Kategorie Balkon i ogródDom i ogródOgródRośliny doniczkowe

Monstera dziurawa – jak uprawiać, pielęgnować i nawozić

Egzotyczna, wiecznie zielona i olbrzymia. A przy tym bardzo łatwa w pielęgnacji. Poznajcie monsterę dziurawą, jedną z największych roślin doniczkowych uprawianych w naszych domach. Monstera dziurawa jak uprawiać, hodować i pielęgnować?

instagram.com/maplantemonbonheur

Monstera dziurawa – opis rośliny i pochodzenie

Jak duża może urosnąć monstera dziurawa?

Wiecznie zielona monstera może osiągnąć 3 m wysokości. Nie rośnie szybko, więc na takie wymiary trzeba czekać. Natomiast przekrój liści dochodzi do 60 cm. Są to imponujące rozmiary jak na roślinę doniczkową, którą można uprawiać w domu.

Monstera Dziurawa – wygląd:

Łodygi płożące z dużymi, powcinanymi liśćmi. Młode liście w kształcie serca są całe (bez nacięć). Starsze rośliny mają zewnętrzne, zwisające korzenie powietrzne.
Dziury na liściach mają za zadanie wentylować całą roślinę.

freepik.com

Pochodzenie monstery dziurawej

Monstera występuje w Ameryki Środkowej i Indiach Zachodnich. Natomiast sama monstera dziurawa pochodzi z Meksyku. Znanych jest około 30 gatunków tej wiecznie zielonej rośliny.

Jak pielęgnować monsterę dziurawą?

Jest rośliną łatwą w utrzymaniu, poradzi sobie z nią nawet mało doświadczone osoby.
Roślina jest pnączem, dlatego wraz z wzrostem potrzebuje dodatkowych podpórek. W naturalnym środowisku opierałaby się o drzewa. Hodując ją w mieszaniu musimy zapewnić jej podparcie, inaczej „położy się” na podłodze.

Jak często podlewać monsterę?

Tak jak pisałam już wcześniej, monstera jest łatwą rośliną w uprawie. Podlewanie jej można ograniczyć do jednego razu w tygodniu w lecie i co dwa zimą. Za częste podlewanie rośliny może przyczynić się do chorób. Co zrobić, gdy przesadzimy z podlewaniem? Proponuję „detox” i wstrzymanie się z podlewaniem na około 3 tygodnie.

Liście należy zraszać! Mniej więcej dwa razy w tygodniu. Rób to miękką wodą o temperaturze pokojowej. Warto pamiętać też, by odpowiednio często wycierać kurz z liści delikatną szmatką. Niezbyt często można używać środka nabłyszczającego.

houzhero.com

Czym nawozić monsterę?

Wskazane co 2 tygodnie, ale z wyłączeniem okresu zimowego. Dzięki nawozom liście nie bledną. Monstery, które rosną w cieniu nie wymagają tak częstego nawożenia. Jaki nawóz wybrać dla monstery? Odpowiedź jest prosta, płynny biohumus lub nawóz do roślin zielonych będą wystarczające.

Jak często powinno się przesadzać monsterę?

Młode rośliny przesadzamy co roku, starsze co 2-3 lata. Dobrą praktyką jest co wiosnę ściągać górną część ziemi i dosypywać nową.

Jaką ziemię najlepiej wybrać dla monstery dziurawej?

Najlepsze dla Monstery będzie podłoże torfowe. Jednak da sobie radę również w uniwersalnej ziemi dla roślin doniczkowych. Ważne jest żeby ziemia była lekka i pulchna, to sprawi, że korzenie będą szybciej rosnąć.

Korzenie napowietrzne – jeśli się pojawią to nie wolno ich obcinać!

pinterest.com

Monstera dziurawa – uprawa:

Temperatura – Odpowiednia dla tej rośliny to 18-22 stopnie. Minimalna 10 stopni.
Miejsce – Roślina lubi stanowiska jasne i półcień, ale należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia.
Rozmnażanie. Z sadzonek wierzchołkowych lub z łodygi. Ukorzenianiu sadzonek sprzyja duża wilgotność powietrza.

Jakie jest najlepsze miejsce na monsterę dziurawą w mieszkaniu

Monstera preferuje każde miejsce, w którym nie pada na nią bezpośrednio słońce. Najlepiej czuje się w odległości 2-3 metrów od okna. Ze względu na osiągane rozmiary wymaga trochę przestrzeni.

pinterest.com

Monstera dziurawa – choroby

Plamistość liści filodendronu. Bardzo rzadka choroba, ale jak liście zaczną pokrywać się ciemnobrązowymi plamami, a potem zasychać i kruszyć się, to znaczy, że nasza monstera jest chora. Jest to spowodowane grzybem i usuwa się opryskiem z silnych preparatów.
Zgnilizna podstawy i pędów. Jest również niebezpieczna. Powoduje żółkniecie liści i gnicie korzeni. Często wystarczy samo przesadzenie rośliny.
Szkodniki Owady wełnowce i przędziorek chmielowiec. Wełnowce pokryte woskowymi łuseczkami można usunąć przemywając liście rośliny gazikiem z roztworem oleju rzepakowego z alkoholem. A przędziorek chmielowiec usuniemy spryskując całą roślinę mieszanką wody z płynem i z czosnkiem.

Ile kosztuje monstera dziurawa?

Małe, młode monstery można kupić w większości marketów budowlanych. Cena to ok. 30-40 zł. Za większe okazy trzeba liczyć ok. 70-160 zł.