×

Na grzyby, ach na grzyby! 10 najczęściej powtarzanych mitów, które narosły wokół grzybów niczym leśna ściółka

Wokół grzybów leśnych narosło bardzo dużo mitów. Co ciekawe można spotkać się także z wieloma przesądami i ludowymi wierzeniami. Niektórzy sądzą, że do lasu należy wybrać się po burzy. Ponoć pioruny bijące w ziemię mają sprawić, iż grzyby zaczną rosnąć. Natomiast na Górnym Śląsku wierzono, że aby przekonać się o tym, czy grzyby są jadalne należy gotować je razem z cebulą. Jeśli warzywo pociemnieje, to znak, że grzyby są trujące.

Oto największe mity na temat grzybów, które okazały się fałszywe!

1. Grzyby nie zawierają składników odżywczych – fałsz

Grzyby są niskokaloryczne (50-70 kcal/100g), gdyż zawierają sporo wody. Są dobrym źródłem witamin z grupy B. Zawierają także już mniejsze ilości witamin C, D czy E. Dodatkowo dzięki grzybom dostarczysz swojemu organizmowi dawki cynku, żelaza, selenu czy miedzi. Można spotykać się z określeniem, że grzyby to leśne mięso. Wszystko dlatego, że są bogate w błonnik i białko. Okazuje się, że w suszonych borowikach znajduje się prawie dwa razy więcej białka niż w wołowinie.

2. Liżąc grzyby można poznać czy są trujące – fałsz

To niestety zgubna praktyka. Pokutuje przekonanie, że jeśli po polizaniu grzyba wyczujemy gorzki smak, to oznacza, że jest trujący. Natomiast słodki i przyjemny smak to informacja, iż grzyb jest jadalny. Tymczasem po polizaniu muchomora sromotnikowego da się wyczuć przyjemnie migdałowy smak. A jak wiadomo zjedzenie go może okazać się śmiertelne w skutkach.

3. Trujący grzyb po przecięciu zabarwia się na sinoniebiesko – fałsz

Wiele jadalnych grzybów po przepołowieniu zmienia swoją barwę. Dotyczy to w szczególności borowików, podgrzybków czy piaskowca modrzaka. Ma to zniechęcić zwierzęta do ich zjedzenia. Siniejące lub brązowo-niebieskie części grzybów nie są atrakcyjne.

4. Grzyb nadjedzony przez ślimaki jest jadalny – fałsz

Wiele gatunków muchomorów to przysmaki, które bardzo chętnie konsumują ślimaki.

5. Alkohol ułatwia trawienie grzybów – fałsz

Grzyby są ciężkostrawne. To akurat prawda. Zawierają one pewne białka oraz chitynę (wielocukier), z których trawieniem nasz organizm sobie zwyczajnie nie radzi. Alkohol w tym w ogóle nie pomaga. Wręcz przeciwnie: piwo czy wódka utrudniają trawienie. Natomiast popicie winem czernidłaka pospolitego może doprowadzić do arytmii serca. Aby bezpiecznie delektować się jego smakiem, dwa dni przed spożyciem i dwa dni po jego zjedzeniu, nie wolno pić alkoholu.

6. Grzyby trzeba długo gotować – fałsz

Aby zachować cały aromat grzybów należy czyścić je na sucho i przepłukać (w całości) pod bieżącą wodą. Grzybów nigdy nie moczymy, gdyż wówczas stracą swój smak i tylko nasiąkną wodą. Smażymy je lub gotujemy nie dłużej niż 10-15 minut.

7. Trujące grzyby sprawią, że mleko się zwarzy – fałsz

W rzeczywistości nawet jadalne grzyby mogą spowodować kwaśnienie mleka. Wszystko przez zawarte w nich pepsyny (enzym).

8. Grzyby trujące po posoleniu zaczną żółknąć – fałsz

To nieprawda. Żółknięcie grzybów nie ma nic wspólnego z obecnością związków trujących.

9. Z trujących grzybów można wygotować toksyny – fałsz

Długa obróbka termiczna nie sprawi, że trujące grzyby zmienią swoje właściwości. W przypadku muchomorów sromotnikowych dopiero temperatura ok. 300°C powoduje, że toksyny ulegają rozkładowi.

