×

Maranta. Jej liście zachwycą każdego, jeśli prawidłowo o nią zadbasz

Miłośnicy roślin doniczkowych, z pewnością doceniają wyjątkową urodę maranty. Jej liście budzą powszechny zachwyt, ale w uprawie jest dość wymagająca.

Egzotyczna piękność

Pokojowa maranta to roślina egzotyczna. Wszystkich marantowatych wyróżnia się ok. 550 gatunków. Upodobały sobie wilgotne lasy równikowe Ameryki Południowej i Środkowej. W uprawie doniczkowej spotyka się tylko dwa gatunki tej rośliny:

  • marantę dwubarwną (Maranta bicolor),
  • marantę biało unerwioną (Maranta leuconeura).

Ta pierwsza charakteryzuje się owalnymi i szerokimi liśćmi. Jej ozdobą są brązowe lub ciemnozielone plamki (wyglądają jak niedbałe maźnięcia pędzla uczynione pospiesznie przez malarza) znajdujące się między nerwami.

Natomiast Maranta leuconeura ma większe liście pokryte włoskami. Jej znakiem szczególnym są, kontrastujące z zielenią rośliny, kolorowe nerwy. Hodowcy będąc pod wrażeniem maranty biało unerwionej, stworzyli kilka jej zachwycających odmian:

  • Massangeana – liście są intensywnie zielone i mają srebrne unerwienie,
  • Fascinator Tricolor i Erythroneura– z jasnozielonymi liśćmi kontrastują różowe nerwy i ciemnozielone plamy
  • Kerchoveana – zielone liście i brązowe plamy między nerwami.

Rozmodlona roślina

Maranty zwane są roślinami modlącymi się. Wszystko za sprawą tego, że przed nocnym spoczynkiem składają swoje liście (unoszą je do góry lub kierują ku dołowi). To zjawisko nazywa się nyktynastia (ruchy senne). Niektórzy nazywają marantę rośliną dziesięciorga przykazań. Wszystko za sprawą 10 plamek znajdujących się pomiędzy nerwami.

Jak z sukcesem uprawiać maranty?

Stanowisko

Rośliny potrzebują dużo rozproszonego światła. Wolą stanowiska półcieniste i bardzo źle znoszą bezpośrednie nasłonecznienie. Wówczas ich liście zaczynają blednąć. Nie należy stawiać doniczek na parapetach południowych i zachodnich.

Temperatura

Maranty są roślinami tropikalnymi, więc potrzebują przez cały rok dość wysokiej temperatury w ciągu dnia (ok. 21-26°C latem i ok. 16-20°C zimą). Nocą wystarczy ok. 18°C. Musisz bezwzględnie pilnować, aby słupek rtęci nie spadł poniżej 16°C.

Wilgotność

Maranty muszą mieć zapewnioną wysoką wilgotność powietrza. W tym celu możesz ustawić obok doniczki nawilżacz powietrza lub każdego dnia zraszać liście miękką wodą.

Podlewanie

Latem maranty należy podlewać 2-3 razy w tygodniu. Podłoże powinno być stale wilgotne i nie należy dopuścić do przesuszenia ziemi w doniczce. Zimą podlewanie można ograniczyć do jednego dnia w tygodniu.

Podłoże

Powinno być lekko kwaśne. Dobrze sprawdzi się ziemia do rododendronów.

Przesadzanie

Maranty dość silnie rozrastają się na boki. Dlatego wiosną warto je przesadzać. W związku z tym, że rozwijają długie pędy, będą ładnie prezentowały się w podwieszanych pojemnikach. Można także zapewnić im różnego rodzaju podpory.

BONUS

Dzień z życia maranty. 😉

Uprawiasz w swoim domu maranty?

Rośliny idealne do sypialni. Działają kojąco na drogi oddechowe, usuwają CO2 i pomagają zasnąć

Triki dla fanów roślin

 

 
Źródła: muratordom.pl, www.e-ogrodek.pl

Wybrane dla Ciebie

Trik z gąbką zapewni odpowiedni poziom wilgoci w doniczce i zapobiegnie gniciu korzeni

Każdy pragnie, aby jego rośliny bujnie kwitły i były ozdobą każdego pomieszczenia. Aby zdrowo rosły włóż do doniczek jeden przedmiot używany w kuchni. 😉 Z kuchni do doniczki Przed przesadzaniem roślin lub umieszczaniem jeszcze małych okazów w doniczkach, przygotuj koniecznie gąbkę wykorzystywaną do zmywania naczyń (może być również to do mycia ciała). Połóż ją na […]

14 roślin doniczkowych, którym nie straszne zacienione stanowiska. Lubią półmrok słabo oświetlonych wnętrz

Zacienione wnętrza, gdzie nie dochodzi zbyt dużo światła są prawdziwym wyzwaniem dla ogrodników. Rośliny potrzebują słońca. Jest jednak kilku wyczynowców, którzy rosną bujnie w pomieszczeniach ze słabym oświetleniem i częściowo zacienionych. 1. Epipremnum złociste To pnącze przywędrowało z Wysp Salomona. Jest tolerancyjne względem temperatury i dość szybko się rozrasta. Lubi lekko słoneczne pomieszczenia, ale może […]

Nowy sposób przezimowania fuksji, do którego nie potrzebujesz miejsca w domu

Fuksje to wyjątkowo piękne rośliny. Cieszą oczy swoimi kwiatami w miesiącach wiosennych i letnich. Jeśli pozwolisz im przezimować, to w następnym sezonie rozkwitnął jeszcze piękniej. Jadalne owoce Fuksje cenione są za swoje barwne kwiaty (fioletowe, różowe, czerwone, białe, żółte), które stanowią ozdobę tarasów, balkonów czy ogrodów. Po przekwitnięciu pojawiają się jadalne owoce o słodkim smaku. […]

7 roślin doniczkowych nie do zdarcia. Rośliny, które radzą sobie z każdym właścicielem

Nie zawsze mamy czas na pielęgnację roślin? Spokojnie, można wybrać rośliny, które naprawdę niewiele od nas wymagają, a niektóre nawet będą wdzięczne, jeśli o nich będziemy zapominać. Oczywiście nie ma roślin, które w warunkach domowych, w doniczce przeżyją bez jakiejkolwiek naszej opieki, no poza sztucznymi 🙂 Są jednak rośliny, które są wytrzymałe i niewiele im […]

Kolokazja – czarnolistna piękność! To egzotyczna roślina z jadalnymi bulwami

Niektóre rośliny potrafią przybierać niecodzienne i trochę mroczne kształty. Jedna z odmian kolokazji przypomina czarne, gotyckie serca. Liście jak uszy słonia Kolokazja 'Black Magic' to bylina, która pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Rośnie także na Hawajach oraz wyspach Polinezji. Jej najbardziej efektowną częścią są sztywne, wydłużone liście, które mogą mieć nawet 60 cm długości. Mają czarno-fioletową […]

5 naturalnych pochłaniaczy wilgoci, które skutecznie walczą z pleśnią w pomieszczeniach

Zbyt wysoka wilgotność panująca w pomieszczeniach jest równie niebezpieczna, co nadmiernie suche powietrze. Sprzyja ona rozwojowi pleśni i grzybów, odpowiada za zatęchły zapach w pokojach oraz wzmaga problemy ze snem, koncentracją, a także zaostrza objawy chorób układu oddechowego. Aby zmniejszyć jej poziom, nie musisz inwestować w specjalistyczny sprzęt. Wystarczy, że na parapetach ustawisz rośliny, które […]