×
Wirtualna Polska

Maszyna oczyszczająca rzeki z odpadów. Dziennie wyłowi 50 tysięcy kg śmieci!

Jak wyłowić miliony odpadków i śmieci z oceanów? Najlepiej sprawić, aby śmieci w ogóle do niego nie trafiły, dlatego też dobrze jest działać jeszcze na etapie lokalnego środowiska i oczyszczać rzeki. Właśnie dlatego powstały pływające odkurzacze, które w przeciągu kolejnych pięciu lat poradzą sobie z oczyszczeniem ponad 1000 najbardziej zanieczyszczonych rzek.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Organizacja The Ocean Cleanup opracowała pływającą maszynę, która pływa po rzekach i wyławia śmieci, które mogą wpłynąć do oceanów. To właśnie aż 80% śmieci, które znajdują się w oceanach, trafia do nich poprzez tysiące najbardziej zanieczyszczonych rzek. Dlatego zamiast walczyć z pływającymi wyspami śmieci na ocenach, lepiej zwalczać problem u źródła.

theoceancleanup.com
theoceancleanup.com

Obecnie organizacji The Ocean Cleanup udało się stworzyć dwie maszyny – odkurzacze, które do tej pory były testowane w Holandii, Malezji i Indonezji. Założeniem organizacji jest jednak praca maszyn na większą skalę i oczyszczenie 1000 rzek, jednak aby było to możliwe organizacja musi znaleźć partnerów wśród podmiotów państwowych oraz prywatnych. Jednym z partnerów okazał się AkzoNobel czyli właściciel marki Dulux. Dzięki temu wsparciu możliwe było opracowanie jak ma działać Interceptor czyli „odkurzacz” oczyszczający rzeki z nawet 50 tysięcy kilogramów odpadów dziennie!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wodny odkurzacz umieszczony jest na 2/3 szerokości rzeki, następie od maszyny do brzegu prowadzone jest ramię, które blokuje przepływ śmieci. Nurt rzeki spycha śmiech w pobliże statku, a następnie są one wyławiane i przenoszone do pojemników. Kiedy kontenery są pełne odpadów, statek cumuje do lądu, a następnie odpady trafiają do recyklingu. Maszyna jest zasilana energią słoneczną.

theoceancleanup.com
theoceancleanup.com
theoceancleanup.com
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz także:

1) Ceramiczne naczynia z recyklingu powstały z produktów codziennego użytku

2) Recykling mebli nie musi być trudny! 17 genialnych inspiracji

3) Design i recykling łączą siły. Oto jak ponownie wykorzystać plastik z butelek

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować