×

Architekt płakał, gdy projektował… 13 niecodziennych budynków z całego świata

Architektura bywa sporym wyzwaniem, zwłaszcza, gdy wizja architekta jest… dość ekstremalna. Przemierzyliśmy Internet, aby zaprezentować Wam najdziwniejsze konstrukcje, jakie powstały.

#1 Ups wywrócił się

Ten budynek co prawda nie jest zamieszkany, ale i tak zaskakuje. Umieszczono go w formie projektu artystycznego przed brytyjskim muzeum iluzji. Odwrócona architektura jest bardzo znanym i często wykorzystywanym pomysłem.

#2 Tańcząca wieża

Ten budynek znajdujący się w Pradze w Czechach nazywa się Tańczącym Domem. Jego kształty są bardzo faliste i wyłamują się na tle innych, tradycyjnych budynków. Powstał w 1996 roku i obecnie funkcjonuje jako biurowiec. Na szczycie znajduje się restauracja z pięknym widokiem na miasto.

#3 Jak zbudować hotel? Postaw domek na domku!

Ta dziwna forma Jengi to Inntel Hotels w Zaandam. Architekt tego wyjątkowego dzieła wzorował się na tradycyjnych, drewnianych domach, które wciąż można spotkać w okolicy hotelu. Postanowił jednak stworzyć wyjątkową wizję budynków ułożonych jeden na drugim. Otwarcie nastąpiło w 2010 roku i dziś hotel cieszy się on sporą popularnością.

#4 Domek letniskowy zaklinowany w skałach

Wielu uważa, że Casa do Penedo, która powstała w latach 1972-1974 z inicjatywy architekta z miasta Guimarães jest dziełem programów do obróbki zdjęć. Jednakże nic bardziej mylnego! To realnie istniejący domek letniskowy, który jest pozbawiony prądu. Jego popularność wśród turystów spowodowała, że mieszkanie w nim nie należało do spokojnych. Dodatkowo krajobraz znacząco uległ pogorszeniu z powodu elektrowni wiatrowej, a wyjątkowy budynek stał się obiektem ataków wandalów. Dlatego zmieniono w nim zarówno drzwi, jak i okna, które przypominają pilnie strzeżony obiekt. Obecnie Casa do Penedo zamieniono w niewielki skansen.

#5 Szafka na dokumenty

Manchester Civil Justice Centre to budynek rządowy związany z kwestiami prawnymi. Nic dziwnego, że przypomina on szafkę na dokumenty! Projekt jest pomysłem australijskiego architekta Dentona Corkera Marshalla oraz firmy Mott MacDonald. Budowa ruszyła w 2003 roku i w 2008 roku został oficjalnie oddany do użytku. Na jego otwarciu pojawiła się sama Królowa Elżbieta II.

#6 Biblioteka zbudowana z książek

Niezwykła „półka książkowa” powstała w 2004 roku na śródmieściach Kansas City. Jest to fragment biblioteki publicznej, która znajduje się w Kansas. Pomysł narodził się z chęci nadania wyjątkowego stylu budynku i zachęcić mieszkańców do częstszego korzystania z możliwości biblioteki.

#7 Tak śliczny, że się roztopił

Melting House znajduje się w północnej części Paryża. Jest to rzeźba argentyńskiego rzeźbiarza Leandro Erlicha, który z jej pomocą prezentuje kalambur. Chodzi o słowo „Maison Fond” (stopiony dom) oraz „Mes enfants” (moje dzieci). Ma to nam uświadamiać nietrwałości dziedzictwa, które zostawiamy naszym dzieciom.

#8 Zawalony budynek

Keep Memory Alive Event Center to inicjatywa Larry’ego Ruvo, filantropa, który chciał stworzyć wyjątkowy szpital. Z pomocą przyszedł architekt Frank Gehry, który zaprojektował powyginany budynek. Niezwykła placówka medyczna rozpoczęła swoją działalność w 2007 roku. Obecnie służy do leczenia zaburzeń neurokognitywnych na terenie Nevady.

#9 Pogięta geometria

W Izraelu na terenie Tel Avivu znajdziemy liczne ciekawe i bardzo odważne projekty architektoniczne. Obok klasycznej zabudowy miasta znajdziemy domostwa takie jak powyżej. Zaprojektował go Profesor Tzvi Harel, który naszkicował go na kawałku kartki w latach 80.  Projekt spodobał się lokalnemu przedsiębiorcy Avrahamowi Piltzowi, który postanowił zrealizować niezwykły projekt. jednak ten nie dożył realizacji, która nastąpiła w latach 90. Obecnie służy jako apartamentowiec.

#10 Robo-dom

Robo-dom znajduje się w mieście Badumi w Syrii. Jest on przykładem niecodziennej i wyjątkowej architektury, z której słynie całe miasto. Tamtejsi architekci obok klasycznej i historycznej zabudowy worzą także wyjątkowe i przyciągające uwagę projekty.

