10 najbardziej niezwykłych zjawisk przyrodniczych. Są zupełnie wyjątkowe!
×
Wirtualna Polska

10 najbardziej niezwykłych zjawisk przyrodniczych. Są zupełnie wyjątkowe!

Są na świecie niezwykłe zjawiska przyrodnicze, które zdają się zaprzeczać znanym nam regułom i po prostu zachwycają ludzkie oko. Warto im się przyjrzeć bliżej.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Oto nasz top najbardziej niesamowitych zjawisk.

#1 Świetlista plaża na Malediwach jest miejscem niezwykłego fenomenu

niezwykłe zjawiska przyrodnicze
ninjasniperpon/twitter

Brzegi malediwskich plaż nocą świecą w ciemności. Dzieje się tak dzięki zjawisku zwanemu bioluminescencją. Organizmy bioluminescencyjne emitują światło, gdy są zestresowane lub gdy woda jest niespokojna. W rezultacie powstaje świecąca w ciemności „posypka”, która wygląda jak pył wróżek z bajki.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#2 „Tęczowe Góry” to najbardziej niezwykłe zjawisko przyrodnicze w Zhangye Danxia, Chiny

niezwykłe zjawiska przyrodnicze
pinterest

Zbocza gór w Zhangye wyglądają jak ściana z wzornikami farb w sklepie budowlanym. Rozbryzgi tęczy pojawiają się w grubych, prostych liniach. Tęczowe góry, wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2010 r., można je wygodnie podziwiać dzięki platformom widokowym i specjalnie wytyczonym szlakom.

#3 Wulkan „Błękitny ogień”, Kawah Ijen, Indonezja

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
niezwykłe zjawiska przyrodnicze
Museo Interactivo El Rehilete/facebook

Za dnia Kawah Ijen jest całkiem zwyczajnym wulkanem. Gdy zapada noc, rzeka lawy przybiera wyjątkowy niebieski odcień rodem z filmów science fiction. Niebieska poświata to nie lawa, lecz płomień powstający, gdy gazy siarkowe z wulkanu wchodzą w kontakt z bogatą w tlen atmosferą.

#4 Głazy Moeraki, Nowa Zelandia

głazy moeraki
pinterest
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Kule do kręgli gigantów” i „mózgi kosmitów” to tylko niektóre z określeń używanych w stosunku do głazów Moeraki. Legenda maoryska mówi, że ważące wiele ton głazy są szczątkami rozbitego kajaka zwanego Araiteruru. Na plaży Koekohe można znaleźć ponad 50 głazów o wysokości od 0,5 do 2,2 metra.

#5 Niezwykłe zjawiska przyrodnicze mają też miejsce na jeziorze Bajkał, Rosja

niezwykłe zjawiska przyrodnicze turkusowy lód bajkał
pinterest

Jezioro Bajkał ma jedne z najczystszych i najzdrowszych wód na Ziemi. Kiedy zimą jezioro zamarza, tworzą się duże odłamki przezroczystego lodu. W promieniach słońca odbijają się one w kolorze turkusowym, przypominającym klejnoty.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#6 Brama Olbrzyma to kolejny fenomen natury, Wyspa Północna

niezwykłe zjawiska przyrodnicze brama olbrzyma
pinterest

Natura bardzo starannie ułożyła w tym miejscu swoje własne chodniki – jest ich prawie 40 000. Te „chodniki” to w rzeczywistości ogromne czarne bazaltowe kolumny. Legenda głosi, że irlandzki olbrzym Finn McCool wytyczył tę drogę przez morze, aby stoczyć walkę ze szkockim olbrzymem Benandonnerem. Mit głosi, że utworzył on ścieżkę, wyrywając kawałki wybrzeża i ciskając nimi przez Morze Irlandzkie.

#7 Caño Cristales, zwana „Płynną Tęczą”, Kolumbia

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
niezwykłe zjawiska przyrodnicze płynna tęcza
ParquesColombia/twitter

Można by pomyśleć, że to zdjęcie jest dziełem photoshopa. Rzeka Caño Cristales w La Macarena w Kolumbii została nazwana „płynną tęczą” i „rzeką pięciu kolorów”. Bogate czerwienie, żółcienie, zielenie i fiolety spływają rzeką w zależności od światła i warunków wodnych. Zjawisko to wywołuje roślina wodna – macarenia clavigera. Kolory są najintensywniejsze między lipcem a listopadem.

#8 Eukaliptus tęczowy, Papua Nowa Gwinea

eukaliptus tęczowy
pinterest

Jaskrawo zabarwiony eukaliptus wygląda, jakby został pokolorowany neonowymi farbami. Ale fioletowa, zielona, czerwona i pomarańczowa kora to jeden z wielu tęczowych fenomenów przyrody. Tęczowy eukaliptus występuje w Papui Nowej Gwinei, Indonezji i na Filipinach. Jego kolory będą się zmieniać w miarę dojrzewania i odkładania się kory.

#9 Chmury soczewkowate, góra Fuji, Japonia

fuji
pinterest

Te formacje w kształcie UFO to chmury soczewkowate. Tworzą się one, gdy silne, wilgotne wiatry wieją nad nierównym terenem i często tworzą się nad szczytami gór. Góra Fuji nie jest jedynym miejscem występowania chmur soczewkowatych, jest to tylko jedno z bardziej znanych miejsc. Zauważono je także na górze Rainier w USA oraz na górze Errigal w Irlandii.

#10 Zamarznięte bańki metanu, Kanada

zamarznięte bańki metanu w kanadzie
pinterest

Te eteryczne, niebieskie bąbelki przyciągają wzrok, ale historia ich powstawania nie jest wcale taka piękna. Mikroby, które żywią się rozkładającą się materią na dnie jeziora, wydzielają metan, który w postaci bąbelków unosi się na powierzchnię. Zimą, gdy woda zamarza, bąbelki zostają uwięzione, tworząc magiczne kule. Kiedy wiosną pęcherzyki rozmarzają i pękają, uwalniają metan do atmosfery. To niezwykłe zjawisko przyrodnicze jest potencjalnie szkodliwe dla naszego klimatu. Ale przynajmniej są ładne, prawda?

Które urzekło Cię najbardziej?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować