×

Najpopularniejsze rodzaje kołder

Wypełnienie kołdry w dużej mierze decyduje o jej właściwościach termicznych. Co ciekawe, kupując kołdrę, możecie wybierać spośród wielu rodzajów wypełnienia. Każde z nich ma swoje zalety i wady. Na pewno warto przyjrzeć się charakterystyce każdego wypełnienia. Dzięki temu łatwiej Wam będzie podjąć decyzję odnośnie zakupu kołdry o najlepszych właściwościach.

jaka kołdrę wybrać
fot. materiały prasowe

Czym charakteryzuje się kołdra puchowa?

Kołdry wypełnione puchem są przede wszystkim bardzo lekkie. Doskonale chronią przed zimnem. W ofercie większości producentów można znaleźć rozmaite rodzaje kołder puchowych. Różnią się one przede wszystkim rodzajem oraz ilością puchu. Specjaliści dużo bardziej polecają kołdry wypełnione puchem gęsim ze względu na fakt, że są one dużo bardziej wytrzymałe i mają najwyższe parametry cieplne. Niektóre kołdry puchowe są bezpieczne dla alergików oraz dzieci. Wynika to z faktu, że dodatek puchu kulkowego nie gromadzi kurzu ani roztoczy.

Czym charakteryzuje się kołdra z pierza?

Kołdry wykonane z pierza są w gruncie rzeczy bardzo zbliżone do puchowych. Główną różnicą jest oczywiście specyfika wypełnienia. W kołdrach z pierza wypełnienie stanowią gęsie pióra odarte z twardych części (sprężyste darte) lub w całości. Kołdry wypełnione pierzem są cięższe. Dodatkowo ich właściwości termoizolacyjne nieco ustępują produktom puchowym.

Czym charakteryzuje się kołdra wełniana?

Jako wypełnienie kołder wełnianych w większości przypadków używana jest wełna owcza. To sprawia, że ten typ kołdry charakteryzuje się doskonałą przepuszczalnością, a z drugiej strony bardzo dobrze utrzymuje ciepło. Kołdry wełniane pozwalają skórze swobodnie oddychać. Są w 100% bezpieczne dla alergików.

Czym charakteryzuje się kołdra z jedwabiu?

Cechą charakterystyczną kołdry z jedwabiu jest fakt, że nie uczula i nie przyciąga roztoczy. Z tego względu kołdry wypełnione jedwabiem są polecane dla alergików. Jak doskonale wiecie, cena jedwabiu jest dosyć wysoka. To niestety przekłada się także na koszty zakupu kołdry jedwabnej. Na pewno jednak ten typ kołdry jest wart swojej ceny. Bardzo przytulna i przyjemna w dotyku kołdra z jedwabiu wykazuje także właściwości antystatyczne.

Czym charakteryzuje się kołdra poliestrowa?

Wśród najbardziej popularnych typów kołder występują te wypełnione włóknem poliestrowym. Duża w tym zasługa ich relatywnie niskiej ceny. Kołdry tego typu charakteryzują się lekkością oraz właściwościami antystatycznymi. Wypełnienie poliestrowe jest stosowane przeważnie w kołdrach letnich.

Czym charakteryzuje się kołdra silikonowa?

Kołdra silikonowa jest pewną odmianą kołdry poliestrowej. Producenci wzbogacają ten typ warstwą silikonu. Kołdry silikonowe są lekkie i odporne na odkształcenia. Silikon jest także naturalną ochroną przed kurzem i bakteriami. Dlatego wkłady silikonowe są stosowane często w kołdrach antyalergicznych wymagających super lekkości (ciepło zapewnia wiele warstw) i częstszego prania (używane do tego są wytrzymałe włókniny).

Czym charakteryzuje się kołdra bambusowa?

Kołdry z włókien bambusowych charakteryzują się dużą wytrzymałością. Są bardziej miękkie od kołder z wypełnieniem wełnianym. Dużym atutem kołdry bambusowej jest zdolność do regulacji temperatury. Co to oznacza? W uproszczeniu kołdra bambusowa zimą zatrzymuje ciepło, a latem zapewnia odpowiednią wentylację.

Znając właściwości różnych rodzajów kołder, z pewnością łatwiej Wam będzie wybierać pościele dopasowane do Waszych potrzeb. Każda z nich ma swoje mocne strony, ale to od Was zależy, która znajdzie się w Waszej sypialni.

zamknij