×

15 najdziwniejszych roślin, które można spotkać na ziemi. One wyglądają jak istoty przybyłe z zaświatów

W świecie flory nie brakuje prawdziwych osobliwości. Niektóre rośliny upodobniają się do czapli, trzmieli, a inne do złudzenia przypominają dłonie, tancerki, a nawet pozaziemskie istoty.

1. Krąpiel całolistna (Tacca integrifolia)

Roślinę można spotkać w azjatyckich lasach. Swoim wyglądem przypomina nietoperza z długimi wąsami. Jej duże kwiatostany osiągają do 50 cm średnicy. Tajowie wykorzystują kłącze krąpieli do obniżania ciśnienia tętniczego krwi.

2. Dwulistnik pszczeli (Ophrys apifera)

Uroczy gatunek storczyka, którego kwiaty wyglądają jak uśmiechnięte trzmiele w locie. Rośnie w Europie, Afryce Północnej, na Bliskim Wschodzie. Co ciekawe odkryto, że zadomowił się także w Sudetach i na Górnym Śląsku.

3. Impatiens bequaertii

Ten niezwykle rzadko spotykany niecierpek przypomina tańczące dziewczyny w długich sukniach. Występuje we wschodniej Afryce, a jego kwiaty przybierają kolor biały lub różowy.

4. Pecteilis radiata

Zjawiskowa orchidea, która wygląda jak czapla biała z rozpostartymi skrzydłami. Występuje w Rosji, Japonii, Chinach i Korei. Na jednej łodydze może rozwinąć się do 10 kwiatów.

5. Dwulistnik muszy (Ophrys insectifera)

Ten storczyk rośnie tylko w Europie (w Polsce jest rzadko spotykany). Jego kwiaty wyglądają jak muchy z dużymi oczami i wyciągniętymi odnóżami. Zapylany jest przez niektóre owady z rzędu błonkówek, gdyż swoim kształtem przypomina im samice.

6. Małpia orchidea (Dracula simia)

Ten wyjątkowy storczyk patrzy na świat oczami małpki. Ma nos, brodę, wyszczerzone zęby i oczy. Rośnie na wysokości ponad 900 m n.p.m. Można go zobaczyć w lasach Peru oraz Ekwadoru. Kwitnie przez cały rok i wydziela słodki zapach, który kojarzy się z dojrzałymi pomarańczami.

7. Anguloa uniflora

Unikatowy storczyk, który został odkryty w Andach w XVIII wieku. Przypomina małe dziecko zawinięte w pieluszki. Można go spotkać w Kolumbii i Peru.

8. Psychotria elata

Ekstrawagancka roślina, którą można spotkać w deszczowych lasach Ameryki Południowej. Czerwono zabarwione liści chronią małe białe i żółte kwiaty, które znajdują się wewnątrz. Swoimi „kolorowymi ustami” roślina zwabia kolibry i inne ptaki.

15 roślin, których magiczny urok stwarza wrażenie, że pochodzą ze świata fantazji i czarów

9. Hydra afrykańska (Hydnora africana)

To nie zwierz, a rośliny, która zadomowiła się w południowej Afryce. Wydziela nieprzyjemny zapach, nie posiada liści, jest pasożytem i początkowo była uznawana za gatunek grzyba. Hydra wytwarza jagody jedzone przez lokalną ludność.

10. Storczyk Phalaenopsis amabilis

Gatunek jest bardzo rozpowszechniony w Azji. Nazwę nadał mu holenderski botanik, który był przekonany, że obserwuje grupę motyli nieruchomo siedzącą na drzewie. Później okazało się, iż były to kwiaty. Przyrodnikowi przypominały ćmy i tak właśnie zostały nazwane (phalaina to po grecku ćma).

11. Litops (Lithops comptonii)

Te sukulenty przypominają ozdobne kamienie. Pochodzą z RPA i z powodzeniem można je uprawiać w doniczce. Nie mają łodygi i kwitną jesienią.

Ozdobne kamienie, które są żywymi roślinami! Sukulenty, które wyglądają jak z innej planety

12. Dzbanecznik (Nepenthes)

Znanych jest 168 gatunków dzbaneczników, które rosną w Azji Południowo-Wschodniej. Liście rośliny przypominają pojemne dzbany na wodę. W rzeczywistości napełnione są płynem trawiennym, do którego wpadają owady.

13. Chiranthodendron pentadactylon

Drzewo należy do rodziny malwowatych i rośnie w Meksyku i Gwatemali. Jego kwiaty zwane są ręką diabła, a owoce wykorzystuje się w medycynie ludowej do leczenia chorób serca.

14. Stapelia grandiflora

Kwiaty tej rośliny przypominają pięcioramienne rozgwiazdy i wydzielają zapach, który przypomina odór gnijącego mięsa. Dzięki temu stapelia wabi zapylające ja muchówki. Pochodzi z południowych rejonów Afryki.

15. Gurdlina ogórkowata (Trichosanthes cucumerina)

Uprawiana jest w Australii i Azji do celów kulinarnych. Kwiaty, tego pnącza z rodziny dyniowatych, wyglądają jak małe płatki śniegu. Jadalne są owoce. Spożywa się je na surowo, po ugotowaniu lub w formie przecieru.

Która roślina zrobiła na Tobie największe wrażenie?

Rośliny mają moc! 10 imponujących rekordzistów, którym należy się miejsce w księdze Guinnessa

 
Źródła: florystyczneinspiracje.pl, florystyczneinspiracje.pl, florystyczneinspiracje.pl

Wybrane dla Ciebie

6 powodów dlaczego dzieci powinny opuścić betonowe dżungle i zacząć wspinać się na drzewa

Jak się okazuje dzieci powinny jak najszybciej opuścić murowane cztery ściany i wyjść na łono natury. Drzewa mają na ich zdrowie zbawienny wpływ. Drzewa wygrywają z łąkami Brytyjscy naukowcy przeprowadzili szereg badań na grupie 3568 londyńskich uczniów w wieku 9-15 lat. Okazało się, że umysł dzieci, które częściej przebywały w otoczeniu drzew pracował efektywniej. Co […]

20 przykładów na to, jak natura potrafi zadrwić z człowieka i cywilizacji

Oto dowody na to, że natura jest nieujarzmiona. Niezależnie od postępów cywilizacji i życia toczącego się nieraz w zabetonowanych miastach. Natura wciśnie się wszędzie i niestraszne są jej żadne przeszkody. Nie wierzysz? To popatrz. 1. „Pfff… myśleli, że powstrzyma mnie siatka? Naiwni!” 2. To musiał być asfalt na polskich drogach 3. Niektórym nawet mury nie […]

22 produkty żywnościowe, które rosną w zaskakujący sposób

Większość osób, kupując zmielony pieprz bądź szczelnie zapakowane daktyle, nie zastanawia się jak one rosną w środowisku naturalnym. Tymczasem niektóre przyprawy, orzechy czy owoce dojrzewają w sposób, którego nikt by się  nie spodziewał. Obejrzyj zdjęcia i przekonaj się skąd na nasze stoły trafiają m.in. orzeszki ziemne czy brukselka. 1. Proszek kakaowy uzyskiwany jest z nasion […]

Rośliny mają moc! 10 imponujących rekordzistów, którym należy się miejsce w księdze Guinnessa

Jakie jest najtwardsze drewno? Które drzewo rośnie najszybciej? Jak wygląda największy pojedynczy kwiat? W świecie przyrody można spotkać prawdziwych rekordzistów, którzy zadziwiają swoimi imponującymi osiągnięciami. 1. Największe nasiona… …na świecie wytwarza roślina zwana lodoicją seszelską (to gatunek palmy). Znajdują się one w owocu, który przypomina pośladki. 😉 Jedno nasiono może osiągnąć wagę nawet do 22 […]

25 nieziemskich cudów natury, które uspokoją skołatane nerwy. Botaniczne dzieła sztuki

Wiosna i lato to cudowny czas. Wówczas cała przyroda pokazuje wszystko to, co ma najlepsze. Wystarczy tylko wyjść do ogrodu lub parku, aby ujrzeć prawdziwe botaniczne cuda! 1. Kwiat karczocha 2. Pszczoła żerująca w trójliście wielkokwiatowym 3. Bordowy kwiat filodendrona 4. Wisteria wspinająca się po fasadzie domu w Londynie 5. Stokrotkowy dywan w parku kwiatów […]

Jak zasadzić wrzosy w ogrodzie?

Od kilku dni pomimo ciepła i słońca, zdajemy sobie sprawę o kończących się niedługo wakacjach. Potem nadejdzie jesień, a nieodłącznym elementem mojej jesieni są pięknie wyglądające wrzosy. Delikatne różowo – fioletowo kwiatki, przypominają mi spokojne i romantyczne lasy oraz dzikie pola. Jak zasadzić wrzosy w ogrodzie? O czym warto pamiętać przy pielęgnacji wrzosów? Wrzosy w […]