×

13 najstarszych na świecie domów mieszkalnych, które przetrwały upadek niejednego imperium. One wciąż stoją

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że zachwycamy się starymi i zabytkowymi obiektami sakralnymi czy zamkami. Jednak musisz wiedzieć, że do naszych czasów zachowały się również wiekowe domy mieszkalne, które przetrwały upadek niejednego imperium. Obejrzyj galerię i przekonaj się, gdzie nasi przodkowie szukali schronienia.

1. Sassi di Matera, 10 000 r. p.n.e.

Matera to miasto położone w południowych Włoszech. Jego częścią jest dzielnica Sasso Caveoso. Składa się ona z domów wykutych w jaskiniach. Pierwsze z nich zaczęły powstawać już w epoce kamienia (ok. 10 tys. lat temu). Ludzi zamieszkiwali je jeszcze w latach 50. XX wieku (nie mieli elektryczności, bieżącej wody). Wówczas rząd włoski wysiedlił osoby bytujące w grotach i przeniósł je do mieszkań w blokach. Obecnie w niektórych jaskiniach znajdują się sklepy, restauracje i hotele.

2. Knap Of Howar, 3500 r. p.n.e.

Gospodarstwo neolityczne Knap of Howar powstało ok. 3500 r. p.n.e. Znajduje się na wyspie Papa Westray (Orkady u wybrzeży Szkocji). Gospodarstwo zamieszkiwała najprawdopodobniej jedna rodzina, która trudniła się rolnictwem oraz hodowlą bydła. Zostało wzniesione na trawiastych wydmach i posiadało mury o grubości ok. 1,5 metra. Budynek był podzielony na dwie części: gospodarczą oraz mieszkalną.

3. Jarlshof, 2500 r. p.n.e.

To stanowisko archeologiczne znajduje się na Szetlandach. Pierwsze ślady osadnictwa na tym terenie pochodzą z ok. 2500 r. p.n.e. (epoka neolitu). Zachowane domostwa mają kształt okręgu. Zostały wzniesione z płaskich kamieni. Najprawdopodobniej były zadaszone drewnem oraz darnią. Światło docierało do wnętrza tylko przez otwór nad paleniskiem, którym uchodził dym. Osada na przestrzeni wieków była rozbudowywana (chociaż zachowały się pozostałości domostwa z okresu neolitu), a mieszkańcy porzucili ją ostatecznie w XVII wieku.

4. Meymand, 3000-2000 r. p.n.e.

To wieś w Iranie. Pierwsze wzmianki o tej osadzie pochodzą sprzed 12 000 lat. Jednak w Meymand życie toczy się nieprzerwalnie od ok. 3000 lat. Składa się ono z 400 jaskiń ułożonych jedna na drugiej. Obecnie wioskę zamieszkuje na stałe około 150 osób.

5. Mousa Broch, 300 r. p.n.e.

Ta masywna wieża znajduje się na Szetlandach. Została zbudowana pod koniec epoki żelaza. Pełniła funkcję mieszkalno-obronną. Miała 15 metrów wysokości i wzniesiono ją z płaskich kamieni układanych bez zaprawy. Najprawdopodobniej na piętrach znajdowały się mieszkania, a na samym dole zlokalizowano palenisko, spiżarnie i zbiornik na wodę.

6. Rzymska latarnia morska, II w. n.e.

Znajduje się przy zamku w Dover (Anglia). Wznieśli ją Rzymianie i jest jedną z trzech latarni morskich, które przetrwały upadek imperium rzymskiego. Ma ponad 15 metrów wysokości i została zbudowana z torfu, piaskowca, krzemienia oraz cegły.

7. Klasztor Świętego Jerzego, ok. 420 rok

Został wybudowany w Palestynie na urwisku Wadi al Kilt. Wzniosło go pięciu pustelników. Początkowo pełnił funkcję oratorium, a potem przekształcono go w klasztor. Został częściowo wykuty w skałach, a jego obecny wygląd jest efektem przebudowy przeprowadzonej w latach 1878-1901. Klasztor jest wciąż zamieszkały przez mnichów.

8. Saltford Manor House, ok. 1148 rok

Dom mieści się w angielskiej wsi Saltford. Jest uznawany za najstarszy dom w Wielkiej Brytanii, który znajduje się w prywatnych rękach. Został wybudowany przez hrabiego Williama z Gloucester. Stropy podtrzymują dębowe belki, a na piętro można wejść po spiralnych, kamiennych schodach.

9. Sky City, ok. 1150 r.

To osiedle znajdujące się w USA (stan Nowy Meksyk) zamieszkałe przez Indian z plemienia Acoma. Ta wioska (pueblo) jest najstarszą osadą na terenie USA, w której wciąż toczy się życie. Leży na skale o wysokości około 120 metrów i składa się z piętrowych domów. Zostały one wykonane z suszonej cegły i kamienia.

10. Kirkjubøargarður, XI wiek

To drewniana chata rybacka położona na Wyspach Owczych. Jest uznawana za najstarszy na świecie budynek z drewna, w którym wciąż mieszkają ludzie. Pierwotnie rezydowali w niej biskupi. Obecnie należy do rodziny Patursson (od 1550 roku) i mieści się w niej także małe muzeum.

11. Kandovan, XIII wiek

Ta skalna wioska leży w Iranie, a najstarsze domy mają nawet 700 lat. Najprawdopodobniej pierwszymi osadnikami byli ludzie uciekający przez Mongołami. Kandovan rozwinęło się dolinie, którą przecina rzeka. Domy w kształcie stożków są ściśle przyklejone do siebie. Mają od dwóch do czterech kondygnacji, a najniższe piętra były zajmowane przez zwierzęta. Kandovan na stałe zamieszkuje ponad 600 osób.

12. Maison de Jeanne, XIV wiek

Dom znajduje się w miejscowości Aveyron (południowa Francja). W środku mieści się kuchnia zachowana w dobrym stanie oraz sklepiona piwnica z poidłami dla zwierząt. Piętro jest nadbudowane i wychodzi poza strukturę domu. Wszystko dlatego, że w średniowiecznej Francji płacono podatek tylko od powierzchni podłogi. Dom można zwiedzać.

13. Thoor Ballylee, XV lub XVI wiek

Thoor Ballylee to osada w Irlandii, której największą atrakcją jest wieża mieszkalna. Posiada cztery kondygnacje, na które można dostać się za pomocą spiralnych schodów. Budowla zwana jest także wieżą Yeatsa, gdyż z początkiem XX wieku kupił ją irlandzki poeta William Butler Yeats. Mężczyzna spędzał w niej wakacje.

Który obiekt zrobił na Tobie największe wrażenie?

35 rzeczy i zwyczajów, które wprawiają w zdumienie Amerykanów przybywających do Europy

 
Źródła: www.ranker.com

Wybrane dla Ciebie

21 zdjęć hotelowych dywanów z całego świata. Robi je zawodowy pilot samolotów

Bill Young to amerykański pilot, który z racji swojego zawodu bardzo dużo podróżuje. W związku z tym sporo czasu spędza w przeróżnych hotelach na całym świecie. W obiektach noclegowych jego uwagę zwróciły kolorowe oraz wzorzyste dywany. Zaczął robić im zdjęcia i publikować w Internecie. Swój pierwszy dywan sfotografował w hotelu Marriott w Cincinnati. 1. Od […]

23 rysunkowe repliki zabytkowych obiektów z całego świata. Tworzy je na wakacjach australijski ilustrator

Maxwell Tilse to ilustrator pochodzący z Sydney. Mężczyzna obecnie mieszka w Londynie i uwielbia podróżować. Prowadzi coś na wzór szkicowanego pamiętnika, w którym umieszcza rysunki zabytków, które udało mu się zobaczyć. Dodatkowo tworzy małe repliki najciekawszych obiektów i dumnie prezentuje je światu. On zwiedza świat ze swoimi długopisami i markerami. 1. Panteon w Rzymie 2. […]

15 kompletnie zaskakujących faktów o Antarktydzie, najzimniejszym, najsuchszym i najbardziej wietrznym kontynencie

Antarktyda, zwana królestwem pingwinów, to zdecydowanie najgorzej zbadany przez człowieka kontynent, znajdujący się na południu naszego globu. Oto garść faktów na jego temat, które mogą Cię mocno zaskoczyć. #1 „Jak tu sucho!” Pomimo, że znakomita większość Antarktydy przykrywa ogromna pokrywa lodowa, to są na niej obszary kompletnie pozbawione śniegu i lodu. Co więcej, są to […]

10 najstarszych drzew na świecie, które wciąż żyją. To prawdziwi staruszkowie, którzy niejedno widzieli

Drzewa są z reguły długowiecznymi okazami. Jednak na świecie można spotkać prawdziwych rekordzistów pod względem długości życia. Ci staruszkowie przetrwali wiele zawieruch wojennych, widzieli upadek imperium rzymskiego oraz budowę piramid w Gizie. 1. Old Tjikko, 9550 lat To świerk pospolity, który rośnie w Parku Narodowym Fulufjället w Szwecji. Ma 5 metrów wysokości i liczy sobie […]

15 największych tajemniczych zagadek świata, w których wytłumaczenie i tak mało kto wierzy

Niektóre zdarzenia i miejsca w naszym świecie owiane są tajemnicą, a ludzie wymyślają najdziksze hipotezy o działaniu sił nadprzyrodzonych czy kosmitów, aby je wyjaśnić. Wbrew jednak temu co myślimy świat nauki zdążył już odpowiedzieć na wiele z tych zagadek. Oto kilkanaście słynnych nierozwiązanych tajemnic, na które znaleźliśmy odpowiedź. #1 Całun Turyński nie może zawierać odbicia […]

Bardzo możliwe, że całowałeś jej usta, choć o tym nie wiesz. Nazwano ją Utopioną z Sekwany

To jedna z najbardziej przedziwnych i złożonych historii. Utopiona z Sekwany, to prawdziwa żyjąca ok. 150 lat temu postać, której usta prawdopodobnie całowałeś, nawet jeśli jesteś kobietą. Śmierć Zacznijmy od początku. Dziewczyna o nieznanym nam imieniu urodziła się prawdopodobnie w 1865 r. W wieku 16 lat, mieszkając w Paryżu, w niewyjaśnionych okolicznościach utonęła w Sekwanie, […]