DomMeble PRL, które wciąż są modne. Sprawdź te ikony designu

Meble PRL, które wciąż są modne. Sprawdź te ikony designu

Meble PRL, które wciąż są modne. Sprawdź te ikony designu
Katarzyna
03.03.2020 11:44, aktualizacja: 03.03.2020 19:55

Design z lat 50. i 60. jest wciąż żywy! Można się o tym przekonać przeglądając portale wnętrzarskie z inspiracjami, a także zaglądając na blogi influencerek, które chętnie dzielą się zdjęciami swoich mieszkań. Co raz więcej osób decyduje się na renowacje starych mebli i dostrzega magię klasycznego designu. Warto sprawdzić piwnicę czy strych w domu babci - być może czekają tam perełki, które czekają na renowację? Oto meble PRL, które wciąż są modne.

Fotel 366

instagram.com/kalastudiowroclaw
instagram.com/kalastudiowroclaw

Czyli najbardziej klasyczny model, który od razu kojarzy się z polskim wzornictwem powojennym. Za projekt 366 odpowiada Józef Chierowski. Ten niewielki fotel i jego nowoczesna forma sprawiły, że mebel który produkowany był od lat 60. do końca lat 80. ponownie pojawił się na salonach. Marka 366 Concept zdecydowała się ponownie przywrócić fotel do sprzedaży, dlatego miłośnicy klasycznego designu i wygodnych mebli z pewnością docenią ten projekt.

Fotel 300-177 (zajączek)

allegro.pl/
allegro.pl/

Przypomina fotel 366, dlatego też często ten projekt jest mylnie przypisywany Józefowi Chierowskiemu. Zajączek swoją nazwę zyskał ze względu na trójkątne podłokietniki, które przypominają kształt króliczych uszu. W latach 60. fotel był produkowany w fabryce w Świebodzinie oraz Gościninie. Obecnie zyskuje "drugą młodość" dzięki marce 366 Concept.

Fotel muszelka

sprzedajemy.pl/
sprzedajemy.pl/

Miłośnicy stylu Boho z pewnością marzą o wielu fotelach z tego artykułu, a zwłaszcza o fotelu w kształcie muszelki. Ten popularny w latach 50. model mebla, nawiązywał do natury i organicznych form. Za pierwotny projekt Muszelki odpowiada Teresa Kruszewska, zaś Lesław Kiernicki zdecydował się umieścić muszelkę na stalowych nogach. Ten piękny, lecz rzadko spotykany mebel był i jest bardzo kosztowny, dlatego też znacznie łatwiej znaleźć młodszego kuzyna tego mebla czyli fotele z lat 60. - Ewę oraz Emila.

Stolik patyczak

sprzedajemy.pl/
sprzedajemy.pl/

Przeważnie są to trójkątne, niewielkie stoliki na wysokich nóżkach. Zdarzają się także modele z kwadratowymi blatami. Dość małej wielkości blaty sprawiają, że patyczaki świetnie spisują się jako kwietniki lub niewielkie stoliki kawowe, choć do roli tego drugiego znacznie lepiej sprawdzi się kolejny stolik tzw. jamnik.

Stolik jamnik

pinterest.com/
pinterest.com/

Długi blat i krótkie rozstawne nogi - to właśnie kryje się za tą uroczą nazwą jaką jest stolik jamnik. Popularny w latach 60. słusznie kojarzy się z czworonogiem i to nie tylko ze względu na długość blatu czy rozstaw toczonych nóżek, ale także dzięki ciemnobrązowej barwie. Ciekawymi modelami z rodziny jamnika jest stolik typu T-46 z dodatkową półką oraz T-98.

Stolik typu 640

allegro.pl/
allegro.pl/

Pierwotnie stolik ten służył jako podstawka pod radio, dziś jednak może pełnić znacznie więcej zastosowań np. w roli toaletki czy stolika na gry i konsole. Swoją formą stolik typu 640, nawiązuje do przedwojennego stylu art deco.

Krzesło patyczak

dekudeku.pl/
dekudeku.pl/

Patyczaki (inaczej zwane krzesłami szczebelkowymi) królowały w latach 60. i 70. Obecnie wciąż można je spotkać w wielu domach, niestety głównie na zakurzonych strychach... Krzesło typu A-5910 często znajdziesz w knajpach czy kawiarniach, które swoim wystrojem nawiązują do kultu polskiego wzornictwa z czasu PRL. Krzesła te produkowane były i są przez Fabrykę Mebli Giętych w Radomsku.

Krzesło Skoczek

instagram.com/manuhomedesign
instagram.com/manuhomedesign

Wśród krzeseł, ten model jest niemalże 366 wśród foteli. Rozpoznawalny model krzesła to projekt Juliusza Kędzirka, który w 1965 roku wykonał go na zamówienie Gościńskiej Fabryki Mebli. Charakterystyczna zaokrąglona linia oparcia, która kojarzy się ze skocznią narciarską, sprawi, że z łatwością rozpoznasz to krzesło.

Krzesło Grzybek

instagram.com/arledecor
instagram.com/arledecor

Produkowane w latach 60. i 70. krzesła o numerze 200-190, to projekt profesora Rajmunda Teofila Hałasa. Potocznie nazywane Grzybkiem, krzesła swoim wyglądem łatwo wpasują się do każdego wnętrza. Ma zgrabną, smukłą sylwetkę i mimo tego, że krzesło powstało w latach 60. wygląda bardzo nowocześnie. Obecnie warto na nie polować na rynku wtórnym.

Krzesło siatkowe

instagram.com/patrizio_patrizi
instagram.com/patrizio_patrizi

Ten model powstał w 1968 roku i wyszedł spod ręki Henryka Sztaby, który pod koniec lat 50. wykonał krzesło na zamówienie PSS Społem. Siatkowy mebel z metalowej siatki najczęściej spotkać można było w kawiarnianych ogródkach. Modele, które obecnie znajdują się w sprzedaży są niemal identyczne do tych z lat 50. Za produkcję foteli odpowiada wnuk projektanta - Tomasz Sztaba.

Komoda jamnik

pinterest.com/
pinterest.com/

"Jamnik" to nie tylko stoliki z czasów PRL'u, ale także komody! Długie, niskie meble na wąskich, wysokich nóżkach spełniały swoją funkcję jako szafki pod telewizor lub komodę na książki, winyle czy bieliznę. Mimo niepozornej formy są bardzo pojemne, dlatego też świetnie sprawdzą się zarówno w małych jak i dużych mieszkaniach.

Modułowy regał

instagram.com/aleksandra_michalskaa
instagram.com/aleksandra_michalskaa

Jednym z najciekawszych projektów polskiego wzornictwa jest zdecydowanie regał modułowy prof. Rajmunda Teofila Hałasa. Regał został zaprojektowany w latach 60. i produkowany był w krótkich seriach, przez co obecnie trudno znaleźć go po okazjonalnych cenach. Mebel zachwyca odważnymi kolorami oraz ciekawym charakterem.

Masz w domu meble z PRL'u? Podziel się ich zdjęciem w komentarzu!
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także