NewsyMity na temat ogrzewania, przez które płacisz większe rachunki

Mity na temat ogrzewania, przez które płacisz większe rachunki

Mity o ogrzewaniu domu, fot. Freepik
Mity o ogrzewaniu domu, fot. Freepik
26.10.2022 14:45

Kiedy tylko na zewnątrz robi się chłodno, pojawia się temat ogrzewania. Oczywiście każdy ma na jego temat swoje zdanie. Poznaj mity o ogrzewaniu domu, które krążą w sieci.

1. Podczas zimowych wyjazdów warto wyłączyć ogrzewanie w domu

Całkowite wyłączenie ogrzewanie nie jest korzystne. Owszem, wówczas kaloryfery nie czerpią energii. Jednak problem pojawia się wtedy, kiedy ponownie chcemy uruchomić kaloryfery. Dlaczego? Ogrzanie mocno wychłodzonych pokoi zajmuje sporo czasu i pochłania dużo energii. System grzewczy musi wówczas pracować ze zdwojoną mocą, co oczywiście przekłada się na wysokość rachunków. Dlatego podczas nieobecności obniż temperaturę (utrzymują ją na minimalnym poziomie), ale nie wyłączaj całkowicie ogrzewania. Szacuje się, że temperatura ok. 10-16°C jest najbardziej optymalna.

2. Obniżenie temperatury o jeden stopień nie zmniejszy rachunków

Jeżeli przykręcisz termostat i zmniejszysz temperaturę tylko o jeden stopień, to Twój organizm właściwie nie zauważy różnicy. Natomiast ten jeden stopień sprawi, że zaoszczędzisz na ogrzewaniu ok. 6%. Dodatkowo warto zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniach, które nie są często używane (klatka schodowa, korytarz).

Mity o ogrzewaniu domu, fot. Freepik
Mity o ogrzewaniu domu, fot. Freepik

3. Jeśli ustawię głowicę termostatu na najwyższą wartość, to szybciej nagrzeję pomieszczenie

To nie przyspieszy nagrzania pokoju. Jeśli w pomieszczeniu jest zimno i będziemy chcieli podnieść temperaturę do 20°C, to wystarczy ustawić na pokrętle liczbę 3. Dzięki temu termostat i tak maksymalnie uruchomi dopływ gorącej wody. Tak stanie się zawsze, gdy będziemy chcieli podnieść temperaturę w domu czy mieszkaniu.

4. Lepiej w całym domu czy mieszkaniu ustawić taką samą temperaturę

Zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem będzie ustawienie różnej temperatury w każdym pomieszczeniu. Dzięki temu zapłacisz mniejsze rachunki. W sypialni optymalna temperatura to ok. 15-16°C. Temperatura wynosząca 18-20°C będzie właściwa dla kuchni, salonu czy innych pokoi, w których nie śpimy. Najcieplej powinno być w łazience (22-24°C).

Mity o ogrzewaniu domu, fot. Freepik
Mity o ogrzewaniu domu, fot. Freepik

5. Zaciągnięte zasłony potrafią zatrzymać ciepło

Zasłony (bądź meble), które zakrywają kaloryfery blokują dopływ ciepła do pokoju. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie rolet. One umożliwiają swobodną cyrkulację powietrza i dodatkowo ograniczają napływ zimnych podmuchów z zewnątrz.

Zobacz, jak dokładnie wyczyścić kaloryfer przed zimą

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także