×
Wirtualna Polska

Masz problem z mrówkami? Ten oprysk sprawi, że w popłochu uciekną, gdzie pieprz rośnie

Mrówki słyną ze swojej pracowitości i na ogół nie są uważane za szkodniki. Mogą zrobić w ogrodzie wiele dobrego. Niestety, kiedy jest ich zbyt dużo, mogą też nieźle nabroić. W takich sytuacjach warto zastosować domowy oprysk na mrówki.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Mrówki w ogrodzie mogą być bardzo pożyteczne:

  • przenoszą nasiona, co ułatwia wysiewanie niektórych gatunków roślin,
  • oczyszczają trawę z resztek,
  • spulchniają ziemię i poprawiają jej strukturę.

Jeśli jest ich niewiele, nie należy ich zwalczać. Niestety, kiedy pracowitych owadów jest zbyt dużo, mogą wyrządzić w ogrodzie szkody. Budując gniazda i podziemne korytarze, mrówki mogą uszkodzić korzenie roślin, a nawet drzewa i drewniane elementy budynków. Zdarza się również, że w poszukiwaniu nektaru niszczą pąki kwiatów i uszkadzają owoce. Jeśli dostaną się do domu, mogą zanieczyścić żywność. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak zrobić domowy oprysk na mrówki, by skutecznie przegonić je z ogrodu.

Wywar z wrotyczu to doskonały oprysk na mrówki

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wrotycz pospolity to bardzo pożyteczna roślina. Możesz wykorzystać ją m.in. by odstraszyć kleszcze. Świetnie sprawdzi się również jako oprysk na mrówki i inne szkodniki (np. rośliniarki, mączlika szklarniowego czy kwieciaki). Zmiel lub rozetrzyj na drobno 250 g świeżego ziela (jeśli nie masz go w ogrodzie, poszukaj na obrzeżach lasu, na łąkach lub przy polnych drogach). Mocz je w 5 l wody przez 30 minut. Następnie rozpyl w miejscach, gdzie występują mrówki. Pamiętaj, że wrotycz jest trując. Nie powinieneś stosować tego preparatu na uprawach truskawek, malin oraz warzyw o krótkim okresie wegetacji.

Oprysk na mrówki możesz wykonać z wrotyczu. Fot. Gettyimages

Oprysk na mrówki możesz wykonać z wrotyczu. Fot. Gettyimages

 

Zobacz również: Wiosną spryskaj tym drzwi i okna. Mrówki i inne insekty nie wejdą do domu

Wywar z piołunu jako oprysk na mrówki

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Piołun, zwany również pańskim zielem czy psią rutą, również jest rośliną o wielu zastosowaniach. Był wykorzystywany już w medycynie ludowej. Także z tej rośliny możesz zrobić bardzo skuteczny oprysk na mrówki. Zbierz 1 kg świeżych liści piołunu i zalej 2 l wody. Zostaw mieszankę na noc. Rano zlej odwar do butelki, a rozmoczone liście zagotuj w niewielkiej ilości wody. Następnie ponownie połącz je z wywarem. Stosuj po przecedzeniu. Mieszanka zlikwiduje nie tylko mrówki, ale również gąsienice, mszyce, ślimaki i pchły ziemne. Pamiętaj, by oprysku nie wykonywać, kiedy na zewnątrz świeci ostre słońce.

Oprysk na mrówki z piołunu jest bardzo skuteczny. Fot. Gettyimages

Oprysk na mrówki z piołunu jest bardzo skuteczny. Fot. Gettyimages

 

Zobacz również: Zamiast wyrzucać, rozsypuję wokół ogrodu. Mrówki trzymają się z daleka

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować