×
Wirtualna Polska

Moja ciocia sadzi je przy pomidorach. Już wiem dlaczego i teraz sama tak robię

W ogrodzie pełnią nie tylko rolę ozdobną. Lista ich właściwości jest znacznie dłuższa. Aksamitki stosuje się też na szkodniki. Tę właściwość zawdzięczają swojemu zapachowi, który działa odstraszająco na nicienie, mrówki czy ślimaki.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jak uprawiać aksamitki?

Aksamitki są roślinami jednorocznymi. Wysiewa się je z nasion lub rozsady. To idealne kwiaty dla początkujących ogrodników, ponieważ są łatwe w uprawie. Stanowisko pod ich uprawę powinno być nasłonecznione, podłoże żyzne, przepuszczalne i wilgotne, ale nie przelane. Te kwiaty dadzą radę też w nieco zacienionych miejscach i suchym podłożu, ale będą wymagały obfitszego podlewania. Można je sadzić tuż po zimnej Zośce, a w ogrodzie będą ozdobą aż do października.

aksamitki na szkodniki, fot. getty images

aksamitki na szkodniki, fot. getty images

Zobacz również: Posadź te zioła obok papryki. To naturalne ochraniacze przed atakiem mszyc i chrząszczy.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zastosowanie aksamitek w ogrodzie

Aksamitki w ogrodzie przynoszą wiele dobrego. Dlatego nie wahaj się z ich posadzeniem. Mają one wiele przydatnych właściwości. Jedną z nich jest ochrona roślin, które mają w swoim sąsiedztwie. Będą dla nich barierą przed kretami, ślimakami, mszycami, mrówkami, czy nicieniami. Dlatego polecamy sadzić je wokół warzywniaka, dodatkowo będą pełniły funkcję ozdobną i wzbogacą wizualnie Twój ogród. Możesz też rozsiać je między zagrożonymi atakami szkodników roślinami, m.in.: pomidorami, papryką czy ogórkami. Aksamitki przyciągną też owady zapylające, które są niezbędne dla roślin ogrodowych do ich rozmnażania. Na balkonie kwiaty te odstraszą muchy, dzięki czemu będziesz mógł bez problemu przesiadywać na nim w ciepłe dni.

aksamitki na szkodniki fot. getty images

aksamitki na szkodniki fot. getty images

Aksamitka w formie nawozu?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wykorzystaj kwitnące aksamitki w formie nawozu! Będzie to świetna i ekologiczna odżywka. Wystarczy 1/2 kg kwitnących aksamitek. Zalej je 5 l wody. Odstaw na dobę. Stosuj bez rozcieńczania. Możesz dodać do odżywki odrobinę szarego mydła. Przygotujesz z nich też zaporę przeciwgrzybową. 1/2kg suszonych aksamitek zalej 3 l wody i gotuj przez pół godziny. Odstaw do ostygnięcia. Stosuj bez rozcieńczania. Teraz już wiesz, jak stosować aksamitki w ogrodzie. Powodzenia!

Zobacz również: Nie powielaj tego błędu i przestań wyganiać krety z ogrodu. Dzięki nim wiele zyskasz.

 

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować