×

Moja babcia radzi: posmaruj tym garnek od spodu i patrz, jak sam się odnawia!

Twój stary garnek nie pamięta już czasów swojej świetności? Jest brudny i tłusty, co mocno utrudnia korzystanie z niego? Nie wyrzucaj go! Aby był jak nowy, po prostu posmaruj go tym specyfikiem.

Garnki, tak jak patelnie, talerze i kubki, to naczynia, z których korzystamy codziennie. Nic więc dziwnego, że po pewnym czasie się zużywają. Ale czy to oznacza, że mamy się ich wtedy pozbywać i wymieniać na nowe? Absolutnie nie! Wystarczy im troszkę pomóc, aby znów służyły nam tak, jak za czasów nowości.

Czym czyścić garnek?

Niestety, sam płyn do naczyń nie rozwiąże problemu. Zgromadzony tam tłuszcz, zabrudzenia i przypalenia należy potraktować nieco cięższą bronią – patentem, o którym mało kto wie, a który uratował już niejeden garnek!

 

Domowy sposób na czyszczenie garnków
Domowy sposób na czyszczenie garnków. Fot. Freepik.com

 

Potrzebne Ci będą:

  • pasta do zębów (1 łyżka)
  • soda oczyszczona (1 łyżka)
  • ocet (1 łyżka)

 

Jak odnowić stary garnek najskuteczniejszym domowym sposobem, który zawsze działa?

Wymieszaj podane składniki i stwórz z nich gęstą papkę. Powstałym specyfikiem posmaruj cały spód garnka. Zostaw go na około 20 minut, aby specyfik zdążył zadziałać i rozpuścić cały brud. Następnie weź do ręki szczotkę lub druciak i wyszoruj dokładnie całą powierzchnię.

 

Domowy sposób na czyszczenie garnków
Domowy sposób na czyszczenie garnków. Fot. Freepik.com

 

Następnie spłucz pozostałości pod bieżącą wodą i od razu zauważysz, że Twój stary garnek wygląda teraz jak na samym początku – zaraz po przyniesieniu ze sklepu. Ten trik powinien znać każdy – jest prosty, szybki, tani i ratuje nawet te najbrudniejsze garnki.

 

Wiesz już, jak odnowić stary garnek, ale co zrobić, jeśli się przypalił? Na to też są sprawdzone triki!

Najpopularniejszy sposób, czyli połączenie sody oczyszczonej i octu, wcale nie działa! Jest ponadto niebezpieczny. Zamiast tego poznaj sprawdzony trik na uratowanie przypalonego garnka bez szorowania!

 

Domowy sposób na czyszczenie garnków. Fot. Freepik.com

 

Garnek emaliowany potraktuj innym patentem:

Zmieszaj 2 łyżki sody oczyszczonej z 4 szklankami wody. Wlej mieszankę do garnka (jeśli jest na tyle duży, że nie wystarcza jej na tyle, aby przykryła cały osad, zwiększ proporcje: np. 3 łyżki sody i 6 szklanek wody). Gotuj ją, jednocześnie mieszając w garnku drewnianą szpatułką – przypalenia będą same odchodzić.

 

Domowe patenty są nieocenione nawet w tak ciężkim przypadku, jak brudny piekarnik – wyczyścisz go w kilka chwil!

Źródła: shareinfo.pl

Może Cię zainteresować

zamknij