#11 Wodna muzyka

Ten wyjątkowy budynek znajduje się w Dreźnie. Gdy pada deszcz z systemu rur wydobywają się muzyczne dźwięki. Znajduje się on w dzielnicy Kunsthofpassage, która jest niezwykle rozchwytywaną atrakcją turystyczną. Jest to pasaż artystycznych dziedzińców i praktycznie każdy z budynków jest tam wyjątkowy.

#12 Gdy robot wywróci się na budynek

Dziwny projekt uniwersytetu technicznego Aoyama to odpowiedź architekta Makoto Sei Watanabe na chaos urbanistyczny, który rozpoczął się w dzielnicy Shibuya w latach 90. ubiegłego wieku. Wspólnie ze studentami stworzył on projekt w 1990 roku i został on ciepło przyjęty przez władzę uczelni. Legenda głosi, że w momencie ataku Godzilli lub innego Kaijū uniwersytet powstanie, aby bronić Japonię!

#13 Sześcienne domy w Rotterdamie, Holandia

Na ulicy Overblaak znajduje się 40 domów zaprojektowanych przez architekta Piet Blom.
Zostały wybudowane w latach 70-tych.
Wszystkie okna w tych budynkach są ustawione pod kątem 45 stopni.

Chcielibyście, aby Wasz dom miał nietuzinkowy kształt?

13 najdziwniejszych budynków, których twórcy mieli niepospolitą fantazję

Jak zrobić uroczą doniczkę Minionka? To całkiem proste!

 
Źródła: www.bryla.pl, www.smartage.pl, en.wikipedia.org, www.morizon.pl, pl.wikipedia.org, www.tripadvisor.com, naszemiasto.pl, kmaeventcenterlasvegas.com, www.israel21c.org, www.atlasobscura.com

Wybrane dla Ciebie

Ekonomiczny fenomen falowanego ogrodzenia! Zaskakująca oszczędność budulca ma uzasadnienie

Jeśli byliście na wyspach, to może zauważyliście wyjątkowe ogrodzenia, które nie są proste. Brytyjczycy budują takie wersje z bardzo prozaicznego i ekonomicznego powodu. Niezwykły styl narodził się prawdopodobnie już w XV wieku Produkcja cegieł była w ówczesnych czasach bardzo mozolnym procesem, dlatego murarze oszczędzali, jak mogli. Stąd narodził się wyjątkowy kształt tych brytyjskich ogrodzeń. Taki […]

20 ponadczasowych zamków, w których chciałoby się zamieszkać choćby na jeden dzień

Każda dziewczyna w którymś momencie swojego życia marzy o byciu księżniczką. A czym byłaby księżniczka bez ślicznego zamku z wysoką wieżą pilnowaną przez smoka? Oto kolekcja imponujących rezydencji ujętych przez obiektyw fotografa Vincenta Croce. #1 Stał się inspiracją m. in. dla „Krainy Lodu”. Słynny Neuschwanstein w Bawarii #2 Dumnie piętrzy się na wzgórzu. Zamek Hohenwerfen […]

23 piękne opuszczone miejsca, które mają klimat jak z filmu grozy

Są zachwycające, a jednocześnie jest w nich coś mocno niepokojącego. Opuszczone miejsca mają swój niezwykły czar, a czasem ma się wrażenie, że opowiadają jakąś niezwykłą historię poprzez rozrzucone w nich przedmioty, czy mury porośnięte roślinnością. Oto najbardziej fascynujące opuszczone miejsca. #1 Opuszczona posiadłość w Belgii #2 Idealny na romantyczną podróż, albo na nakręcenie horroru #3 […]

15 rozwiązań architektonicznych, które uniemożliwiają bezdomnym spanie w miejscach publicznych

Szacuje się, że w Polsce ponad 30 tys. osób nie ma dachu nad głową. W USA ten problem jest znacznie większy. Liczba bezdomnych rośnie wraz z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa. Obecnie na ulicach w Stanach Zjednoczonych mieszka ponad 800 tys. obywateli. Niestety wiele miast całkowicie nie radzi sobie z tym problemem. Bezdomni rozkładają swoje śpiwory […]

20 muzeów z całego świata, których budynki już same w sobie są eksponatami zapierającymi dech w piersiach

W większości są monumentalne i robią niesamowite wrażenie. Widać przy nich, że ich architektom nie brakowało wyobraźni. A łączy je jedno: wszystkie są „nudnymi” muzeami. Oto kolekcja niesamowitych muzeów z całego świata. #1 Muzeum Przyszłości, Zjednoczone Emiraty Arabskie #2 Muzeum Jutra, Brazylia #3 Szanghajskie Muzeum Astronomii, Chiny #4 Muzeum Designu Holon, Izrael #5 Państwowe Muzeum […]

18 infrastrukturalnych perełek, którymi zachwycają się nie tylko inżynierowie

To prawdziwe cudeńka infrastruktury, które udowadniają, że zwykła droga, czy most mogą zachwycać, jeśli tworzone są przez ludzi z niebanalną wyobraźnią. Dlaczego tak mało jest takich rzeczy w naszym kraju… Oto kolekcja zapierających dech projektów. #1  Fragment autostrady A1 w Holandii #2 Wiadukt Millau (Francja) #3 Most Sart Canal w Belgii #4 Lotnisko Jewel Changi […]