego dnia w tygodniu.

pinterest

Podłoże

Powinno być lekko kwaśne. Dobrze sprawdzi się ziemia do rododendronów.

Przesadzanie

Maranty dość silnie rozrastają się na boki. Dlatego wiosną warto je przesadzać. W związku z tym, że rozwijają długie pędy, będą ładnie prezentowały się w podwieszanych pojemnikach. Można także zapewnić im różnego rodzaju podpory.

pinterest

BONUS

Dzień z życia maranty. 😉

Uprawiasz w swoim domu maranty?

Rośliny idealne do sypialni. Działają kojąco na drogi oddechowe, usuwają CO2 i pomagają zasnąć

genialne

Triki dla fanów roślin

 

Źródła: muratordom.pl, www.e-ogrodek.pl

Może Cię zainteresować

zamknij