×

17 najdziwniejszych kwiatów, które wyglądają jak istoty przybyłe z zaświatów

W świecie flory nie brakuje prawdziwych osobliwości. Niektóre rośliny upodobniają się do czapli, trzmieli, a inne do złudzenia przypominają dłonie, tancerki, a nawet pozaziemskie istoty.

1. Storczyk (Orchis italica)

Storczyk przypominający nagiego człowieczka pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Jest gatunkiem zagrożonym. Jego kwiaty używane są jako środek przeciwbiegunkowy, przeciwwzdęciowy i afrodyzjak.

storczyk
Otakundead / reddit

2. Dwulistnik pszczeli (Ophrys apifera)

Uroczy gatunek storczyka, którego kwiaty wyglądają jak uśmiechnięte trzmiele w locie. Rośnie w Europie, Afryce Północnej, na Bliskim Wschodzie. Co ciekawe odkryto, że zadomowił się także w Sudetach i na Górnym Śląsku.

pinterest

3. Impatiens bequaertii

Ten niezwykle rzadko spotykany niecierpek przypomina tańczące dziewczyny w długich sukniach. Występuje we wschodniej Afryce, a jego kwiaty przybierają kolor biały lub różowy.

pinterest

4. Pecteilis radiata

Zjawiskowa orchidea, która wygląda jak czapla biała z rozpostartymi skrzydłami. Występuje w Rosji, Japonii, Chinach i Korei. Na jednej łodydze może rozwinąć się do 10 kwiatów.

pinterest

5. Dwulistnik muszy (Ophrys insectifera)

Ten storczyk rośnie tylko w Europie (w Polsce jest rzadko spotykany). Jego kwiaty wyglądają jak muchy z dużymi oczami i wyciągniętymi odnóżami. Zapylany jest przez niektóre owady z rzędu błonkówek, gdyż swoim kształtem przypomina im samice.

pinterest

6. Małpia orchidea (Dracula simia)

Ten wyjątkowy storczyk patrzy na świat oczami małpki. Ma nos, brodę, wyszczerzone zęby i oczy. Rośnie na wysokości ponad 900 m n.p.m. Można go zobaczyć w lasach Peru oraz Ekwadoru. Kwitnie przez cały rok i wydziela słodki zapach, który kojarzy się z dojrzałymi pomarańczami.

storczyk jak małpka
pinterest

7. Anguloa uniflora

Unikatowy storczyk, który został odkryty w Andach w XVIII wieku. Przypomina małe dziecko zawinięte w pieluszki. Można go spotkać w Kolumbii i Peru.

pinterest

8. Psychotria elata

Ekstrawagancka roślina, którą można spotkać w deszczowych lasach Ameryki Południowej. Czerwono zabarwione liści chronią małe białe i żółte kwiaty, które znajdują się wewnątrz. Swoimi „kolorowymi ustami” roślina zwabia kolibry i inne ptaki.

pinterest

9. Hydra afrykańska (Hydnora africana)

To nie zwierz, a rośliny, która zadomowiła się w południowej Afryce. Wydziela nieprzyjemny zapach, nie posiada liści, jest pasożytem i początkowo była uznawana za gatunek grzyba. Hydra wytwarza jagody jedzone przez lokalną ludność.

pinterest

10. Storczyk Phalaenopsis amabilis

Gatunek jest bardzo rozpowszechniony w Azji. Nazwę nadał mu holenderski botanik, który był przekonany, że obserwuje grupę motyli nieruchomo siedzącą na drzewie. Później okazało się, iż były to kwiaty. Przyrodnikowi przypominały ćmy i tak właśnie zostały nazwane (phalaina to po grecku ćma).

pinterest

11. Litops (Lithops comptonii)

Te sukulenty przypominają ozdobne kamienie. Pochodzą z RPA i z powodzeniem można je uprawiać w doniczce. Nie mają łodygi i kwitną jesienią.

iamprofoundbandit / reddit

12. Dzbanecznik (Nepenthes)

Znanych jest 168 gatunków dzbaneczników, które rosną w Azji Południowo-Wschodniej. Liście rośliny przypominają pojemne dzbany na wodę. W rzeczywistości napełnione są płynem trawiennym, do którego wpadają owady.

dzbanecznik
pinterest

13. Chiranthodendron pentadactylon

Drzewo należy do rodziny malwowatych i rośnie w Meksyku i Gwatemali. Jego kwiaty zwane są ręką diabła, a owoce wykorzystuje się w medycynie ludowej do leczenia chorób serca.

pinterest

14. Stapelia grandiflora

Kwiaty tej rośliny przypominają pięcioramienne rozgwiazdy i wydzielają zapach, który przypomina odór gnijącego mięsa. Dzięki temu stapelia wabi zapylające ja muchówki. Pochodzi z południowych rejonów Afryki.

pinterest

15. Pantofelnik Darwina (Calceolaria uniflora)

Te górskie kwiaty odkryte przez Darwina w latach 1831-1836 można spotkać na Ziemi Ognistej w Ameryce Południowej. Przypominają pokojówki, lub… kosmitów.

kwiaty jak pokojówki
hortulanuslitteris / reddit

16. Gurdlina ogórkowata (Trichosanthes cucumerina)

Uprawiana jest w Australii i Azji do celów kulinarnych. Kwiaty, tego pnącza z rodziny dyniowatych, wyglądają jak małe płatki śniegu. Jadalne są owoce. Spożywa się je na surowo, po ugotowaniu lub w formie przecieru.

pinterest

17. Krąpiel całolistna (Tacca integrifolia)

Roślinę można spotkać w azjatyckich lasach. Swoim wyglądem przypomina nietoperza z długimi wąsami. Jej duże kwiatostany osiągają do 50 cm średnicy. Tajowie wykorzystują kłącze krąpieli do obniżania ciśnienia tętniczego krwi.

pinterest

Która roślina zrobiła na Tobie największe wrażenie?

Źródła: florystyczneinspiracje.pl, florystyczneinspiracje.pl, florystyczneinspiracje.pl

Może Cię zainteresować

zamknij