10. Srebrna łyżeczka pomoże – fałsz

Istnieje przekonanie, że włożenie srebrnej łyżki do garnka z gotującymi się grzybami pomoże ustalić czy są szkodliwe. Jeśli łyżka zrobi się czarna to znak, że grzyby są trujące. Tymczasem w przypadku muchomorów i borowików łyżeczka sczernieje, gdyż zawierają one sporo siarki, która wchodzi w reakcje chemiczną ze srebrem.

PRAWDA

Na grzyby należy chodzić rano. Wczesne godziny są korzystniejsze dla grzybiarzy, gdyż wówczas grzyby są jeszcze wilgotne, połyskują w promieniach słonecznych i zwyczajnie łatwiej je zauważyć. Koło południa słońce może już razić nas w oczy i wówczas grzyby będzie trudniej wypatrzeć.

Jakie znasz jeszcze mity związane z grzybami?

11 dziwnych grzybów, które możesz spotkać w polskich lasach. Wyglądają jak z innej planety

Triki kuchenne

 

 
Źródła: www.ekologia.pl, www.dziennikwschodni.pl

Wybrane dla Ciebie

15 zaskakujących ciekawostek, w które trudno uwierzyć. Prawdziwe fakty świata ludzi i zwierząt

Ludzki organizm jest tworem, który potrafi zaskoczyć niejednego naukowca. Równie tajemnicze i nieodgadnione jest królestwo zwierząt. Czy przypuszczałeś, że owłosienie ma związek z inteligencją, a skorupa pewnego kraba przypomina twarz samuraja? Poniższe ciekawostki każdego wprawią w zdumienie. 😉 1. W Norwegii żyje pingwin, który został generałem Pingwin Nils Olav II jest maskotką norweskiej Straży Królewskiej. […]

23 najciekawsze eksponaty muzealne, które są jedyne w swoim rodzaju…

Może dla niektórych zwiedzanie muzeów jest nudne, ale uwierzcie mi — w każdym znajdziecie coś wyjątkowego! Historia czy to człowieka, czy to naturalna jest niezwykłe intrygująca i znając ją, lepiej rozumiemy, jak to się stało, że człowiek zawładnął całą planetą. #1 Balustrada z kutego żelaza wykonana w 1870 roku przez braci Moreau w zamku Zamek […]

17 niepozornych rzeczy o tajemniczym przeznaczeniu, które znają tylko nieliczni

Czasami coś wygląda niepozornie i niby zwyczajnie a ma zaskakujące przeznaczenie, na które na pierwszy rzut oka nie jest łatwo wpaść. Jeśli masz w sobie nutkę detektywa poniższe obiekty sprawią Ci frajdę. Oto kolekcja bardzo tajemniczych rzeczy. #1 „Znalazłem to pod moim siedzeniem pasażera. Ma magnesy z tyłu. Co to?” Odpowiedź. To jest tracker GPS. […]

12 ciekawostek, które sprawią, że mózg każdego zacznie pracować na zwiększonych obrotach

Myślisz, że już nic nie jest w stanie Cię zaskoczyć? Zapewne jesteś w błędzie. Zapoznaj się z intrygującymi faktami, o których z pewnością nigdy nie słyszałeś. 1. Jabłko nigdy nie spadło na głowę Isaaca Newtona Legenda głosi, że Newton wylegiwał się sadzie i wówczas na jego głowę spadło jabłko. To zdarzenie spowodowało, że sformułował prawo […]

21 intrygujących sekretów, które skrywa Twoje ciało. To podróż w głąb ludzkiego organizmu

Ludzki organizm jest pełen tajemnic, a wiele rzeczy o nic jeszcze nie wiemy. Odważ się na podróż do wnętrza swojego ciała i poznaj jego sekrety. 1. Zapach serca Ludzkie serce wydziela podobny zapach jak grzyby. 2. Szympansie włosy Na ciele człowieka jest przeciętnie tyle włosów, ile mają szympansy. Jednak nasze włosy są delikatniejsze i krótsze. […]

21 intrygujących rozwiązań, które można zobaczyć tylko w Japonii. One zalotnie mrugają do każdego turysty

Japonia to niezwykle fascynujący kraj, który zachwyca wielu turystów. Tylko tam w środku nocy kupisz spoiwo lutownicze, zażyjesz gorącej kąpieli podczas jazdy kolejką linową bądź zjesz obiad w restauracji, gdzie kelnerzy nie pokazują swoich twarzy. Japonia potrafi zadziwić! 1. Automat z przekąskami, który powoli pochłania natura 2. Wnętrze nocnego autobusu 3. Sedes z umywalką. Woda […]