×
Wirtualna Polska

Modzele i nagniotki? 10 domowych sposobów jak pozbyć się odcisków

Modzele i nagniotki są uciążliwymi zrogowaceniami naskórka. Powstają przede wszystkim z powodu długotrwałego ucisku skóry w jednym miejscu. Najczęściej znajdują się na piętach i na podeszwach stóp. To problem, który dotyka głównie dorosłych ludzi. Poza środkami farmaceutycznymi możemy radzić sobie domowymi metodami. Dlatego przedstawiamy dziesięć sprawdzonych sposobów na pozbycie się tych dolegliwości. Chcesz wiedzieć jak poradzić sobie z brzydkimi odciskami? Oto 10 domowych sposobów!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#1 Aspiryna na modzele

<a href=Pixabay.com">

Pixabay.com

Wystarczy rozgnieść 5-6 tabletek aspiryny i wymieszać je z sokiem z cytryny oraz wodą. Powstałą pastę należy nałożyć na problematyczne miejsca. Następnie owinąć ręcznikiem i przykryć folią lub plastikowym woreczkiem. Po około 10 minutach trzeba zetrzeć modzele pumeksem.

Uwaga! Nie stosuj tej metody, jeśli masz cukrzycę albo uczulenie na aspirynę.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#2 Moczenie stóp w herbacie

<a href=Pixabay.com">

Pixabay.com

Picie ciepłej herbaty rumiankowej zawsze działa kojąco. Jednak możesz przygotować z niej również kąpiel dla stóp. Po prostu dodaj do wody szklankę naparu z rumianka i mocz modzele tak długo, aż woda całkowicie wystygnie. Ten zabieg pomoże ukoić obolałe stopy i szybciej zregenerować naskórek.

Pamiętaj! Jeśli nie masz herbaty rumiankowej możesz zastąpić ją olejkiem z drzewa herbacianego.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#3 Okłady z octu jabłkowego

<a href=Imgur.com">

Imgur.com

Namocz waciki w occie jabłkowym i przyłóż do modzeli. Owiń je np. bandażem i pozostaw na noc. Następnego dnia przetrzyj je pumeksem.

Ważne! Zwróć uwagę, aby waciki z octem były bezpośrednio na zgrubieniach naskórka, a nie tylko w jego pobliżu.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#4 Czerstwy chleb

<a href=Imgur.com">

Imgur.com

Nie wyrzucaj czerstwego chleba! Nie musisz go zjadać do końca, ale przyda się, jeśli masz problemy ze zrogowaciałym naskórkiem. Wystarczy, że namoczysz kawałek kromki w occie jabłkowym i przyłożysz go do modzeli. Następnie owiń folią i załóż bawełniane skarpetki.

Pamiętaj! Musisz trzymać okład przynajmniej przez kilka godzin, dlatego warto zrobić go przed pójściem spać.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#5 Witaminy A i E

<a href=Pixabay.com">

Pixabay.com

Witaminy pomagają w leczeniu skóry również od zewnątrz. W związku z tym, przekłuj kapsułkę z witaminą, a następnie wmasuj jej zawartość w problematyczne miejsca. Najlepiej zrób to wieczorem, zanim położysz się do łóżka.

Pamiętaj! Zabieg witaminowy musisz stosować tak długo, aż zniknął modzele.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#6 Soda oczyszczona

<a href=Imgur.com">

Imgur.com

Moczenie stóp w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej jest jednym z najlepszych domowych sposobów na pozbycie się wszelkiego rodzaju odcisków. Soda powoduje zmiękczenie naskórka, więc łatwiej się złuszcza. Wsyp zatem do miski z ciepłą wodą 3 łyżki sody oczyszczonej i mocz w niej stopy przez około 30 minut.

Ważne! Duże odciski lepiej posmarować pastą z sody oczyszczonej. Zrobisz ją mieszając wodę z sodą w proporcjach 1:3.

#7 Skrobia kukurydziana

<a href=Imgur.com">

Imgur.com

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego, aby ustrzec się przed modzelami, albo zmniejszyć te, które już masz – stosuj skrobię kukurydzianą. Wystarczy, że posypiesz stopy skrobią, szczególnie między palcami. Pozwoli to dokładnie je osuszyć, jednocześnie łagodząc bolesne modzele i odciski.

#8 Przecieranie zrogowaceń ananasem

<a href=Pixabay.com">

Pixabay.com

Jest to dosyć egzotyczny sposób, ale bardzo skuteczny. Skórka ananasa zawiera bowiem enzymy, które zmiękczają i likwidują modzele. Musisz tylko umieścić kawałek skórki ananasa na zrogowaceniu i owinąć go bandażem, aby się nie przemieszczał. Należy to robić raz w tygodniu przez tydzień.

Uwaga! Do tego zabiegu potrzebny jest świeży owoc ananasa, a nie z puszki!

#9 Zmiękczające właściwości aloesu

<a href=Imgur.com">

Imgur.com

Możesz użyć świeżych liści aloesu lub czystego żelu aloesowego. Nałóż miąższ (lub żel) na modzele i owiń bandażem. Pozostaw najlepiej na całą noc. Następnego dnia użyj pumeksu lub tarki do stóp.

#10 Stosuj specjalne kremy i zakładaj skarpetki

<a href=Freepik.com">

Freepik.com

W leczeniu modzeli pomagają kremy złuszczające, które zawierają kwas salicylowy, mocznik lub mleczan amonu. Poza tym, warto stosować specjalne kosmetyki zmiękczające skórę.

Pamiętaj! Gdy nałożysz krem (lub wazelinę) na modzele, ubierz bawełniane skarpetki. To przyspieszy proces regeneracyjny.

Jeśli masz szorstkie lub popękane pięty smaruj je codziennie masłem shea. To skuteczny i przyjemny sposób na zmiękczenie skóry

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska