×

10 najmniejszych krajów na świecie. Tajemnicze państwa o których istnieniu mało kto wie

Kraj to według słownika PWN „zamieszkane terytorium stanowiące całość polityczną i gospodarczą”. O dziwo takie twory nie zawsze muszą być uznawane przez inne kraje bądź państwa, aby egzystować. Przedstawiamy Wam najmniejsze kraje na świecie, które istnieją.

#10 Palau

Republika Palau to kraj wyspiarski, który składa się z ponad 300 wysp różnej wielkości. Liczba obywateli wynosi 21 tysięcy, jednakże nie narzekają oni na brak przyjezdnych. Palau to jedno z niesamowitych miejsc na Ziemi: jego lasy deszczowe są pełne unikalnych roślin i ptaków, a wody terytorialne zamieszkuje 130 zagrożonych gatunków rekinów. Jednakże najbardziej niezwykłym widokiem w kraju jest jezioro z ponad 2 milionami meduz. Wbrew pozorom są one całkowicie niegroźne, albowiem z powodu braku naturalnych drapieżników utraciły swoje trujące macki. O dziwo Palau nie ma także żadnego długu zagranicznego, choć gospodarka opiera się w dużej mierze na rolnictwie oraz turystyce.

#9 Niue

Niue to małe państwo wyspiarskie w Oceanii. Mimo naprawdę niesamowitych widoków turystyka nie jest tam popularna. Dlatego kraj jest w dużym stopniu uzależniony od pomocy zagranicznej, zwłaszcza z Nowej Zelandii. Stolica Alofi to tylko mała wioska licząca mniej niż 600 mieszkańców. Jednakże wyspa ma własne lotnisko i prawdziwy supermarket — jedyny w całym stanie. Terytorium ma powierzchnię 260 km² i zamieszkuje je łącznie 1626 osób (dane z 2017 roku).

#8 Saint Kitts i Nevis

to dwie wyspy sąsiadujące ze sobą, które uzyskały niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1983 roku. Głównymi obywatelami (w 92,5%) są osoby pochodzenia afrykańskiego. Wszystkich mieszkańców jest ponad 52 tysiące. Gospodarka opiera się na rolnictwie, jednak gałąź turystyczna nieustannie się rozrasta i przynosi coraz większe zyski. Jednym z głównych źródeł dochodu tego regionu jest program obywatelstwa ekonomicznego, który umożliwia każdemu, kto ma co najmniej 250 000 dolarów, zainwestować w lokalny przemysł cukrowniczy i tym samym uzyskać status obywatela St. Kitts. Innym sposobem na uzyskanie obywatelstwa jest zakup nieruchomości o wartości nie mniejszej niż 400 000 dolarów na jednej z dwóch wysp.

#7 Księstwo Hutt River

Księstwo Hutt River było położone w australijskiej prowincji o tej samej nazwie. Zostało założone przez Leonarda Casleya, który ogłosił swoje gospodarstwo jako nowe i niezależne państwo w 1970 roku. Od tego czasu jego mieszkańcy (30 osób) nie płacili żadnych podatków, co doprowadziło do licznych konfliktów z prawem. Chociaż kraj nie był uznawany przez żadne państwo, miał własną walutę, znaczki i paszporty. W różnych częściach księstwa turyści mogą wciąż zobaczyć popiersia Jego Królewskiej Mości, księcia Leonarda I Hutta, który zmarł 13 lutego 2019 roku. Ostatecznie syn władcy Graeme Casley w sierpniu 2020 roku sprzedał posiadłość oraz ogłosił, że terytorium wróciło do Australii. Zysk ze sprzedaży wykorzystał do zapłacenia zaległych podatków w wysokości 3 mln dolarów australijskich.

#6 Tuvalu

Tuvalu to jeden z najmniejszych i najbiedniejszych krajów świata. Głównym źródłem zarobków jest rolnictwo i rybołówstwo (78 procent pracujących), a tylko 9 procent pracuje w przemyśle i budownictwie. Za sektor usług odpowiada 13 procent obywateli. Dlatego kraj otrzymuje sporą pomoc humanitarną z zagranicy.

#5 Nauru

Nauru to najmniejsza niezależna republika i najmniejsze państwo wyspiarskie na naszej planecie. Nauru nie ma oficjalnej stolicy ani systemu transportu publicznego. Mieszkańcy wykorzystują prywatne pojazdy do poruszania się po licznych drogach na wyspie. Z powodu skażenia środowiska na skutek eksploatacji fosforytów, republika jest bardzo niepopularna wśród turystów. Stopa bezrobocia w 2004 roku oszacowano na aż 90%! Kolejnym „rekordem” Nauru jest liczba osób otyłych: wskaźnik otyłości w kraju przekracza 70%.

#4 Księstwo Seborgi

Tą mikronacją na terytorium Włoch rządzi Jego Książęca Mość Marcello I. Księstwo Seborga to w rzeczywistości miasteczko o tej samej nazwie w pobliżu granicy z Francją. Według danych z końca 2010 roku ten „niezależny” teren zamieszkuje 319 osób, z czego 37 to cudzoziemcy. Nierozpoznane państwo ma armię składającą się z aż 3 osób: Ministra Obrony i dwóch strażników granicznych. Łącznie tereny je okalające o łącznej powierzchni 14 km².

#3 Republika Molossii

Ta republika została założona przez Kevina Baugha w 1977 roku. Znajduje się na terenie Nevady w USA. Łącznie jej teren zamieszkuje 27 osób, które w większości są rodziną Baugha. Molossia ma swój własny hymn, godło i flagę narodową. Na jej terenie lepiej uważać — za najcięższe przestępstwa może grozić nawet kara śmierci! „Kraj” wydaje nawet własne paszporty, aktywnie rozwija także program kosmiczny.

#2 Zakon Maltański

Oprócz Watykanu na terytorium Rzymu znajduje się jeszcze jedno maleńkie państwo, które nazywa się Suwerenny Rycerski Zakon Maltański. Jego powierzchnia wynosi 0,012 km² i zajmuje trzy budynki. Dwa z nich znajdują się w Rzymie, a trzeci na Malcie. Początki zakonu maltańskiego sięgają średniowiecza i ewoluował on do formy, jaką znamy dzisiaj. Zajmuje się on głównie działalnością humanitarną oraz działa jako obserwator w różnych organizacjach takich jak ONZ czy UNESCO. Kraj ma własną walutę, znaczki, stronę internetową, numery samochodów i paszporty. Od 2004 roku na terenie Warszawy znajduje się Ambasada Zakonu Maltańskiego w Polsce i według danych z 2007 roku liczy on ponad 12 tys. członków. Do zakonu należy m.in. były minister zdrowia Łukasz Szumowski.

#1 Sealand

Co można zrobić ze starą platformą przeciwlotniczą Fortu Roughs (o wymiarach 40 × 140 m) znajdującą się u wybrzeży Wielkiej Brytanii? W Paddy Roy Bates były brytyjski oficer stwierdził, że to idealne miejsce na założenie małego państwa. Wszystko z powodu podatków, które jak uważał za środek do gnębienia obywateli. Głównym źródłem utrzymania nowego państwa miała być piracka stacja radiowa Radio Essex. Sealand jest rządzony przez samozwańczego księcia regenta Michaela Batesa (syna założyciela) i tak naprawdę każdy może zostać hrabią, baronem, a nawet księciem: tytuł szlachecki można kupić za kilkaset funtów brytyjskich na stronie internetowej stanu. Według różnych źródeł platformę zamieszkuje 27 osób, jednak jest to liczba całkowicie płynna.

#Bonus Najmniejszym w pełni uznanym krajem jest Monako

To intrygujące państwo-miasto jest położone na zboczu Alp Nadmorskich nad Morzem Śródziemnym. Pozostaje ona w bardzo bliskich kontaktach z Francją, co powoduje, że pomimo swojej wielkości ma ono sporych posłuch w strukturach Unii Europejskiej. Monako jest monarchią konstytucyjną rządzoną przez ród Grimaldich. Jego obecnym reprezentantem jest król Albert II. Miasto jest na tyle „małe”, że większość turystów oraz obywateli porusza się wszędzie pieszo. Na jego terenie mieszka blisko 37 tys. mieszkańców.

 

Zobacz też filmik: Eksperyment z mlekiem i barwnikami

 
Źródła: brightside.me

Wybrane dla Ciebie

15 intrygujących ciekawostek o Szwecji. Kraj, który ma bardzo nietypowe przyzwyczajenia

Odległe i zimne kraje skandynawskie zadziwiają nas wieloma rzeczami — od polityki po styl życia. Szwecja należy do tego intrygującego grona i skrywa masę ciekawych rzeczy. A i pamiętajcie, że pełna nazwa tego kraju to Królestwo Szwecji. #15 Szwedzi żyją ekologią i bardzo dbają o tereny zielone Szwedzkie miasta są pełne zieleni, a sami obywatele przykładają ogromną […]

9 zaskakujących zasad, które obowiązują podczas posiłku w różnych krajach Świata

Poznawanie lokalnego jedzenia to jedno z najlepszych przyjemności na wakacjach. Taka odmienna kuchnia to dla naszych kubeczków smakowych istny raj, a dla naszego brzuszka radość. Jednak warto zapoznać się z pewnymi zachowaniami podczas jedzenia, które mogą być źle odebrane za granicą. #9 Lewa ręka, to zła ręka w większości krajów Bliskiego Wschodu! via GIPHY Jedzenie […]

16 najbardziej zjawiskowych rzek na świecie, które każdego zachwycają ogromem niezwykłego uroku

Natura wprawia w zachwyt nie tylko majestatycznymi górami czy gęstymi puszczami i dzikimi stworzeniami. Zachwycające potrafią być również rzeki. Niektóre z nich płyną wąskimi korytami, inne żłobią kręte kaniony bądź przeistaczają się w wodospady.  Zobacz jak wyglądają najbardziej niezwykłe rzeki świata. 1. Gui Jiang płynie w południowych Chinach. Jej długość to 437 km 2. Socza […]

Dziwne ciekawostki z 13 różnych krajów, które zaskakują turystów

W każdym kraju są jakieś zwyczaje, które dla obcokrajowca – turysty bywają zaskakujące. Pewnych sytuacji po prostu się nie spodziewamy. Oto ciekawostki o 13 różnych krajach. 1. Turkmenistan Turkmenistan często nazywany jest Koreą Północną Azji Środkowej. Około 70% jego powierzchni to pustynia. Krater Darvaza, znany jako Wrota Piekieł pali się od 50 lat. Podpalony celowo […]

21 oszałamiających zdjęć wartych każdej nagrody we wszystkich konkursach fotograficznych Świata

Istnieją jeszcze na świecie miejsca, które urzekają swoją dzikością i niedostępnością. To głębiny oceanów, samotne jaskinie czy położone w wysokich górach jeziora. Właśnie w takie miejsca udają się fotografowie, aby uchwycić na swoich kliszach niezwykłe gatunki zwierząt bądź oszałamiając spektakle odgrywane przez naturę. 1. Joseph Cheires and Martin Harvey. Wieloryb zaczepia turystów 2. Marcin Zając. […]

12 zapierających dech w piersiach dróg, którymi podróż będzie należała do niezapomnianych

Niemal codziennie jeździmy gdzieś samochodem. Niestety, nasze podróże często nie mają nic wspólnego z malowniczymi krajobrazami, które możemy zobaczyć na wielu telewizyjnych reklamach. Takie miejsca naprawdę istnieją! Jedno jest pewne… Nie ma nic bardziej relaksującego niż powolna przejażdżka po nieznanych drogach z dala od miasta. Drogi te są cudowne, a brak natłoku samochodów sprawia, że te chwile mogą […]