×

11 000 zł za kilogram! Te „ogórki” są tak cenne, że ludzie ryzykują życiem, by je zdobyć

Nazywane są ogórkami morskimi, choć są zwierzętami żyjącymi w wodzie i potrafią wystrzeliwać jad. Są niezwykle popularne w Azji, a od niedawna interesują się nimi bardzo poważnie firmy farmaceutyczne. To najdroższe ogórki na świecie!

strzykwa
pinterest

Ogórki morskie

Strzykwy, bo o nich mowa, to przedziwne zwierzęta żyjące w słonych wodach. Nie mają ani oczu, ani kończyn. Posiadają za to oślizgłe, ogórkowate w kształcie ciało zaczynające się pokaźnym otworem gębowym i kończące odbytem.

strzykwa
Jacinta Richardson i Paul Fenwick/wikipedia

Najdroższe ogórki na świecie!

Kilogram strzykw kosztuje często nawet i 11 000 zł (zależnie od konkretnego gatunku). Ogórki morskie nie są jednak cenione za swój smak (neutralny, podobny do tofu, nasiąkają przyprawami, które się do nich doda), ale za swoje właściwości.

strzykwa
pinterest

Właściwości lecznicze strzykwy

W medycynie alternatywnej od dawien dawna są cenione jako środek zwalczający artretyzm, używa się je także do leczenia zakrzepów krwi i walki z nowotworami. A od pewnego czasu intensywne badania nad nimi prowadzą czołowe firmy farmaceutyczne. Okazuje się, że cenne są też suszone strzykwy…

strzykwy suszone
Sabah Dry Sea Cucumber SeaFood / fb

Strzykwy, najdroższe ogórki na świecie

Nazwa strzykw wzięła się stąd, że w obliczu zagrożenia potrafią one wystrzeliwać część swoich organów wewnętrznych nasączonych jadem w kierunku źródła zagrożenia.

strzykwy
pinterest

Są tak cenne, że ludzie ryzykują życiem, by je zdobyć

Ze względu na swoją wartość i unikalność wiele osób, zwłaszcza w Azji, decyduje się na ich własnoręczny połów. Te przygody niestety nieraz kończą się śmiercią – głównie ze względu na nurkowanie na sporych głębokościach bez odpowiedniego sprzętu.

strzykwa
pinterest

Przeczytaj nasz artykuł: Morskie organy nucą muzykę fal, którą tworzą woda i wiatr chorwackiego wybrzeża przez cały rok!

Może Cię zainteresować