×

8 najbardziej niebezpiecznych lotnisk na Świecie. Tylko dla pilotów o żelaznych nerwach!

„Dzień dobry! Mówi Wasz kapitan, po prawej stronie widzimy wspaniały zachód słońca. Za kilka minut podchodzimy do lądowania, prawdopodobnie się uda, ale jakby nie wyszło to z góry przepraszam!”

#1 Saba Airport

Co może być wspanialszego od pasa startowego o długości 305 metrów? Ulokowano go na wyspie, więc w momencie, gdy nie wyhamujesz lub nie rozpędzisz się wystarczająco po starcie, trafisz do morza. Wspaniałe miejsce na wakacje!

#2 Telluride Regional Airport

Piękne widoki na wzgórzu, miejsce otoczone lasem oraz pas startowy kończący się olbrzymim urwiskiem. Lotnisko regionalne Telluride znajduje się w południowo-zachodnim Kolorado i jest powszechnie uważane za jedno z najbardziej przerażających na świecie! Do tego jest to jedno z najwyżej położonych lotnisk w Ameryce, gdyż znajduje się na wysokości 2,76 km n.p.m. Tu to dopiero można nabawić się lęku wysokości już przed lataniem!

#3 Princess Juliana International Airport in St. Maarten

Wygrzewasz się na plaży, radośnie korzystając z urlopu. Nagle widzisz samolot, który zmierza w Twoją stronę. Praktycznie wygląda to tak jakby miał wylądować na Tobie! Witamy na plaży w pobliżu portu lotniczego Princess Juliana, mieszczącego się zaraz obok miejsca, gdzie aktywnie czas spędzają turyści. Siła pędu generowanego przez lądujące samoloty niejednokrotnie wrzuciła do morza co bardziej nieostrożnych plażowiczów. To jednak nie przeszkadza im obserwować jak piloci usadawiają na pasie potężne maszyny.

#4 Paro Airport

Ukryte w Himalajach lotnisko Paro słynie z tego, że jest jednym z najtrudniejszych do wylądowania na świecie. W rzeczywistości tylko garstka pilotów jest do tego uprawniona. Położone w Bhutanie lotnisko znajduje się około 2,4 km n.p.m. Brzmi nawet całkiem przyjemnie, ale należy pamiętać, że lotnisko jest otoczone ostrymi szczytami o wysokości prawie 5500 metrów.

#5 McMurdo Air Station

Zimno, lód oraz mała widoczność. Ktoś był na tyle szalony, że postanowił stworzyć lotnisko na… Antarktydzie! McMurdo Air Station posiada pas startowy który nie jest co prawda krótki, ale zbudowano go na jest na „białym lodzie” (ubity śnieg), co może utrudniać lądowanie, nawet w dobrych warunkach pogodowych. Do tego miejsce nie posiada odpowiedniego oświetlenia, więc pilot musi lądować na „czuja”. W 1970 roku C-121 ześlizgnął się z pasa startowego i nadal tam leży, zakopany w śniegu.

#6 Narsarsuaq Airport

Lądowanie na Grenlandii jest równie przyjemne, jak na Antarktydzie. Port lotniczy Narsarsuaq „kusi” swoim pasem, który prowadzi wprost do morza. Pogoda jest tutaj totalnie nieprzewidywalna, co powoduje intensywne turbulencje i słabą widoczność na podejściu. To ekstremalnie niewygodne zarówno dla załogi, jak i pasażerów. Uskoki wiatru wpływają na samoloty, które w połączeniu z oblodzonym pasem startowym mogą doprowadzić do katastrofy.

#7 Wellington International Airport

Nowa Zelandia dla wielu kojarzy się z Władcą Pierścieni, ale wyjątkowa wyspa może się pochwalić także bardzo wyjątkowym lotniskiem. Port lotniczy Wellington posiada w pas startowy o długości 1935 metrów i oba końce mają swój początek w morzu. Podejście do niego jest również bardzo trudne dla pilotów, ponieważ lotnisko znajduje się w górzystym obszarze kraju, który słynie z porywistych wiatrów, które jeszcze bardziej utrudniają manewrowanie przed lądowaniem. A i przy wysiadaniu pasażerowie nieraz byli ścinani z nóg przez wspomniane wiatry.

#8 Gisborne Airport

Kolejne lotnisko w Nowej Zelandii, które doprowadza do szału pilotów. Co można wybudować na pasie startowym, aby maksymalnie utrudnić sobie lądowanie? Otóż… tory kolejowe. Port lotniczy Gisborne ma trzy trawiaste pasy startowe i jeden główny pas. lądowania wymagają dokładnej koordynacji z nadjeżdżającymi pociągami. Z tego powodu nierzadko zdarza się, że samoloty lub pociągi mają opóźnienia, aby umożliwić drugiemu bezpieczne przejście.

Boicie się latać?

Oto co wydarzyłoby się, gdybyś podczas lotu samolotem otworzył drzwi. Zagadka rozwiązana!

 

Wybrane dla Ciebie

21 osób dzieli się wakacyjnymi wspomnieniami bez względu na poziom towarzyszącego im szczęścia

Wiele osób sezon urlopowy ma już za sobą. Teraz pozostało tylko oglądanie zdjęć z wakacji oraz opowiadanie znajomym o swoich przygodach. Niektórym udało się odwiedzić wspaniałe miejsca i przenocować w dobrym hotelu. Jednak są i tacy, którzy mieli mniej szczęścia. Zobacz co najbardziej utkwiło w pamięci podróżnikom. 1. Kiedy wyjeżdżając na urlop zakładasz omyłkowo dwa […]

20 mocarnych zabezpieczeń, które nic nie zabezpieczają

Niektórzy mają istną obsesję na punkcie bezpieczeństwa, zamków, kłódek i systemów ochrony. Czasem jest to posunięte aż do absurdu, a czasem tak wkurza innych ludzi wokół, ze robią sobie z tego żarty. Oto kolekcja mocarnych systemów bezpieczeństwa. #1 Kiedy mieszkasz ze współlokatorami, których nie wybrałeś #2 Prawdziwy mistrz #3 Ojej… #4 Solidność to podstawa #5 […]

91-letnia podróżniczka w samotnej wyprawie po świecie. Nikt nie był w stanie jej zatrzymać

Większość osób w zaawansowanym wieku woli pozostać w domu i cieszyć się spokojną starością. Jednakże Elena Erkhova wolała w wieku ponad 90 lat zwiedzać świat! Babuszka w podróży Elena Erkhova w wieku 91 lat aktywnie podróżowała i co więcej dzieliła się tym w mediach społecznościowych. Wśród internautów była bardziej znana jako Baba Lena, babuszka lub […]

19 dowodów na to, że w życiu może być jak w filmie. Para podróżuje po świecie i odtwarza sceny z kinowych hitów

Judith i Robin to zakochani w sobie blogerzy, których pasją jest zwiedzanie świata. Para podróżuje do krajów, w których kręcone były znane produkcje filmowe. Wszystko po to, aby jak najlepiej odtworzyć kultowe sceny znane z kinowych hitów. Wychodzi im to znakomicie. 😉 Oto kolekcja najlepszych filmowych scen odtworzonych przez Judith i Robina. #1 Tenet (włoskie […]

Nie każdy chce wąchać Twoje stopy, czyli samolotowy savoir-vivre. 13 zasad, które ułatwią każdą podróż

Podróżowanie samolotem stało się obecnie bardzo powszechne. Każdy może zakupić bilet i udać się na urlop do dowolnego kraju. Jednak podczas lotu należy zastosować się do kilku zasad. Wszystko po to, by nie utrudniać podróży sobie oraz współpasażerom. Samolotowy savoir-vivre opiera się przede wszystkim na dobrym wychowaniu. 1. Podniebni kelnerzy Obsługa samolotu to nie kelnerzy […]

14 patentów, które zabezpieczą Twój dom przed włamaniem. Skutecznie odstraszą złodziei

Z każdym rokiem wzrasta liczba włamań do nieruchomości w naszym kraju. W 2019 r. policja odnotowała ich ponad 71 tys. Przestępcy atakują zwykle w momencie, kiedy domownicy są na wakacjach. Jednak stosując kilka prostych trików, skutecznie zabezpieczysz swój dom i uczynisz z niego małą twierdzę. 😉 1. Zamykaj drzwi Zawsze zamykaj drzwi wejściowe! Nawet gdy […]