×
Wirtualna Polska

Najsłodsze odmiany truskawek. Te sadzonki najszybciej znikają ze sklepów

Rozpoczął się sezon na truskawki. Są one (albo za chwilę będą) praktycznie wszędzie, ale często tak duży wybór utrudnia tylko podjęcie decyzji. No bo oczywiście chcemy wybrać te najlepsze. Jak kupić słodkie truskawki? Jest parę rzeczy, które mogą pomóc ci je rozpoznać.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Kiedyś kupienie dobrych, słodkich truskawek było dużo łatwiejsze. Bo nie było tylu środków chemicznych pozwalających sztucznie poprawić ich wygląd i tym samym oszukać nasze oko. Ale i teraz możesz z dużym prawdopodobieństwem być w stanie zidentyfikować te najlepsze, jeśli zwrócisz uwagę na pewne szczegóły.

Jak odróżnić polskie truskawki od zagranicznych?

Pierwszym problemem, z którym będziesz musiał się zmierzyć jest odróżnienie naszych krajowych truskawek od tych zagranicznych. Badania przeprowadzane co roku przez UOKiK i inne powołane do tego instytucje wykazują, że bardzo często – zwłaszcza na początku sezonu – truskawki sprzedawane jako polskie, wcale tak naprawdę nie pochodzą z naszego kraju. A wiadomo, że importowane truskawki często są „wzbogacane” różnymi chemikaliami, aby mogły lepiej znieść długa drogę do kraju docelowego i dłużej ładnie się prezentować w sklepach czy na targowiskach. Polskie truskawki najłatwiej jest z reguły rozpoznać po kształcie. Odmiany u nas uprawiane najczęściej maja formę przypominającą stożek lub serce. Mają też charakterystyczny smak, który jest lekko kwaskowaty i przypomina bardzo poziomkę. Kolor polskiej truskawki jest prawie zawsze jasnoczerwony, a skórka jest błyszcząca.

jak kupić słodkie truskawki, fot. getty images

jak kupić słodkie truskawki, fot. getty images

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Może cię również zainteresować: Zastosuj, a pomidory będą mocniejsze i odporniejsze po posadzeniu do gruntu

Jak kupić słodkie truskawki?

Często trudno je rozpoznać po wyglądzie, dlatego pierwsza rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę jest zapach. Dobra, słodka truskawka zawsze apetycznie pachnie, a jej aromat jest silny. Jeżeli owoce wyglądają bardzo ładnie, a nie wydzielają żadnego zapachu, to możesz być pewien, że zostały „napompowane”. Warto też przyjrzeć się szypułce. Jeśli jest soczyście zielona, to wskazuje to na świeżość i jędrność owocu. Powinna ona też od niego lekko odstawać, a nie przywierać. Zwróć tez uwagę czy w pobliżu truskawek nie zbiera się też gdzieś woda, przy naturalnie wyhodowanych owocach nie powinno to mieć miejsca. Ostatnią ważną cechą jest równomierność ubarwienia. Jeśli kolor jest nierównomierny, to bardzo możliwe, że owoce zostały zebrane zanim zdołały w pełni dojrzeć, a następnie kontynuowano ten proces w sztucznych warunkach.

jak kupić słodkie truskawki, fot. getty images

jak kupić słodkie truskawki, fot. getty images

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Może cię również zainteresować: Zagotuj, ostudź i podlej pomidory po pikowaniu. Nie nadążysz ze zbieraniem plonów!

Jak zrobić nawóz ze skórki banana? Jest naturalny, tani i świetnie ożywia rośliny doniczkowe

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować