×

13 najdziwniejszych budynków, których twórcy mieli niepospolitą fantazję

Wiadomo, że o gustach się nie dyskutuje, ale na pewno nie raz zdarzyło Ci się zobaczyć budynek tak dziwny, że nie wiedziałeś czy lepiej zrobić mu zdjęcie czy natychmiast uciekać i starać się zapomnieć o tym, co się widziało. Ja niestety wierzę, że zasada „co zostało zobaczone, nie da się odwidzieć” dlatego tę galerię oglądasz na własną odpowiedzialność ;). Oto najdziwniejsze budynki świata o których pięknie, czy brzydocie każdy decyduje sam!

#1 Budynek-słoń? Takie rzeczy tylko w Bangkoku

budynek
pinterest

#2 Kaden Tower w Kentucky jest tak dziwny, że nie wiem czy jest brzydki czy zaczyna mi się podobać

budynek
pinterest

#3 Orbit Tower została wybudowana w 2012 roku na Igrzyska Olimpijskie w Londynie

budynek
pinterest

Z wieży można podziwiać widok na miasteczko olimpijskie, jednak na tym kończą się funkcje „zgniecionego rollercostera” lub przez złośliwców nazywaną „wieżą Eiffla po wybuchu atomowym”.

#4 Niestety to nie jest koszmar senny, to prawdziwy gigantyczny koszyk

budynek
pinterest

The Longaberger Basket Company to zdecydowanie jeden z najdziwniejszych budynków, które powstały. Prawdziwy kicz i postrach architektury, który można „podziwiać” w Newark, w stanie Ohio.

#5 Budynek w kształcie chińskiej monety? Czemu nie

budynek
pinterest

The Fang Yuan Building w Chinach jest na tyle oryginalny, że musiał znaleźć się na tej liście.

#6 Delftware Warming Station jest uważana za najbrzydszy budynek nawet przez samych Holendrów

budynek
pinterest

Ale chyba nie ma się co dziwić, ten budynek daleko odbiega od architektonicznych geniuszy.

#7 Świątynia Wat Samphran

budynek
pinterest

Jeśli tylko będziecie mieli okazję być w Tajlandii koniecznie zapytajcie miejscowych gdzie znajduje się ta świątynia. Mimo tego, że nie jest ona uwzględniona w większości przewodnikach i książkach o tym państwie, warto wybrać się pod świątynie i na własne oczy zobaczyć smoka, który oplata 17-piętrowy różowy budynek.

#8 Budynek w kształcie Buki

budynek
pinterest

Od przodu Selfridges Department Store w Anglii przypomina trochę Bukę z Muminków, lecz z boku jest niczym rozciągnięta meduza. Wewnątrz tej konstrukcji znajdują się setki sklepów. Jeśli kiedyś uda wam się być w Birmingham to koniecznie zobaczcie ten budynek.

#9 Blokowiska z francuskim szykiem

budynki
pinterest

Rzadko zdarza się zobaczyć ładne i dobrze zaprojektowane skupiska bloków, jednak patrząc na Tours Aillaud, które znajdują się w Nanterre, nasze polskie blokowiska są naprawdę w porządku.

#10 Futurystyczna wizja Chin

budynek
pinterest

CCTV Tower można znaleźć w Pekinie. Wybudowany w 2008 roku wieżowiec jest główną siedzibą Centralnej Telewizji Chińskiej.

#11 Kościół w Liverpoolu

budynek
pinterest

Architektura kościelna to bardzo trudny temat i naprawdę ciężko znaleźć prawdziwe perełki na miarę niedokończonej Sagrady Familii, jednak Katedra Chrystusa Króla, która od 1967 roku szpeci Liverpool jest naprawdę nieciekawym obiektem.

#12 Apartamenty w Seattle

blok
pinterest

Metalowe kształty oraz pochyłe balkony nadają tej konstrukcji wyjątkowego wyglądu, ale czy faktycznie było to konieczne?

#13 Blok Edificio Mirador

budynek
pinterest

Hiszpanie zazwyczaj znają się na architekturze i sztuce, w końcu Jean Miro, Picasso, Dali i Gaudi pochodzili z Hiszpanii. Niestety blok, na który można natrafić w Madrycie nie zalicza się do cennych perełek architektury.

Który budynek jest według Ciebie najbrzydszy? 

30 designerskich mebli i gadżetów, na które wszyscy sąsiedzi będą spoglądali zazdrosnym okiem

Soda oczyszczona ma wiele ciekawych zastosowań

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować

zamknij