×
Wirtualna Polska

Mieszam 2 składniki i w kilka chwil robię nawóz na ogórki. Kosztuje grosze, a czyni cuda!

Wypróbuj ten nawóz na ogórki i zobacz, jak twoje warzywa wzrastają w szybkim tempie. Ta odżywka jest znacznie lepsza niż preparaty kupione w sklepie!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Ogórki gruntowe bywają kapryśne i muszą mieć zapewnione właściwe warunki do wzrostu. W przeciwnym razie nie zawiążą pąków i nie wydadzą plonów. Dodatkowo są podatne na ataki szkodników, a także często zapadają na choroby grzybowe. Jednak temu można zaradzić. Wystarczy zacząć nawozić swoją uprawę.

Jak zrobić nawóz do ogórków?

Ogórki gruntowe możesz wzmocnić w prosty sposób dzięki odżywce. Wówczas łodygi, liście i cały system korzeniowy nabierze odporności. Nie ma sensu kupować drogich preparatów w sklepach ogrodniczych. Nawóz możesz zrobić własnoręcznie. Przygotuj pół litra przefiltrowanej i wystudzonej wody i wlej ją do słoika. Następnie do płynu dodaj jedną łyżkę sody oczyszczonej oraz jedną łyżeczkę kurkumy. Całość odstaw na ok. 2 godziny. Po tym czasie roztwór rozcieńcz w trzech litrach wody — i gotowe! Tak przygotowaną odżywką możesz podlewać ogórki raz na dwa tygodnie. Kluczem do sukcesu jest tutaj połączenie kurkumy z sodą oczyszczoną. Żółta przyprawa wykazuje działanie antybakteryjne oraz przeciwzapalne. Jest polecana do walki z drobnoustrojami i świetnie wzmacnia system korzeniowy. Tymczasem soda zwalcza grzyby, a także pleśnie.

nawóz na ogórki, fot. gettyimages

nawóz na ogórki, fot. gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Kiedy nie mogę się opędzić od much w ogrodzie, robię tę prostą pułapkę

Co lubią ogórki gruntowe?

Mało osób wie, że ogórki gruntowe rosną dziś we wszystkich strefach klimatycznych. Jednak wywodzą się one z Indii, gdzie dziko rosły u podnóża Himalajów. Na słowiańszczyznę ogórek dotarł za pośrednictwem Bizancjum. Jakie warunki preferują te warzywa?

  • Słoneczne, ale osłonięte od wiatru stanowiska.
  • Odpowiednia temperatura. Ogórki gruntowe nie przetrzymają przymrozków i szybko zginą, kiedy słupek rtęci spadnie poniżej 0 stopni Celsjusza. Właściwa temperatura dla nich to 18-25 stopni Celsjusza.
  • Uprawę najlepiej założyć na glebach próchniczych i przepuszczalnych. Najlepsze pH to 6,5 – 7,0. Dodatkowo ziemia powinna być zasobna w składniki mineralne. Dlatego warto ją wzbogacić obornikiem czy kompostem.
  • Dbaj o to, aby podłoże było stale wilgotne. Ogórki gruntowe wytwarzają płytki system korzeniowy i dlatego konieczne jest ich intensywne podlewanie.
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
nawóz na ogórki, fot. gettyimages

nawóz na ogórki, fot. gettyimages

 

Może cię również zainteresować: Zamiast wyrzucić, rozsyp na trawniku. To idealny nawóz i odstraszacz szkodników

Ogrodnik zdradził swoje sekretne triki. Rośliny rosną jak szalone

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować