×
Wirtualna Polska

3 mity dotyczące zmywarek:”Zmywarka wcale nie jest oszczędna!”

Zastanawiałeś się kiedyś czy lepiej jest myć naczynia ręcznie czy w zmywarce? Oczywiście, żadne urządzenie nigdy nie zastąpi w 100% człowieka i jego umiejętności, ale przecież nie chodzi o zastępowanie, lecz o usprawnienie ludzkiego życia. Ale czy faktycznie zmywarki są lepsze niż manualne mycie talerzy?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Pierwsza zmywarka została zbudowana już w 1850 roku, chociaż początkowo nie była to perfekcyjna maszyna wzbudzała ona wiele kontrowersji, a także zachwytu

<a href=bbc.com">

bbc.com

Od tego czasu minęło ponad 150 lat, chociaż wciąż wiele osób nie chce myśleć o zmywarce w swoim domu. Według statystyk oraz wielu zestawień, współczesne zmywarki są szybsze, higieniczniejsze oraz lepsze dla środowiska niż mycie naczyń w zlewie. Mimo to sama znam kilka osób, które stosują babcine metody i w celu ochrony środowiska, nalewają pełną miskę wody i myją wszystkie naczynia w jednej, mętnej wodzie. Przyznasz, że jest to dość mało higieniczne, prawda?

Mit: „Mycie ręczne jest czystsze i lepsze dla środowiska”

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
<a href=instagram.com/humahuppa">

instagram.com/humahuppa

Nadal panuje powszechna teoria, że mycie manualne jest bezpieczniejsze dla naszego otoczenia, tańsze i przede wszystkim szybsze.

Tak naprawdę obecnie prawie każda zmywarka ma tryb ekologiczny tzw. krótki, który umyje naczynie w 30 minut. Zmywarka wykorzystuje tylko tyle wody ile faktycznie potrzebuje, a podczas zmywania ręcznego istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że uda się zaoszczędzić wodę tak jak robi to maszyna.

Mit: „Zmywarka wcale nie jest oszczędna”

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
<a href=instagram.com/zebratestuje">

instagram.com/zebratestuje

Oczywiście jeśli będziesz nastawiać ją za każdym razem, gdy wybrudzisz jeden talerz i jedną szklankę, to Twoje rachunki z pewnością będą wyższe. Jednak jak wiadomo, urządzenie należy nastawić dopiero wtedy gdy będzie pełne. Nie musisz się przejmować, że zaschniętym brudem, ale pamiętaj, że przed załadowaniem naczyń do zmywarki należy zeskrobać resztki jedzenia do śmietnika lub kompostu.

Mit: „Po co mi zmywarka skoro i tak wcześniej wstępnie opłukać naczynia?”

Everyday life

W rzeczywistości, poprzez wstępne zmywanie naszych naczyń, gospodarstwa domowe mogą marnować ponad 22 000 litrów wody rocznie! Gdzie w tym oszczędność i ekologia?! Dodatkowo, nowoczesne zmywarki wyposażone są w tzw. czujnik zabrudzenia i wiedzą, które naczynia są bardziej zabrudzone, dlatego też domyją nawet największy brud. Dodatkowo urządzenia potrafią równomiernie rozpylać wodę o wysokiej temperaturze, przez co naczynia zawsze są czyste.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Dishwasher

Podsumowując: zmywarka to wiele korzyści, ale zawsze musisz pamiętać o czystości urządzenia. Przynajmniej raz w miesiącu (lub częściej) ustawiaj pustą zmywarkę na czyszczenie, tak aby wyeliminować wszystkie bakterie i brud. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak domowym sposobem wyczyścić zmywarkę koniecznie zaglądnij tutaj!

Dalej uważasz, że zmywarka to zły pomysł? Jeśli tak podziel się swoją opinią na naszym Facebooku!

Dodatkowo w zmywarce możesz umyć nie tylko naczynia! Oto 8 przedmiotów codziennego użytku, które możesz wyczyścić w tym urządzeniu! 🙂

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować